راه اندازی 5 مرکز اهدای پلاسما | اتاق خبر
کد خبر: 366365
تاریخ انتشار: 31 مرداد 1395 - 15:36
مدیر عامل بیو دارو در گفت و گو با اتاق خبر اعلام کرد
سازمان انتقال خون عقیده داشت که افزایش اهدا کنندگان پلاسما در کشور باعث شود که انتقال دهندگان خون در کشور کاهش پیدا کند.

اتاق خبر- گروه اقتصادی: مدیرعامل شرکت بیو دارو این شرکت را اولین مرکز جمع آوری پلاسمای انسانی در خاورمیانه خواند.

دکتر محمد شاه بختی مدیر عامل شرکت بیو دارو در گفت و گو با اتاق خبر با بیان اهداف و خدمات شرکت بیو دارو گفت: اهدا پلاسما کاملا مشابه اهدا خون می باشد. با این تفاوت که این کار توسط دستگاه ها و فناوری جدید انجام می شود. بعد از معاینه پزشکی و ابراز صلاحیت توسط پزشک گرفتن اهدا پلاسما از فرد اهدا کننده انجام می شود.

شاه بختی افزود: پلاسما در کمتر از یک ساعت منجمد خواهد شد و پلاسما منجمد شده به پالایشگاه در خارج از کشور فرستاده و در نهایت تبدیل به دارو خواهد شد. آلبومین انسانی، ایمون گلوبومین و دارو های ضد هپاتیت از جمله محصولاتی است که در شرکت بیو دارو ساخته می شود.

مدیر عامل شرکت بیو دارو با اشاره به برخی مشکلات در زمینه اهدای پلاسما گفت:  در ابتدای کار سازمان انتقال خون از گسترش اهدای پلاسما در کشور ابراز نگرانی کرد و این کار را باعث کاهش تعداد اهدا کنندگان خود می دانست اما با مراوداتی که با این سازمان  انجام گرفت؛ این نگرانی برطرف شد. در حال حاضر در حدود 1 میلیون اهدا کننده خون در کشور وجود دارد در حالی که اهدا کننده کنندگان مستمر پلاسما در حدود 30 تا 40 هزار نفر است.

وی افزود: به دلیل مسائل اخلاقی و مذهبی پلاسما و خون ایرانیان از بهترین و سالمترین نمونه ها در دنیا شناخته شده است.

شاه بختی در مورد اهداف شرکت بیو دارو اعلام کرد: چشم انداز این شرکت راه اندازی 5 مرکز اهدای پلاسما و در گام بعدی ایجاد پالایشگاه برای پلاسمای اهدایی است. علیرغم هزینه بالا، این کار باعث خواهد شد  مشتقات پلاسما راهی بازار های بین المللی شود. 

94105

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید