بخش خصوصی، نخستین دیتاسنتر خود را افتتاح کرد | اتاق خبر
کد خبر: 365329
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1395 - 10:51
نخستین دیتاسنتر ابری بخش خصوصی ایران با ظرفیت ۲۰هزار سرور مجازی و سرمایه‌گذاری ۴۰میلیارد تومانی این بخش، یکشنبه ۲۴ مرداد از سوی محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد.

تاق خبر: بنابر وعده‌ها، قرار است ۱۰۰ سرور ابری به‌صورت رایگان برای مدت یک سال به کارآفرینان معرفی شده از سوی وزارت ارتباطات واگذار شود و به این ترتیب فضای کسب‌وکار در این حوزه تسهیل یابد.
در آیین گشایش این دیتاسنتر که با حضور محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونان و مدیران این وزارت و فریدون قاسم‌زاده، مدیرعامل «افرانت» برگزار شد، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن افتتاح دیتاسنتر ابری «افرانت» بر سیاست نظارتی و حمایتی دولت تدبیر و امید در زمینه حمایت از بخش خصوصی به منظور سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف ازجمله وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد.


این دیتاسنتر که نخستین دیتاسنتر ابری بخش خصوصی ایران به‌شمار می‌آید، با ظرفیت ۲۰هزار سرور مجازی به‌دنبال طرح‌هایی از جمله ارتقای میزبانی خدمات اینترنتی مورد علاقه کاربران ایرانی در دیتاسنترهای داخلی، ارتقای امنیت و حریم شخصی کاربران، افزایش سرعت و کیفیت دسترسی و کاهش هزینه‌های تمام‌شده خدمات ارتباطی در کشور است. راه‌اندازی این دیتاسنتر نقش مستقیمی بر توسعه کسب‌وکارهای دیجیتالی دارد، چراکه توسعه دیتاسنترهای داخلی راه را برای توسعه خدمات الکترونیکی ازجمله دولت و تجارت الکترونیکی و شبکه‌های اجتماعی بومی هموار می‌کند. علاوه بر این، قرار شده ۱۰۰ عدد سرور ابری به‌صورت رایگان برای مدت یک سال به کارآفرینان معرفی و از سوی وزارت ارتباطات واگذار شود.


هزینه ۴۰میلیارد تومانی
واعظی در ابتدای سخنان خود با ابراز خوشنودی از فعالیت بخش خصوصی اظهار کرد: در بازه زمانی ۳سال گذشته بیش از ۹میلیارد تومان از جانب بخش خصوصی و ۴هزار و ۵۰۰میلیارد تومان از سوی بخش دولتی در حوزه دیتاسنترها سرمایه‌گذاری شده است. دیتاسنتر ابری افرانت که با هزینه ۴۰میلیارد تومانی بخش خصوصی راه‌اندازی شده، از یک سو زمینه ایجاد ۱۰۰ شغل مستقیم و هزاران شغل غیرمستقیم را فراهم می‌کند و از سوی دیگر گامی در جهت تکمیل شبکه ملی اطلاعات به‌شمار می‌آید. وی در ادامه کاهش تعرفه‌های اعمال شده از سوی شرکت زیرساخت را گام دیگری در جهت شبکه ملی اطلاعات دانست و افزود: کاهش تعرفه‌ها باعث افزایش دسترسی مردم به امکانات می‌شود، به همین دلیل با وجود کاهش ۶۰۰میلیارد تومانی درآمد شرکت زیرساخت، از این طرح استقبال کرده‌ایم و مطمئن هستیم این کاهش درآمد در آینده با افزایش شمار کاربران برگشت داده خواهد شد. علاوه بر این، مواردی از جمله حذف مقررات زائد، ارائه تسهیلات کم‌بهره و انعطاف در زمینه ارائه پروانه به شرکت‌های خصوصی همه در مسیر حمایت از این بخش بوده که دولت به‌منظور رفع تصدی‌گری و وارد نشدن به رقابت با بخش خصوصی به آن اقدام کرده است. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به بحث حضور سرور سایت‌های خارجی به داخل ایران اشاره کرد و گفت: شرکت‌های ایرانی باید در بحث مذاکرات بین‌المللی با طرف‌های خارجی، قوانین داخلی را نیز مدنظر قرار دهند. علاوه‌بر این، حضور این سرورها در داخل ایران به غیر از تامین نیاز مردم به محتوای داخلی و خارجی، باعث کاهش هزینه مردم در بحث تعرفه پهنای باند شده و از سوی دیگر کیفیت و سرعت ارائه خدمات را افزایش می‌دهد.


ایجاد ۱۳۰هزار شغل در حوزه فاوا
واعظی با اشاره به تصمیم دولت یازدهم در واگذاری روند ایجاد دیتاسنتر به بخش خصوصی اظهار کرد: با وجود تصمیم دولت پیش مبنی‌بر راه‌اندازی ۳۰ دیتاسنتر از سوی بخش دولتی، امیدواریم در مذاکرات با وزیر نیرو در زمینه کاهش هزینه برق این مراکز به تفاهم دست یابیم.
درحال‌حاضر وارد فصلی جدید در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات شده‌ایم که می‌تواند زمینه ایجاد شغل ۱۳۰هزار شغل در این حوزه را فراهم کند. وی مستقل شدن بخش «آی‌سی‌تی» از حوزه حمل‌ونقل در برنامه ششم توسعه را بسیار مهم دانست و افزود: علاوه بر سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در برنامه‌ریزی‌های کشور حدود ۱۹/۴درصد رشد برای ما درنظر گرفته شده که بیانگر اهمیت این بخش در سیاست‌گذاری‌های دولتی است و باید از این فرصت نهایت بهره را ببریم. بر همین اساس، جلساتی مشترک با بخش خصوصی برگزار کردیم تا ضمن بررسی و دریافت دیدگاه‌ها در زمینه ماده ۲۰ برنامه ششم، راهی برای توسعه بازار و ترغیب مصرف‌کنندگان به استفاده از محصولات و خدمات بیابیم. واعظی در پایان با تاکید بر لزوم افزایش کیفیت و سرعت اینترنت خواستار ارائه خدمات متنوع به کاربران شد و افزود: با راه‌اندازی مرکز تبادل ترافیک داده در ۴ شهر بزرگ انتظار داریم مردم محتوای خوب را با کیفیت خوب دریافت کنند که باید به این امر توجه ویژه کرد.


همکاری با اپراتورهای داخلی
فریدون قاسم‌زاده، مدیرعامل شرکت افرانت نیز با اشاره به اینکه ایجاد و راه‌اندازی دیتاسنترهای داخل کشور منجر به ارتقای کیفیت خدمات شبکه‌ای، افزایش اشتغالزایی و کاهش هزینه‌ها می‌شود، گفت: درحال‌حاضر بحث توسعه اشتغال در دستور کار دولت است اما خود مسئولان دولتی نیز می‌دانند که میزان ایجاد شغل در این حوزه بسیار پایین‌تر از اشتغال در دیگر حوزه‌هاست. با ایجاد دیتاسنتر در کشور هم تامین‌کنندگان سرویس‌های داخلی و هم خارجی مایل به ارائه سرویس‌های خود روی این بستر خواهند بود تا کیفیت خدمات‌دهی آنها به مشترکان نهایی ارتقا و هزینه‌شان کاهش یابد. مدیرعامل شرکت افرانت درباره نحوه همکاری با اپراتورهای ارتباطی کشور گفت: خدمات ابری بیشتر مورد نیاز همکاران مخابراتی است تا خود اپراتورها به همین دلیل استارت‌آپ‌های همکار اپراتورها که جوان هستند و ممکن است استفاده از تجهیزات خودشان به نشان بزرگتر ضربه بزند، مشتری ما می‌شوند. بنابراین اپراتور بزرگ ریسک نمی‌کند و استارت‌آپ‌ها و همکاران را به سمت استفاده از زیرساخت‌های متمرکز سوق می‌دهد، اما علاوه‌بر این، ما زمینه همکاری با همراه اول و مخابرات برای ارائه خدمات در نقاط پرترافیک را داریم. در این دیتاسنتر ماژولار ظرفیتی را هم برای مخابرات در ۹ مرکز پرترافیک درنظر گرفته‌ایم. درحال‌حاضر نیز آمادگی داریم تا در زمینه اعطای مالکیت دیتاسنتر به اپراتورها با آنان مذاکره کنیم.


ظرفیت پذیرش سرورهای تلگرام
قاسم‌زاده با اشاره به حمایت‌های دولت از ایجاد این دیتاسنتر ابری از فراهم شدن مقدمات انتقال سرور تلگرام به ایران خبر داد و گفت: سرورهای توزیع شده یکی از استانداردهای معمول دنیاست و اگر محدودیت‌های تحریم نبود شرکت‌هایی مثل گوگل از سال‌ها پیش سرورهای خود را در ایران مستقر کرده بودند. درحال‌حاضر نیز با توجه به اینکه که انتقال سرور بعضی از شرکت‌ها از جمله تلگرام به ایران الزامی شده و تا پایان سال باید سرور خود را در ایران مستقر کنند، دولت ایران چند شرکت ازجمله افرانت را برای میزبانی انتقال سرورهای تلگرام به کشور تعیین کرده، اما هنوز مذاکره‌ای انجام نشده است، با این حال افرانت یکی از شرکت‌هایی است که تلگرام که در زمینه ظرفیت‌های فنی آن استعلام کرده است. علاوه بر این، با آمازون (شرکت تجارت الکترونیک امریکایی) نیز صحبت‌هایی درباره همکاری بدون واسطه داشته‌ایم که سرانجام آن به وضعیت لغو تحریم‌های ایران بستگی دارد.
قاسم‌زاده درباره میزان استفاده از این دیتاسنتر ابری گفت: به‌طور قطع، اندازه بازار تعیین‌کننده میزان استفاده خواهد بود اما باید درنظر داشت که سهم بازار ایران طبق تحلیل‌هایی که برای درآمدهای این حوزه در سال ۲۰۱۹ میلادی درنظر گرفته شده حدود ۴میلیارد دلار خواهد بود، زیرا سهم درآمدهای حوزه آی‌سی‌تی برای دنیا در این بازه زمانی ۴۰۰میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.
گفتنی است که با بهره‌برداری دیتاسنتر افرانت، امکان ذخیره‌سازی ۶ پتابایت اطلاعات در فضایی به وسعت ۱۵۰۰ مترمربع که شامل سالن‌های سرور و تجهیزات زیرساخت آی‌تی با ظرفیت هزار سرور ابری می‌شود، فراهم شده و علاوه بر این، زیرساخت برق این دیتاسنتر به ظرفیت ۲ مگاوات از دو مسیر مجزای ۲۰ کیلوولت و از طریق دو دستگاه ترانسفورماتور تامین می‌شود. همچنین در جریان راه‌اندازی این دیتاسنتر، میزان حمایت‌های دولت معادل ۱۶میلیارد تومان اعلام شده که از این رقم، حدود ۶۰درصد از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی و ۴۰درصد از طرف وزارت ارتباطات و صندوق حمایت الکترونیک انجام شده است.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید