طرح ترابردپذیری شماره تلفن همراه وارد مرحله تجاری شد | اتاق خبر
کد خبر: 366394
تاریخ انتشار: 31 مرداد 1395 - 16:00
با تمام شدن دوره آزمایشی طرح ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراه، این طرح امروز و همزمان با افتتاح پروژه های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وارد مرحله تجاری خود می‌شود.

اتاق خبر: در آستانه فرا رسیدن هفته دولت، طرح ترابردپذیری شماره های تلفن همراه (MNP) پس از پایان دوره اجرای آزمایشی، در مراسمی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به بهره‌برداری رسید.

بر اساس این گزارش همزمان با آغاز بهره‌برداری تجاری از طرح MNP سایر پروژه‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در قالب اعطای پروانه به برخی از فعالان عرصه ICT و اعطای اعتبارنامه به آزمایشگاههای تایید نمونه تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات نیز افتتاح می شود.

ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراهMobile Number Portability) ) مجوزی است که توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی صادر شده و در قالب این طرح هر مشترک می‌تواند بدون تغییر شماره خود، نسبت به عوض کردن اپراتور خود اقدام و بر حسب علاقه خود از سرویس‌ها و خدمات اپراتورهای دیگر استفاده کند.

اجرای طرح ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراه از ۲۰ تیر ماه، به صورت آزمایشی آغاز شد، تا همزمان با ارزیابی مستمر عملکرد اپراتورها و پایش اقدامات در مرکز ترابرد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، برخی محدودیت‌ها برداشته شده و راه‌اندازی تجاری آن آغاز می‌شود.

علی‌اصغر عمیدیان -رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- اصلی ترین هدف رگولاتوری را افزایش رقابت در جهت افزایش و تنوع در خدمت، افزایش کیفیت، تعدیل قیمت‌ها و توسعه شرکت‌های میانی با ایجاد نوآوری دانست.

عباسی شاهکوه - معاون رگولاتوری هم در این جلسه ازجمله مشکلات عمده ترابردپذیری دردوره آزمایشی، عدم ارتباط صحیح اپراتورها، با سیستم هویت و قطع سیم کارت مشترک دانست.

در ادامه صدوقی - مدیر عامل همراه اول - هم ترابردپذیری را بزرگترین فرصت برای همراه اول و مشترک اعلام کرد.

درفولی - مدیرعامل ایرانسل هم تاکید کرد که ترابردپذیری درایران با تاخیر ۱۰ ساله انجام شد و باهمت وزیرارتباطات ومعاونان، یک ساله به پایان رسید.

اما صدری - مدیر عامل رایتل اظهار کرد که به دور از نارقابتی‌ها، اجازه دهیم مردم خودشان تصمیم بگیرند. او همچنین در بخشی از سخنانش گفت بیشترین ترابرد از سمت دو اپراتور، به رایتل بوده است.

عمیدیان پیش از این دوره آزمایشی یک ماهه را برای این طرح پیش‌بینی کرده بود و بدین ترتیب، بهره برداری تجاری از طرح ترابرد پذیری شماره‌های تلفن همراه (MNP ) از امروز یکشنبه ۳۱ مرداد ماه آغاز می شود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تفاوت دوره آزمایشی را راهی برای اطمینان حاصل کردن از عملکرد صحیح اپراتورها و ارتقای کیفیت خدمات در دوره راه‌اندازی تجاری می‌داند و به گفته او بین دوره آزمایشی و دوره بهره‌برداری محدودیت تعداد شماره‌های قابل ترابردشدن و عدم امکان ترابرد شماره برای مشترکان حقوقی است.

همچنین مقرر است در زمان اجرای تجاری ترابردپذیری، وضعیت اپراتورها به ‌طور هفتگی از سوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رصد شده و تعداد مشترکین جدیدی که می‌توانند جذب کنند با توجه به نتیجه آزمایش‌ها در دوره آزمایشی به آنها اعلام شود و اگر اپراتوری در مرحله آزمایشی شرایط مناسب را رعایت نکرده و دستخوش تخلف شود، در مرحله تجاری و بهره‌برداری اقتصادی به او اجازه گرفتن مشترک داده نخواهد شد و یا این تعداد محدود می‌شود.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید