افزایش 59 سانتی‌متری سطح آب دریاچه ارومیه | اتاق خبر
کد خبر: 359923
تاریخ انتشار: 28 تیر 1395 - 03:34
مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی از افزایش 59 سانتی‌متری سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

اتاق خبر: مهرنگ دوستی‌رضایی در تشریح آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفت: مطابق بررسی‌های به‌عمل آمده، بازدیدهای محلی و پایش مستمر تراز کنونی دریاچه ارومیه 1270.89 متر از سطح دریاهای آزاد بوده که نسبت به مشابه سال گذشته با تراز 1270.30 افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهد.

وی در خصوص خبرهای مربوط به سرخ شدن آب دریاچه ارومیه که در روزهای اخیر عنوان شده بود، گفت: در سال آبی جاری بیش از 2 میلیارد و 800 میلیون مترمکعب آب به‌ویژه در سه ماهه فصل بهار به دریاچه ارومیه وارد شده و غلظت نمک دریاچه ارومیه از شرایط فوق اشباع در فروردین ماه به کمتر از 280 گرم در لیتر کاهش پیدا کرده است.

دوستی‌رضایی ادامه داد: از سوی دیگر به‌خاطر افزایش مواد مغذی ورودی از رودخانه‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه جلبک‌های تک سلولی، باکتری‌ها و حتی آرتمیا، بستر مناسب برای فعالیت‌های خود را پیدا کردند که در روزهای اخیر به‌دلیل افزایش تبخیر از سطح دریاچه ارومیه و افزایش غلظت نمک به بیش از 340 گرم در لیتر جلبک‌ها و باکتری‌های موجود برای مقاومت در مقابل شوری، موادی را در خود تولید می‌کنند که به رنگ قرمز است.

وی تصریح کرد: افزایش فعالیت آرتمیا در پهنه آبی دریاچه ارومیه نیز با دارا بودن رنگ سرخ از علت‌های اصلی سرخی دریاچه ارومیه به‌شمار می‌آید.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید