آغاز تست گرم پروژه ریل ملی در هفته جاری | اتاق خبر
کد خبر: 359844
تاریخ انتشار: 27 تیر 1395 - 18:36
همایش افزایش مقاومت و تنوع تولید از سوی شرکت ذوب‌آهن اصفهان صبح روز گذشته در سالن ابوریحان دانشگاه شهیدبهشتی برگزار شد.

به گزارش اتاق خبر، در این همایش بر ضرورت تولید محصولات جدید، افزایش استاندارد و کیفیت محصولات فولادی به‌منظور ارتقای مقاومت آنها برای مصارف ساختمانی تاکید شد.

ذوب‌آهن اصفهان در راستای ایجاد تنوع در محصولات خود، تولید محصولات جدید فولادی را در دستور کار قرار داده و در این همایش مهم‌ترین دستاوردهای این شرکت در سال ۹۴ تشریح شد.
همچنین تست گرم ریل ملی یکی از بزرگترین پروژه‌های شرکت ذوب‌آهن اصفهان قرار است در هفته جاری راه‌اندازی شود. علاوه بر آن برنامه‌های متنوعی نیز از سوی این شرکت فولادی در سال ۹۵ به منظور بهبود سیستم فروش و توزیع محصولات فولادی و همچنین اجاره و خرید کارخانه‌های نوردی در افغانستان و امارات در نظر گرفته شده است.


ضرورت نظارت بر تولید فولاد براساس استانداردهای بین‌المللی
معاون فروش و بازاریابی ذوب‌آهن اصفهان اظهار کرد: صنعت فولاد کشور سال‌های سختی را پیش رو داشته است؛ در ۲ سال اخیر رکود عمیق فولاد، کاهش قیمت‌ها و وجود تحریم‌های اقتصادی در کشور باعث شده تا صنعت فولاد کشور تحت‌تاثیر فشار ناشی از رکود قرار گیرد. احسان دشتیانه تصریح کرد: از سوی دیگر رکود بخش ساخت‌وساز و مسکن منجر به کاهش تقاضا و فروش فولاد و محصولات فولادی شده است. وی عنوان کرد: تمرکز دولت بیشتر روی آن دسته از پروژه‌های ساختمانی است که بیش از ۷۰درصد پیشرفت داشته و تنها به این پروژه‌ها بودجه‌های عمرانی اختصاص پیدا می‌کند در صورتی که به اعتقاد من باید برنامه‌های بلندمدتی را برای پیشبرد همزمان این پروژه‌ها در نظر گرفت همانطور که در سایر کشورهای پیشرفته نیز این اقدام از سوی دولت‌ها انجام می‌شود. معاون فروش و بازاریابی ذوب‌آهن اصفهان معتقد است دلیلی وجود ندارد که تولیدکنندگان فولاد زیرقیمت تمام‌شده محصولات خود را به فروش برسانند تا تقاضا افزایش پیدا کند زیرا در این صورت رقابت منفی بین تولیدکنندگان فولاد کشور به وجود می‌آید. وی ادامه داد: برخی از تولیدکنندگان فولاد محصولات غیراستاندارد تولید کرده و با قیمت ارزان‌تر از سایر تولیدکنندگان به فروش می‌رسانند این درحالی است که هیچ نهادی بر تولیدات این دسته از فولادسازان نظارتی نمی‌کند و این یکی از مشکلاتی است که در صنعت فولاد کشور وجود دارد که باید به آن رسیدگی شود.
دشتیانه افزود: مهم‌ترین دلیلی که باعث رکود صنعت فولاد شد، مازاد تولید فولاد در چین و دامپینگ این کشور است. وی بیان کرد: ۷۰درصد فولاد جهان به روش کوره بلند و ۳۰درصد به روش کوره قوس الکتریکی تولید می‌شود؛ در ایران نیز ۱۷درصد محصولات فولادی به روش کوره بلند تولید می‌شود. معاون فروش و بازاریابی ذوب‌آهن اصفهان خاطرنشان کرد: هزینه تولید یک تن فولاد جهان به روش کوره‌بلند ۱۹۱ دلار و به روش کوره قوس الکتریکی ۲۱۵ دلار است. دشتیانه تصریح کرد: میزان مصرف گاز طبیعی و برق در روش کوره قوس الکتریکی ۱۰ برابر روش کوره بلند است؛ برخلاف این موضوع، هزینه انرژی تولید فولاد در ایران به روش کوره‌بلند ۶۸۰۰ ریال و به روش کوره قوس الکتریکی ۱۹۵۰ ریال بر کیلوگرم بوده که دلیل اصلی آن بهره‌مندی بیشتر از یارانه برق و گاز است.


دستاوردهای ذوب‌آهن در سال ۹۴
معاون فروش و بازاریابی ذوب‌آهن اصفهان به برخی از دستاوردهای شرکت ذوب‌آهن اصفهان در سال ۹۴ اشاره کرد و گفت: فروش ۲میلیون و ۵۰۰هزار تن فرآورده‌های فولادی در بازارهای داخلی و خارجی با وجود رکود شدید در بازار، رشد ۱۰۲درصدی صادرات نسبت به سال گذشته با وجود شرایط سخت بازارجهانی، تولید محصولات جدید با ارزش‌افزوده بالاتر و متناسب با نیازهای بازار از جمله این دستاوردها است. دشتیانه ادامه داد: از دیگر دستاوردهای شرکت ذوب‌آهن اصفهان می‌توان به کاهش هزینه تمام‌شده از طریق افزایش بهره‌وری کوره بلندهای ذوب‌آهن، کسب استانداردهای بین‌المللی به منظور ایجاد امکان صادرات محصولات به کشورهای اروپایی از جمله گواهینامه ثبت جهانی نشان جدید شرکت «‌ZOBESCO» به‌صورت بین‌المللی در سیستم مادرید، تامین و راه‌اندازی یک شرکت با مالکیت ۱۰۰درصد ذوب‌آهن اصفهان در کشور عمان به‌عنوان سکوی صادراتی شرکت منطقه خلیج‌فارس اشاره کرد. وی بیان کرد: یکی دیگر از اقدامات شرکت ذوب‌آهن اصفهان تامین و راه‌اندازی شرکت پویش بازرگان ذوب‌آهن اصفهان با هدف اصلاح سیستم توزیع در سطح کشور است؛ در واقع نداشتن شبکه توزیع و اینکه نوع فروش محصولات فولادی به صورت عمده‌ای است یک معضل در این صنعت به شمار می‌آید که دولت نیز در این زمینه نظارتی نداشته است. به اعتقاد من این یک ساختار اشتباه است اما ما تمایل داریم تحولات جدیدی در سیستم توزیع به وجود آوریم.
معاون فروش و بازاریابی شرکت ذوب‌آهن اصفهان مطرح کرد: ذوب‌آهن اصفهان موفق به کسب تندیس لوح سپاس رعایت حقوق مصرف‌کنندگان از سوی سازمان حمایت برای سومین سال پیاپی شده که این موفقیت به‌دلیل فروش محصولات فولادی ذوب‌آهن اصفهان در بورس کالا است. دشتیانه ادامه داد: اساس کار بورس، شفافیت و جلوگیری از رانت است و از رقابت منفی بین تولیدکنندگان جلوگیری می‌کند اما نباید از این نکته غافل شد که تمامی تولیدکنندگان باید در بورس کالا محصولات فولادی خود را به فروش برسانند نه اینکه تنها یک یا چند تولیدکننده فولادی در بورس محصولات خود را عرضه کنند. وی اذعان کرد: پروژه آب‌زدایی از لجن کنورتور با هدف کاهش هزینه‌های تولید، ارتقای کیفیت و بهبود شرایط زیست‌محیطی نیز از دیگر دستاوردهای شرکت ذوب‌آهن است.
معاون فروش و بازاریابی ذوب‌آهن اصفهان مطرح کرد: سهم هزینه‌های تحقیق و توسعه از تولید ناخالص داخلی، سهم قابل توجهی است که در سایر کشورها این سهم زیر یک درصد است؛ در واقع راه پیشرفت شرکت‌های تولیدی همکاری با واحدهای تحقیق و توسعه و همکاری با مراکز دانش‌بنیان است. دشتیانه خاطرنشان کرد: ذوب‌آهن اصفهان در زمینه همکاری با واحدهای تحقیق و توسعه می‌تواند پیشرو باشد اما باید حمایت‌های دولتی نیز از این صنعت تاثیرگذار انجام شود.


تولید محصولات جدید فولادی
به گفته دشتیانه طراحی دوباره نبشی اندازه ۱۱۰ با هدف کاهش ضایعات، تولید شمش صادراتی با مقاطع ۱۳۰×۱۳۰ با توجه به نیاز بازارهای هدف داخلی و خارجی در راستای افزایش بهره‌وری و حضور در بازارهای صادراتی، تولید ناودانی بال شیب‌دار، تولید محصول جدید آرک معدن ۷۲۱، تولید تیرآن بال پهن سبک در اندازه ۲۰۰میلی‌متر نیز بعد از راه‌اندازی خط تولید ریل ملی آغاز می‌شود که تمامی این موارد از محصولات جدید شرکت ذوب‌آهن اصفهان است. دشتیانه همچنین مطرح کرد: محصول جدید میلگرد برای استفاده در سدها و پل‌ها، تولید میلگرد آج ۵۰۰ براساس استاندارد ملی که در برابر رلزله از مقاومت لازم برخوردار است و منجر به کاهش هزینه‌های حمل و پرت مصرف می‌شود در سبد تولید محصولات ذوب‌آهن اصفهان قرار دارد. معاون فروش و بازاریابی ذوب‌آهن اصفهان بیان کرد: یکی از معضلات اصلی ساخت‌وساز، فقدان سازوکار نظارتی و لازم در زمینه تولید و استفاده از محصولات فولادی استاندارد در کشور است. وی معتقد است سرمایه‌گذاری برای ارتقای استاندارد محصولات فولادی بسیار مهم است و باید آن دسته از واحدهای تولیدی که فولاد غیراستاندارد تولید می‌کنند، تعطیل شوند.


مهم‌ترین مزایای محصولات فولادی ذوب‌آهن
دشتیانه با اشاره به مزایای مهم محصولات تولیدی ذوب‌آهن اصفهان بیان کرد: برخورداری از چرخه کامل فرآیند تولید فولاد و حذف بسیاری از ناخالصی‌های فولاد در محصولات نهایی، استفاده از روش تولید کوره‌بلند، استفاده از سنگ‌آهن با کیفیت بالا، تولید محصولات فولادی براساس استاندارد ملی اجباری ایران و مورد درخواست مشتری، رعایت مشخصات مکانیکی از نظر درصد ازدیاد طول نسبی و انرژی ضربه ازجمله مهم‌ترین مزیت‌های محصولات تولیدی ذوب‌آهن اصفهان است. معاون فروش و بازاریابی ذوب‌آهن اصفهان بیان کرد: این شرکت الزامات فولادهای ساختمانی مقاوم به زلزله را رعایت می‌کند؛ براساس مطالعات انجام شده زلزله‌ها، ساختمان‌هایی که در آنها از سازه‌های تیرآهن، میلگرد و آهن استفاده شده کمترین آسیب را متحمل می‌شوند.

دشتیانه با نگاهی به شرایط بازار فولاد در سال ۹۵ تصریح کرد: پیش‌بینی‌هایی مبنی بر بهبود بازار فولاد جهان در نیمه دوم سال ۲۰۱۶م وجود دارد اما این پیش‌بینی‌ها بر اندک بودن بهبود مورد انتظار تاکید دارند. وی تصریح کرد: براساس آخرین آمار انجمن فولاد در سال ۲۰۱۵م ایران با تولید ۱۶/۱میلیون تن فولاد خام در رتبه چهاردهم جهان قرار گرفت و مصرف سرانه فولاد ایران حدود ۲۱۵ کیلو گرم بوده است. معاون فروش و بازاریابی ذوب‌آهن اصفهان گفت: دلیل موفقیت صنعت فولاد کشوری مانند ترکیه، حمایت‌های دولت این کشور از صادرات فولاد است از این رو کشور ما نیز با اعطای جوایز صادراتی می‌تواند مشوق تولیدکنندگان فولاد به منظور افزایش صادرات فولاد باشد.

دشتیانه اظهار کرد: با توجه به شرایط سخت اقتصادی انتظار ما از دولت این است که ابزارهای تشویقی در راستای ایجاد رونق کسب‌وکار به منظور حمایت از تولید داخل انجام دهد. وی تصریح کرد: در صورت اتخاذ تصمیمات دولتی در راستای هدایت نقدینگی بخش خصوصی به سمت ساخت‌وساز و اجرای پروژه‌های عمرانی، شرایط بازار مصرف با رشد آرامی، بهبود خواهد یافت. معاون فروش و بازاریابی ذوب‌آهن اصفهان به برنامه‌های این شرکت در سال ۹۵ اشاره کرد و ادامه داد: راه‌اندازی سیستم فروش اینترنتی، امکان فروش شاخه‌ای از محصولات باز وزن تئوریک، استقرار نمایندگی‌های فروش در استان‌های مختلف، ایجاد سرویس بیشتر در کشور امارات، کانالیزه کردن فروش‌های صادراتی از طریق اعطای نمایندگی فروش، سرمایه‌گذاری برای اجاره یا خرید کارخانه‌های نوردی در کشورهای منطقه به‌ویژه امارات و افغانستان از جمله برنامه‌های این شرکت است.

دشتیانه خاطرنشان کرد: ایجاد انبار سرپوشیده برای حفظ کیفیت محصولات در طول دوره تحویل، برقراری دوباره صادرات به بازارهای اروپایی، دریافت گواهی «CARES » به منظور صادرات به کشورهای خلیج‌فارس و افریقا، همکاری با کارخانه‌های نورد محلی در بازارهای هدف و فرهنگ‌سازی استفاده از تیرآهن‌های با مقاومت بالا از دیگر برنامه‌های شرکت ذوب‌آهن اصفهان در سال ۹۵ است. معاون فروش و بازاریابی ذوب‌آهن اصفهان بیان کرد: تست گرم ریل ملی یکی از بزرگترین پروژه‌های شرکت ذوب‌آهن اصفهان است که قرار است هفته جاری راه‌اندازی شود. وی ادامه داد: آزمایش‌های ریلی شامل اولتراسونیک، ادی کانت به‌دلیل افزایش اطمینان از کیفیت و تولید ریل ملی به زودی انجام می‌شود. دشتیانه گفت: پس از انجام این پروژه، تولید تیرآهن بال پهن در اندازه ۲۲۰ تا ۳۰۰ میلی‌متر و تیرآهن بال نیم‌پهن اندازه ۳۳۰ تا ۵۰۰ میلی‌متر آغاز خواهد شد.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید