اجرای گازرسانی به روش گاز فشرده در مناطق صعب العبور خوزستان | اتاق خبر
کد خبر: 364568
تاریخ انتشار: 22 مرداد 1395 - 05:00
معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: این روش گازرسانی CNG یا همان گاز فشرده در مناطق صعب العبور استان خوزستان اجرا خواهد شد و در دو سال آینده این پروژه به خط ششم سراسری وصل می شود.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر، حمیدرضا عراقی پیش از ظهر امروز پنجشنبه در آئین افتتاح پروژه گازرسانی به شهر بیدروبه استان خوزستان، با بیان اینکه گاز طبیعی در کشور ما تقریبا دارد شناخته می شود اظهار کرد: یک زمانی در خوزستان حدود ۸۰ سال پیش ناراحت شدند که چرا چاه نفت زده شد ولی به گاز رسیدند و باید می سوزاندنش ولی کم کم با تکنولوژی ها و استفاده از گاز طبیعی، در حال حاضر ۷۰ درصد از سبد انرژی کشور گاز طبیعی است.

وی افزود: برای ایجاد گاز طبیعی به  CNG؛ گاز طبیعی را از فاصله دورتر دریافت کرده، فشرده می کنیم در سه هزار Psi به روش همان CNG ها که در خودروها استفاده می شود یعنی گاز طبیعی فشرده.

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان این که گازرسانی به نقاط دور دست، سخت گذر و جنگلی به روش سی ان جی در دستور کار شرکت ملی گاز ایران قرار دارد، گفت: در آینده ای نزدیک شهرها و روستاهایی که امکان گازرسانی به آنها از طریق خط لوله فراهم نباشد با این روش سی. ان. جی از مزایای گاز طبیعی بهره مند می شوند.

عراقی اضافه کرد: پس از اجرای طرح پایلوت در یکی از روستاهای کشور و ارزیابی نتایج مثبت آن، به این نتیجه رسیدیم که گازرسانی به روش سی. ان. جی پس از خط لوله بهترین روش محسوب می شود.

گازرسانی در شهرها و روستاهای کشور

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد: هم اکنون پروژه گازرسانی به چهار منطقه کشور در دستور کار است که این پروژه ها در آینده نزدیک به بهره برداری می رسند. پروژه گازرسانی چهار شهر مثل نائین، خور و بیابانک اصفهان قرار است در آینده کلنگ زنی شود و پروژه هایی را هم در شمال به پیمانکار سپردیم که از ایرانشهر گاز می گیرند و به نیروگاه چابهار منتقل می کنند. در لاهیجان نیز این کار را انجام می دهیم.

وی بیان کرد: امیدوارم در آینده ای نه چندان دور آن مناطقی که امکانات گازرسانی به شکل سنتی را ندارد با روشCNG  گازرسانی کنیم.

عراقی گفت: تقریبا سال گذشته در پنج هزار روستا و شهر شروع به اجرای پروژه گازرسانی کردیم که دو هزار و ۸۰۰ مورد آنها به مرحله بهره برداری رسید که در طول ۵۰ سال فعالیت شرکت گاز این فعالیت بی سابقه بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افزود: امسال نیز باقی پروژه را شروع کرده ایم و علاوه بر آن نزدیک به دو هزار و ۸۰۰ شهر و روستای جدید را نیز در دستور کار داریم، بعنی امسال مجددا کار پروژه  را در پنج هزار روستا و شهر آغاز کرده ایم.

معاون وزیر نفت در امور گاز اضافه کرد: تا پایان امسال دو هزار و ۸۰۰ پروژه گازرسانی در دو هزار و ۸۰۰ روستا و شهر به افتتاح می رسد و پیش بینی می شود تا پایان سال آینده، ۹۵ درصد از روستاها و شهرهایی که امکان گازرسانی دارند را گازرسانی کنیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۷۰ درصد سبد انرژی را گاز طبیعی داراست و بالای یک هزار روستا گازرسانی شده اند، همچنین ۹۵ درصد شهرها و ۷۰ درصد روستاها از گاز طبیعی استفاده می کنند که این آمار تا پایان سال ۹۶ درصد در روستاها به ۹۵ درصد می رسد.

عراقی در پایان عنوان کرد: طرح گازرسانی به روش  CNG در مناطق صعب العبور دیگر استان خوزستان هم اجرا خواهد شد و در دو سال آینده این پروژه به خط ششم سراسری وصل می شود.

94105

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید