دفترچه رانندگان متخلف تا چه زمانی بایگانی می شود؟ | اتاق خبر
کد خبر: 363198
تاریخ انتشار: 15 مرداد 1395 - 03:05
پلیس راهور تشریح کرد:
رییس پلیس راه راهور نیروی انتظامی آمار بایگانی دفترچه ثبت ساعت رانندگان اتوبوس بر اساس اطلاعات سامانه 110120 (پیامک های مردمی) و مدت زمان بایگانی هر تخلف را تشریح کرد.

به گزارش اتاق خبر،سرهنگ محمد حسین حمیدی افزود: رانندگان اتوبوس مراقب باشند، چون اگر در زمان رانندگی با تلفن همراه صحبت کنند، یک ماه از رانندگی محروم می شوند.
وی ادامه داد: صحبت کردن با تلفن همراه به یک ماه بایگانی دفترچه و استفاده نکردن راننده یا مسافران از کمربند ایمنی به 60 هزار تومان جریمه منجر می شود.
رییس پلیس راه راهور ناجا به رانندگی خطرناک (سرعت و سبقت غیرمجاز) اشاره کرد که برای هرکدام از تخلفات، 10 روز بایگانی دفترچه در نظر گرفته شده که به معنی 10 روز محرومیت از رانندگی است.
حمیدی اضافه کرد: وجود اشکالات فنی مثل نقص ترمز، چراغ و برف پاک کن نیز جریمه ای مشابه یعنی 10 روز بایگانی دفترچه ثبت ساعت رانندگان را در پی دارد.
وی همچنین درباره جریمه توقف نکردن راننده برای ادای فریضه نماز توضیح داد که این تخلف جریمه ای برابر با صحبت کردن با تلفن همراه حین رانندگی یعنی یک ماه بایگانی دفترچه را به دنبال خواهد داشت.
حمیدی اضافه کرد: دفترچه ثبت ساعت رانندگان یکی از مهمترین ابزارهای کنترلی است که به منظور افزایش ضریب ایمنی، جلوگیری از تخلفات و نظم بیشتر در وسایل نقلیه مسافربری مورد استفاده قرار می گیرد. صدور و کنترل دفترچه ثبت ساعت رانندگان در اختیار پلیس راه قرار دارد و در دو رنگ صادر می شود.
رییس پلیس راه راهور نیروی انتظامی گفت: دفترچه با جلد آبی، به صورت اولیه برای رانندگان صادر می شود. همچنین برای رانندگانی که صفحه تخلفات دفترچه آنها فاقد تخلفات حادثه ساز یا تصادفات منجر به فوت یا جرح باشد، صادر می شود.
سرهنگ حمیدی اضافه کرد: دفترچه جلد قرمز، برای رانندگانی که در صفحه تخلفات آنها تکرار تخلفات یا تصادفات منجر به فوت یا جرح (که در آن راننده مقصر باشد) و رانندگانی که تست اعتیاد آنها مثبت بوده است درج شده باشد، صادر می شود.
وی ادامه داد: دفترچه ثبت ساعت دو نوع است، درجه یک ویژه رانندگی با وسایل نقلیه مسافربری با ظرفیت 27 نفر و بیشتر برای ناوگان اتوبوسرانی (ویژه دارندگان گواهینامه پایه یک)، درجه دو، ویژه رانندگی با وسایل نقلیه مسافربری با ظرفیت حداکثر 26 نفر ویژه رانندگان سواری کرایه و مینی بوس ها (دارندگان گواهینامه پایه دوم).

منبع: ایرنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید