ماجرای مرگ 11 نوزاد بر روی میز منازعات سیاسی عراق | اتاق خبر
کد خبر: 364597
تاریخ انتشار: 22 مرداد 1395 - 10:16
حادثه آتش سوزی بیمارستان الیرموک در منطقه 'کرخ' در بخش غربی دجله در بغداد با مرگ 11 نوزاد، به سرعت به پرونده های مفتوحه فساد دستگاه های دولتی عراق اضافه شد و دولت مرکزی این کشور را در شرایط جدیدی با دولت محلی قرار داد.

اتاق خبر: ماجرای آتش سوزی صبح چهارشنبه بیمارستان الیرموک، به دلایلی که دستکم دو کمیته تحقیق ویژه برای آن تشکیل شده است، منجر به مرگ 11 نوزاد در میان آتش شد و بخشی از بیمارستان سوخت و رسانه ها به نقل از شاهدان از عدم آمادگی پرسنل برای نجات نوزادان و فلج بودن سیستم اطفاء حریق گزارش کردند.
در اولین گام ، کمیسیون بهداشت و محیط زیست پارلمان عراق روز پنجشنبه اولین گزارش از حادثه را تقدیم پارلمان کرد که توصیه های آن به تصویب نمایندگان رسید، ازجمله تشکیل یک کمیته مشترک تحقیق و مجازات عاملان و مقصران حادثه بدون در نظر گرفتن جایگاه حزبی آنان!
فارس بریکانی معاون رئیس کمیسیون بهداشت در گزارشی به پارلمان گفت که اعضای کمیسیون از محل حادثه بازدید و با گروهی از شاهدان، مسئولان بیمارستان و آتش نشانی گفت وگو کرده اند. همچنین قرار شد که کلیه عوامل و طرف های ذیربط ماجرا به پارلمان فراخوانده شوند.
در عین حال ، مدیران ذیربط در بیان علل حادثه ، قدیمی بودن سازه و زیرساخت های بیمارستان و سیستم اطفاء حریق را مقصر دانسته اند. به گفته آنان شعله های قدرتمند آتش به سرعت به بخش های دیگر سرایت کرده است. ازجمله این مدیران ، جاسم لطیف الحجامی مدیر بهداشت منطقه کرخ است که گفته شده وزیر بهداشت، وی را با دستور ویژه حیدرالعبادی نخست وزیر برکنار کرده است.
اما منابعی در شورای استان بغداد روز پنجشنبه گفتند که الحجامی به پشتوانه حزب متبوع خود از پذیرش دستور صادره امتناع کرده است تا به این ترتیب در کمتر از یک روز از حادثه پای احزاب و مسئولانی با پشتوانه حزبی به پرونده باز شود.
اولین بار خانم عدیله حمود وزیر بهداشت چهارشنبه شب در مقابل دوربین تلویزیون دولتی عراق استعفانامه اش را به مردم عراق نشان داد و گفت که این بیمارستان متعلق به وزارت بهداشت نبوده و زیر نظر شورای استان اداره می شده است.
او با اظهار این مطلب ، توپ را به زمین شورای استان انداخت که در عراق به دولت های محلی شهرت دارند و در بغداد دولت محلی در اختیار جریان صدر است که طی ماه های گذشته میدان دار تجمعات اعتراضی بوده و بی تابانه برای انجام اصلاحات و مبارزه با فساد به دولت فشار آورده است.
به دنبال این بحث ها، سعد المطلبی از اعضای شورای استان بغداد در این خصوص گفت که الحجامی از دستور نخست وزیر امتناع کرده است و به پشتوانه حزب متبوعش اصرار بر باقی ماندن در سمتش دارد.
اینطور که گفته می شود، علی التمیمی استاندار بغداد نیز از الحجامی حمایت کرده است و المطلبی می گوید این موضوع نشان می دهد که 11 نوزاد بی گناه در آتش اختلافات دولت اتحادیه (مرکزی) و دولت محلی سوخته اند.
اکنون بعد از جنجال خالد العبیدی وزیر دفاع که هفته گذشته در پارلمان یک بمب سیاسی منفجر کرد و تعدادی از نمایندگان از جمله رئیس پارلمان عراق را متهم به فساد کرد و هنوز ترکش های آن در فضای سیاسی عراق می چرخد، پرونده آتش سوزی نیز به روی میز دعواهای سیاسی عراق گذاشته شده است.

منبع: ایرنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید