کمک واشنگتن به تل آویو غیر قانونی است | اتاق خبر
کد خبر: 364830
تاریخ انتشار: 23 مرداد 1395 - 22:37
اندیشکده آمریکایی:
موسسه تحقیقاتی سیاست خاورمیانه مستقر در واشنگتن با تنظیم شکایتنامه ای اعلام کرد: کمک آمریکا به اسرائیل یک قانون 40 ساله را نقض می کند، که مجوز کمک مالی دستگاه اجرایی آمریکا را به کشورهایی غیر عضو معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای سلب می کند.

 

اتاق خبر: دولت آمریکا در سال 1976 قانون کنترل صادرات سلاح و کمک امنیتی بین المللی را وضع کرد، که در میان بسیاری دیگر از مسائل در آن بیان می شود که دستگاه اجرایی نمی تواند به کشورهای هسته ای غیر عضو در پیمان منع گسترش تسلیحاتی کمک مالی کند.
موسسه تحقیقاتی سیاست خاورمیانه با تنظیم شکایتنامه ای چنین استدلال کرده که حمایت محسوس واشنگتن از رژیم صهیونیستی این قانون را نقض می کند.
آمریکا از زمان اجرایی شدن قانون کنترل سلاح، منابعی مالی ای را به ارزش تقریبی 234 میلیارد دلار در اختیار رژیم صهیونیستی قرار داده است و این در حالیست که تل آویو عمدتا به برخورداری از سلاح های هسته ای و در عین حال امضا نکردن معاهده منع گسترش تسلیحاتی شهرت دارد.
«گرانت اسمیت» (Grant Smith) مدیر موسسه سیاست خاورمیانه، که این شکایت را تنظیم کرده است، چنین استدلال می کرده که چنین نقض قانونی در دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا نیز ادامه داشته است.
در این شکایتنامه دولت آمریکا به حمایت از اسرائیل برای سرپوش گذاشتن بر برنامه تسلیحات هسته ایش متهم شده و برای مثال اشاره می کند که وزارت انرژی و وزارت خارجه آمریکا در سال 2012 قانونی را تحت عنوان «راهنمای آزادی اطلاعات مربوط به توان هسته ای اسرائیل» تصویب کرد.
«جیمی کارتر» رئیس جمهوری سابق آمریکا در سال 2008، به خبرنگاران اذعان کرد که تل آویو «بیش از 150 میلیارد سلاح هسته ای» در اختیار دارد.
آمریکا اکنون در مراحل نهایی تصویب طرحی برای افزایش کمک مالی به رژیم صهیونیستی به چهار تا پنج میلیارد دلار در سال است.
«جیسون دیتز» (Jason Ditz) نویسنده تارنمای آمریکایی «آنتی وار» در این زمینه گفت: 'کمک میلیارد دلاری سالانه آمریکا به اسرائیل به محور اصلی سیاست واشنگتن بدل شده، بطوری که تقریبا محال است، که موضوع غیر قانونی بودن آن مانع ادامه آن شود.
' با این حال اگر آمریکایی ها نتوانند بر چنین شکایتی غلبه کنند، مجبور خواهند شد به موضوع کمک رسانی پایان دهند یا این قانون را طوری تغییر دهند که اسرائیل بتوانند چنین محدودیتی را به تمسخر گیرد'.

منبع: ایرنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید