استراتژی‌های ترکیبی در ذوب‌آهن، مادر صنعت فولاد کشور | اتاق خبر
کد خبر: 365824
تاریخ انتشار: 28 مرداد 1395 - 19:56
با توجه به درج مطلبی در یک خبرگزاری با عنوان «ذوب‌آهن اصفهان ورشکسته شد»، جوابیه‌ای از سوی روابط عمومی ذوب‌آهن اصفهان منتشر شد.

اتاق خبر: این جوابیه از سوی محمدرضا کجباف، سخنگو و مدیر روابط عمومی شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان منتشر شده است:
«ذوب‌آهن اصفهان مادر صنعت فولاد کشور همچون تمام صنایع فولادی کشور و حتی جهان به‌دلیل بحران صنعت فولاد در ۳ سال گذشته، با مشکلات نقدینگی و بدهی مواجه است که برای برون‌رفت از این مشکلات، راهکارهای متعدد و استراتژی‌های ترکیبی را اتخاذ کرده است. یکی از بارزترین این سیاست‌ها، ایجاد تنوع در تولید و همچنین تولید محصولات با ارزش‌افزوده بالا همچون ریل و تیرآهن بال پهن است که صنعت ریلی و صنعت ساختمان کشور را متحول می‌کند. اما علاوه بر فعالیت‌های این شرکت، برخی عوامل بیرونی می‌تواند در حل مشکلات این صنعت و سایر صنایع موثر باشد.

ازجمله این عوامل بیرونی می‌توان به اتخاذ سیاست‌های حمایتی دولت از تولید ملی و همچنین اطلاع‌رسانی صحیح رسانه‌ها اشاره کرد. در واقع در شرایط کنونی که به دلایل مختلف، شاهد رونق اقتصادی در کشور نیستیم، حداقل انتظاری که از رسانه‌ها می‌رود این است که با نقدهای سازنده و گزارش‌های مستند به حمایت از تولید داخلی بپردازند نه اینکه با برجسته‌سازی آمارهای بدهی و وام‌های بانکی که صرف توسعه اقتصادی و تولید ملی شده است، به یک برند معروف جهانی بتازند و همه مشکلات اقتصادی کشور، خشکی زاینده‌رود و آلودگی هوای اصفهان را به این برند نسبت دهند و از به خاک افتادن غول صنعت فولاد کشور خبر بدهند.
علاوه بر این، مطرح کردن ورشکستگی برای شرکت‌ها نیاز به مراتب قانونی و اعلام مراجع قضایی دارد که با توجه به طی نشدن این مراحل برای ذوب‌آهن اصفهان، تیتر این مطلب کذب و مصداق تشویش اذهان عمومی است و می‌تواند موجب دلسردی ۱۶ هزار نفر از تلاشگران این شرکت و بیش از ۱۰۰ هزار نفر شود که به‌طور غیرمستقیم از این شرکت ارتزاق می‌کنند.


در این شرایط این سوال مطرح می‌شود که آیا کشورهای سرمایه‌داری و غربی که اقتصاد مقاومتی را سرلوحه کار خود قرار نمی‌دهند با یک نشان(برند) معتبر، پرقدمت و شهیر خود این‌گونه برخورد می‌کنند که در کشور اسلامی ما، با وجود تاکیدات مقام معظم رهبری در حمایت از تولید ملی، خبرگزاری موج برخلاف سایر رسانه‌ها که امروز بر تولید ریل ملی در ذوب‌آهن اشاره دارند، با حمله واژگانی به ذوب‌آهن، این شرکت را «تابلوی مجسم نابودی صنعت فولاد در کشور» خطاب می‌کند؟ آیا به‌راستی صنعت فولاد کشور که صدها هزار نفر در این صنعت و صنایع پایین‌دستی و بالادستی آن ارتزاق می‌کنند و معادن کشور به آن وابسته است، نابوده شده است!


این سخنان در چنین گزارشی تنها می‌تواند واردکنندگانی را خوشحال کند که با واردات محصولات بی‌کیفیت چین، نه‌تنها به صنایع، تولیدکنندگان و کارگران صنعت و معدن کشور خیانت می‌کنند، بلکه با بهره‌گیری از این محصولات فولادی بی‌کیفیت وارداتی و بدون استاندارد در صنعت ساختمان، جان مردم کشورمان را به خطر می‌اندازند. این درحالی است که ذوب‌آهن اصفهان به لحاظ کیفیت محصولات، از جایگاهی جهانی برخوردار است و محصولات این شرکت با برخورداری از استانداردهای بین‌المللی که هر سال مورد بازبینی و رصد قرار می‌گیرد، به کشورهای اروپایی و حوزه خلیج‌فارس صادر می‌شود. صادرات محصولات ذوب‌آهن باعث شد این شرکت چندین سال متوالی به عنوان صادرکننده نمونه کشوری انتخاب شده و مورد تقدیر قرار گیرد.
در این گزارش، پایین‌کشیدن کرکره ذوب‌آهن اصفهان، کمک به اقتصاد کشور دانسته شده است، حال آنکه برخی از مشکلات کنونی ذوب‌آهن به طور دقیق حاصل کمک این شرکت در سال‌های گذشته به صنعت و اقتصاد کشور است. این مجتمع عظیم صنعتی که با تاسیس آن رویای دیرین ایرانیان از زمان سلسله قاجار تحقق یافت، با امکانات مالی و فنی خود زمینه‌ساز شکل‌گیری دیگر صنایع فولادی همچون فولاد خراسان، فولاد سبا و.. شد و نیروی انسانی متخصص این شرکت در شکل‌گیری سایر صنایع بزرگ فولادی کشور نقش ایفا کردند. این اقدام‌ها و کمک‌های ذوب‌آهن به‌دلیل سیاست‌های دولت وقت، هیچ‌گاه در زمره دارایی‌های ذوب‌آهن محسوب نشد.
در بخش دیگری از این گزارش، از فرسودگی تجهیزات ذوب‌آهن و استفاده از شیوه کوره بلند انتقاد شده است. شاید این انتقاد حاصل گزارش‌هایی است که به سبک پشت میزی نوشته می‌شود و نویسنده بدون اینکه حتی یک بار موضوع یا محل مورد گزارش خود را دیده باشد، انتقادهایی مطرح می‌کند که دور از واقعیت است. شیوه کوره‌بلند یک شیوه رایج در تولید فولاد است که ۷۰ درصد فولاد دنیا به این روش تولید می‌شود و به‌دلیل استفاده نکردن وسیع از آهن قراضه، محصول با کیفیتی ارائه کرده و به‌ویژه به منظور محصولات ساختمانی به‌کار گرفته می‌شود. ذوب‌آهن اصفهان در سال‌های گذشته بخش عمده خط تولید خود ازجمله کوره بلندها را نوسازی کرد و دو کوره بلند فعال این شرکت از جدیدترین فناوری روز دنیا برخوردارند.
باتری‌های کک‌سازی ذوب‌آهن نیز به‌طور کامل نوسازی و یک باتری جدید نیز ساخته شد. همچنین نوسازی و مدرنیزاسیون در فولادسازی، آگلومراسیون و سایر قسمت‌ها و به‌طور کلی مجموع این اقدام‌های تولید فولاد به شیوه کوره بلند را در کشور، بومی‌سازی کرد.


نویسنده این گزارش که در گزارش خود اشاره‌ای گذرا و سطحی به تمام موضوع‌های صنعت فولاد کرده است، با بیان عبارت «دودهای دودکش کوره بلند»، به مسائل زیست‌محیطی نیز پرداخته است. این در حالی است که ذوب‌آهن با انجام پروژه‌های زیست‌محیطی مختلف از جمله پروژه آسپراسیون کوره بلند، برای تبدیل شدن به صنعت سبز تنها منتظر اتمام پروژه غبارگیر کنورتور در بخش فولادسازی است که به‌زودی با حضور مسئولان کشوری بهره‌برداری از آن آغاز می‌شود. درباره استفاده از آب زاینده رود نیز پایین کشیدن کرکره‌های ذوب‌آهن نمی‌تواند آب را به این رودخانه بازگرداند، چراکه مصرف کل صنایع اصفهان از آب زاینده رود تنها ۵ درصد از آب این رودخانه است و ذوب‌آهن نیز یک مجتمع صنعتی در کنار سایر صنایع این استان است. ضمن اینکه این شرکت به‌دلیل مشکلات خشکسالی و بحران آب، میزان آب برداشتی خود از رودخانه را همواره کاهش داده و با استفاده از پساب و سایر پروژه‌های مربوط، مصرف آب خود را بیش از ۴۰ درصد کاهش داده است.
انتقاد دیگر این گزارش به مدرک لیسانس احمد صادقی مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان است که قضاوت در اینباره به عهده متخصصان و آشنایان با صنعت فولاد گذاشته می‌شود. شایان ذکر است وی از زمان شروع فعالیت مجدد خود در این شرکت با اتخاذ سیاست‌های مختلف، قیمت تمام‌شده محصولات این شرکت را به ازای هر کیلوگرم نزدیک به ۵۰۰ تومان کاهش داد و این امیدواری را به وجود آورد که تا پایان سال شاهد سوددهی مادر صنعت فولاد کشور باشیم. »

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید