افزایش ۱۰۰ درصدی سرمایه تصویب شد | اتاق خبر
کد خبر: 360248
تاریخ انتشار: 29 تیر 1395 - 22:07
با برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه بورس کالای ایران، سهامداران بورس کالا عملکرد آن را مورد تایید قرار دادند و مجمع عمومی فوق‌العاده این بورس نیز، با افزایش ۱۰۰درصدی سرمایه بورس کالای ایران موافقت کرد.

به گزارش اتاق خبر، در مجمع عمومی عادی سالانه این بورس که روز گذشته در محل مرکز همایش‌های رازی برگزار شد، پس از ارائه گزارش هیات‌مدیره برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۴ و تشریح اهم اقدامات و عملیات توسعه‌ای بورس از سوی حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران، گزارش صورت‌های مالی شرکت از سوی حسابرس مستقل و بازرس قانونی، ارائه و اعلام شد که وضعیت مالی شرکت بورس کالای ایران، در ۲۹ اسفند ۹۴ و عملکرد مالی و جریان‌های نقدی آن برای سال مالی منتهی به این تاریخ، از تمام جنبه‌های بااهمیت، براساس استانداردهای حسابداری مطلوب است.
به گزارش بورس کالا، مجمع عمومی عادی سالانه بورس کالای ایران، با تقسیم ۵۱ ریال سود به ازای هر سهم موافقت کرد. در مجمع عمومی عادی بورس کالای ایران، موسسه حسابرسی اصول پایه فراگیر نیز به‌عنوان حسابرس مستقل و بازرسی قانونی و روزنامه اطلاعات به‌عنوان روزنامه رسمی انتخاب شدند.
همچنین در مجمع عمومی فوق‌العاده بورس کالای ایران که بلافاصله پس از مجمع عمومی عادی برگزار شد، مجمع عمومی فوق‌العاده با افزایش سرمایه شرکت از محل سود انباشته و اندوخته احتیاطی از ۴۵۰میلیارد ریال به ۹۰۰میلیارد ریال (معادل ۱۰۰ درصد) موافقت کرد.
بر اساس این گزارش، مدیرعامل بورس کالای ایران در مجمع عمومی این بورس به رویدادهای نویدبخش این بورس درسال ۹۵ اشاره کرد و گفت: بورس کالا به طور کامل آماده راه‌اندازی بازار آتی ارز است به طوری‌که سامانه معاملات در این زمینه تقویت و قوانین تدوین شده و همچنین معاملات آزمایشی قرارداد آتی ارز در جریان است.
وی افزود: راه‌اندازی صندوق‌های کالایی نیز در دستور کار قرار دارد که در انتظار مجوزهای سازمان بورس و اوراق بهادار است و این صندوق‌های کالایی بر روند تامین مالی صنایع و توسعه معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا تاثیر شایانی خواهد داشت.
سلطانی‌نژاد به رونق معاملات محصولات کشاورزی در بورس کالا با توجه به اقدامات انجام‌شده و مصوبات هیات دولت گفت: براساس صحبت‌های وزیر جهاد کشاورزی از اول مرداد امسال عرضه معامله کل محصولات کشاورزی اساسی کشور در بورس کالا انجام خواهد شد.
وی سپس گفت: به‌زودی معامله سهام شرکت بورس کالای ایران در بازار اول فرابورس انجام خواهد شد.
سلطانی‌نژاد با اشاره به فضای کسب‌وکار کشور در حوزه محصولات صنعتی، پتروشیمی و کشاورزی گفت: حوزه بازار فیزیکی راهبردهای بورس کالای ایران در سال ۹۴، نویدبخش تاثیرگذاری هرچه بیشتر کارکردهای این شرکت در رشد و توسعه اقتصاد ایران بود.

 


وی با بیان پیگیری‌های مکرر قانونی و اجرایی و اعمال سیاست‌های مناسب بورس کالا در جهت حفظ محصولات پتروشیمی در بازار فیزیکی گفت: در سال ۹۴ ما شاهد افتتاح رسمی معاملات گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران و انجام معاملات گواهی سپرده کالایی ذُرت و جو دامی با حجم تقریبی ۱۹۰ هزار تن و ارزشی برابر با ۱،۱۹۲ میلیارد ریال در استان خوزستان بودیم که موفقیت‌آمیز بود و منجر به تصمیم دولت مبنی بر عرضه کل ذرت و جوی تولیدی کشور در امسال شد. سلطانی‌نژاد سپس گفت: افزایش بیش از ۶ برابری حجم معاملات گروه محصولات کشاورزی نسبت به سال قبل به مقدار ۷۶۴ هزار تن، افزایش به‌طور تقریبی ۶ برابری حجم معاملات ذرت به مقدار ۵۱۳ هزار تن، افزایش ۲/۷برابری حجم معاملات شکر به مقدار ۱۴۲هزار تن و افزایش ۲/۴برابری حجم معاملات برنج به مقدار ۲۲ هزار تن از دستاوردهای بورس کالا در حوزه محصولات کشاورزی بود. وی سپس با اشاره به راه‌اندازی سامانه الکترونیکی صدور گواهی سپرده کالایی و راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده سکه طلای بهار آزادی گفت: در حوزه بازار مشتقه در سال گذشته مجموعه اقدامات راهبردی در دستورکار قرار گرفت که از جمله آنها می‌توان به ۷ نوبت انتشار اوراق سلف موازی استاندارد و تامین مالی برابر با ۶/۷۶۴میلیارد ریال از این طریق برای شرکت‌های تولیدی اشاره کرد. وی سپس افزود: معامله روی ۱،۶۹۵،۸۹۰ قرارداد آتی، راه‌اندازی فاز نخست پروژه، ۲۴ ساعته‌شدن معاملات آتی تا ساعت ۱۹: ۰۰و فراهم کردن مقدمات راه‌اندازی قراردادهای آتی ارز و صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی از دیگر اقدامات راهبردی بورس کالا در این زمینه بود.
مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به انجام معامله روی ۲۳ میلیون تن کالا در تالارهای مختلف بیان کرد: پذیرش ۱۰۰ مجوز برای فعالیت‌های جدید کارگزاران، پذیرش ۶۱ کالای مشابه مشتمل بر ۵۷ کالای تولید داخلی و ۴ کالای وارداتی در بازار معاملات کالای فیزیکی و پذیرش ۳ کالای جدید تولید داخل ازجمله فعالیت‌های مهم بورس کالا در حوزه عملیات و نظارت در سال ۹۴ بود.
وی با اشاره به پذیرش تعداد ۳۴ کالا از ۲۲ شرکت تولیدکننده داخلی و یک شرکت خارجی در بازار فرعی و تدوین استاندارد ملی سیستم‌های انبارداری به همراه تدوین و بروزرسانی استانداردهای کمی و کیفی محصولات کشاورزی افزود: در حوزه فن‌آوری اطلاعات ارتباطات نیز ارتقای سامانه معاملات آتی به‌منظور انجام معاملات آتی ارز و توسعه سامانه جامع معاملات و یکپارچه‌سازی و تکمیل سامانه مدیریت مشتریان انجام شد و تعداد بانک‌های تسویه بورس کالای ایران به بیش از ۱۵ بانک کشور افزایش یافت.
سلطانی‌نژاد با اشاره به تقویت و توسعه ارتباطات بین‌المللی بورس کالا با نهادها و موسسات بین‌المللی گفت: پیگیری عضویت شرکت بورس کالای ایران در نهادهای بین‌المللی مرتبط و حضور نمایندگان بازار سرمایه کشورهای مختلف در بورس کالا به منظور بررسی همکاری‌های دوجانبه ازجمله اقدامات بورس کالا در حوزه توسعه همکاری‌های بین‌المللی به شمار می‌رود.
مدیرعامل بورس کالای ایران در پایان با بیان اولویت‌های سال ۹۵ گفت: راه‌اندازی سیستم بازاریابی بین‌المللی، راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی روی طلا، پی. وی. سی، محصولات فولادی، ذرت و زعفران از اولویت‌های کاری بورس کالا در امسال است. وی سپس افزود: راه‌اندازی روش مناقصه در معاملات و اجرای ماده ۳۳ قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی برای محصولات ذرت دانه‌ای و جُو دامی در سطح کشور از دیگر اقدامات بورس کالا در سال ۹۵ است. همچنین افزایش ساعات معاملاتی بازار قراردادهای آتی، راه‌اندازی بورس آتی ارز و ایجاد سامانه محاسبه شاخص قیمت را به همراه راه‌اندازی بازار معاملات اموال غیرمنقول در بازار فرعی در دستورکار خود داریم.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید