کاهش واردات با حمایت از تولید داخل | اتاق خبر
کد خبر: 364330
تاریخ انتشار: 20 مرداد 1395 - 15:17
عضو کمیسیون واردات خانه اقتصاد ایران مطرح کرد
مادامی که تولید داخلی مناسبی نداشته باشیم مصرف کننده نهایی حتی با پرداخت هزینه های بالاتر خواهان خرید برندهای خارجی خواهد بود.

به گزارش اتاق خبر: کاوه عزآبادی عضو کمیسیون واردات و امور بازرگانی خانه اقتصاد ایران درخصوص کاهش واردات کالاهای نهایی در پسابرجام اظهار داشت: می توان گفت تا حدودی این موضوع در حال محقق شدن است اما تکمیل این پروژه زمان بر خواهد بود.

وی افزود: زیرساخت های این امر تا حدی فراهم شده است و حمایت از تولید داخلی در حال پی گیری است از طرفی دیگر با افزایش تعرفه ها واردات محدود تر شده است.

این عضو کمیسیون واردات خانه اقتصاد ایران در خصوص راهکارهای پیشنهادی برای کاهش کالاهای غیرضروری گفت:  مهم ترین و بهترین راه برای کاهش واردات کالاهای غیرضروری حمایت از تولید داخل است، به این ترتیب می توانیم در داخل کالاهایی با کیفیت بالا و با قیمت رقابتی ایجاد کنیم.

عزآبادی تصریح کرد: زمانی که حمایت از تولید صورت گیرد و این بخش بتواند تکنولوژی و ماشین آلات خود را به روز کند،  می توان تولید داخلی با کیفیت ارائه داد و مردم را به خرید کالاهای داخلی تشویق کرد. در این زمان به طور ناخودآگاه واردات کم تر شده و واردکننده ناچار خواهد بود که در داخل کشور سرمایه گذاری انجام دهد.

وی ادامه داد: مادامی که  تولید داخلی مناسبی نداشته باشیم مصرف کننده نهایی حتی با پرداخت هزینه های بالاتر خواهان خرید برندهای خارجی خواهد بود.

عز آبادی در پاسخ به این سؤال که آیا کشورهای اروپایی می توانند جایگزینی برای کالاهای بی کیفیت چینی باشند گفت: در حال حاضر به دلیل بالا بودن قیمت تمام شده محصولات اروپایی بعید می دانم که این اتفاق رخ دهد، اما شاید در آینده این امر  امکان پذیر باشد.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: تا زمانی که در داخل کشور سرانه درآمد بالا نرود و از رکود اقتصادی خارج نشویم، به نوعی همه مجبور خواهیم بود به روزمرگی تن دهیم. و به همین جهت تا زمانی که این روند ادامه داشته باشد افراد چاره ای ندارند جز این که کالاهای ارزان قیمت و یا حتی بی کیفیت تهیه کنند.

عزآبادی اظهار داشت: اما زمانی که تولید جان گیرد،کارخانه ها مجددا راه اندازی شوند و اشتغال صورت گیرد، گردش مالی ایجاد شده باعث می شود که مردم کالاهای با کیفیت طلب کنند. که این کالاها هم می تواند از داخل با محصولات باکیفیت و هم از خارج( کشورهای اروپایی) تأمین شود.

وی ضمن اشاره به سرمنشأ بودن دولت در خصوص کاهش واردات کالاهای نهایی گفت: گرچه تاکنون اقدامات خاصی را از سوی دولت شاهد نبودیم اما می توان گفت زمانی که این مهم در رسانه ها منعکس داده می شود می توان دریافت که دولت سرمنشا این برنامه ریزی ها و اقدامات بوده است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید