دزدی خرمهره‌ها دردسرساز شد+تصاویر | اتاق خبر
کد خبر: 361421
تاریخ انتشار: 4 مرداد 1395 - 23:56
محسن قصابیان بازیگر و کارگردان نمایش «خرمهره» با اشاره به منبع اقتباس این نمایشنامه درباره ویژگی های اجرایی و تغییراتی که نمایش نسبت به اجرای قبلی خود داشته است، صحبت کرد.

به گزارش اتاق خبر، محسن قصابیان بازیگر و کارگردان تئاتر که به تازگی اجرای نمایش «خرمهره» را در خانه نمایش اداره برنامه های تئاتر آغاز کرده است، در این باره  گفت: نمایش «خرمهره» اردیبهشت ۹۴ در تماشاخانه استاد مشایخی به صحنه رفته بود که بعد از تغییر مدیریت اداره تئاتر، علی اصغر راسخ راد مدیر جدید این مجموعه به ما پیشنهاد داد این اثر نمایشی را مجددا آماده اجرا کنیم.

نمایش خرمهره

وی درباره تغییراتی که اجرای جدید نسبت به اجرای قبل داشته است، عنوان کرد: معتقدم هر اجرای تئاتری در نفس خودش یک اثر جدید به حساب می آید و اجرای مجدد یک نمایش نمی تواند همان اجرای قبلی اش قلمداد شود چون گذشت زمان، تغییر سالن و بسیاری از مسائل دیگر روی اجرا تغییر می گذارند. در اجرای مجدد این نمایش نیز موزیسین کار تغییر کرده و در حال حاضر میلاد آرین به جای پویا نوروزی در کنار ما حضور دارد. همچنین یک شخصیت دیگر نیز به کار اضافه شده است که بنیامین صیادی نیا نقشش را ایفا می کند، علاوه بر این در اجرای جدید کار فرمالیستی تر نیز شده است.

این هنرمند درباره داستان نمایش توضیح داد: در این نمایش راه آهن سراسری احداث می شود و قرار است در موعد مقرر بازگشایی شود اما زمان بازگشایی متوجه می شوند که خرمهره های راه آهن دزدیده شده است. مردمان روستا به دلیل فقر و تنگدستی خرمهره ها را دزدیده و آنها را سر قلاب های ماهی گیری شان زده اند تا بتوانند ماهی بگیرند. «خرمهره» حکایت انسان هایی که به دلیل عقب‌ماندگی فرهنگی و اقتصادی مورد سوء‌استفاده قدرتمندان زورگو قرار می‌گیرند.

بازیگر نمایش «من که دا نیستم» متذکر شد: این نمایشنامه از داستان «خطاکار» چخوف برداشت شده و فرهاد نقدعلی ۱۵ سال قبل آن را به نگارش درآورده است. قبلا قرار بود این داستان تبدیل به فیلم شود اما در آن زمان من درگیر ساخت فیلم های دیگری شدم و این قضیه منتفی شد. بعد از آن تصمیم گرفتیم که آن را به عنوان یک اثر نمایشی اجرا کنیم تا اینکه سال گذشته من بعد از مدت ها که مشغول کار تصویر بودم سر ذوق آمدم و نمایشنامه نیز در مدت دو ماه کامل شد و آن را به صحنه بردیم.

قصابیان درباره فضاسازی و صحنه پردازی نمایش گفت: من کار کردن با ابزار صحنه و آکسسوار را دوست دارم اما این نمایش به دلیل اینکه تاکید زیادی روی شخصیت ها و بازی آنها دارد نیازمند استفاده از وسایل صحنه نبود. در این نمایش دو شخصیت اصلی در حقیقت دو دلقک هستند که هم روایتگر ماجرا هستند، هم اهالی روستا، هم سربازان حکومتی و ... و با همکاری هم قصه را جلو می برند بنابراین وسایل زیادی در صحنه نداریم.

وی در پایان صحبت هایش درباره موسیقی نمایش اضافه کرد: در صحنه ساز گیتار به صورت زنده نواخته می شود. دوست داشتم از ساز کمانچه هم استفاده کنم اما به دلیل محدودیت زمان تمرین این امکان میسر نشد.

نمایش «خرمهره» نمایش طنزی اجتماعی- انتقادی است که فرهاد نقدعلی آن را بر اساس داستان «خطاکار» چخوف نوشته است و محسن قصابیان با بهره گرفتن غیرمستقیم از شیوه‌های نمایش های سنتی ایرانی آن را در یک فضای ابزورد اجرا می‌کند.

محسن قصابیان، پژمان عبدی، میلاد آرین و بنیامین صیادی نیا بازیگران این نمایش طنز هستند. این نمایش از ۲۷ تیرماه تا ۲۲ مرداد ماه هر شب به‌جز شنبه‌ها ساعت ۲۰ به مدت ۶۰ دقیقه در خانه نمایش واقع در میدان فردوسی بعد از خیابان ایرانشهر، خیابان شهید موسوی، کوچه شهید محمدآقا، پلاک ۳۴ میزبان علاقمندان به تئاتر خواهد بود.

آروین موذن زاده

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید