باک و سپر پلاستیکی خودرو تحت لیسانس پژوی فرانسه در صنعت پتروشیمی تولید شد | اتاق خبر
کد خبر: 366590
تاریخ انتشار: 1 شهریور 1395 - 12:12
با حضور علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی از هشت محصول جدید در پتروشیمی جم رونمایی شد و برگ زرین دیگری در کارنامه پتروشیمی جم رقم خورد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از روابط عمومی پتروشیمی جم، با تولید انبوه این هشت محصول علاوه بر رفع نیازهای داخلی و بازارهای جهانی، و با عنایت به واردات محور بودن منبع تامین این گریدها، از خروج ۵۰۰ میلیون دلار ارز کشور جلوگیری خواهد شد.

۴۴۹۴۴_۹۴۸

پلی اتیلن سنگین شامل گریدهای CC52501-CC52502-CC52502 SU (Caps & Closure)میزان مصرف داخلی گریدهای مذکور با کاربری انواع درب های بطری حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار تن در سال می باشد، تولید انبوه این محصول، با هدف حذف واردات صورت خواهد پذیرفت که در بخش برآوردهای اقتصادی صرفه ایی معادل ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار به ازای هر تن نسبت به محصول وارداتی در پی دارد، در حال حاضر سطح قیمت های این گروه از محصولات در بازار داخل معادل ۱۱۲۰- ۱۱۴۰ دلار در هر تن می باشد.

در حوزه سودآوری، ارزش افزوده ایجاد شده برای این شرکت نسبت به سایر گریدهای جایگزین معادل ۵ تا ۱۰ درصد به ازای هر تن محصول تولیدی خواهد بود؛ پلی اتیلن سنگین HD 5000S گرید یارن (الیاف) از تقاضای مناسبی در بازارهای مصرف خصوصا صادراتی برخوردار است.

از سوی دیگر سطح قیمت این محصول در بازار داخل معادل ۱۰۹۰ -۱۱۰۰ دلار هر تن که در مقایسه با محصولات وارداتی مشابه ۲۰ درصد پایین تر می باشد. هم راستا با صرفه اقتصادی ایجاد شده به جهت حذف واردات، برای این شرکت نیز ارزش افزوده ای معادل ۲۰ تا ۳۰ دلار به ازای هر تن نسبت به سایر گریدهای جایگزین ایجاد خواهد نمود.

۴۴۹۴۶_۸۰۲

باک و سپر پلاستیکی خودرو تحت لیسانس پژوی فرانسه در صنعت پتروشیمی تولید شد همچنین پلی اتیلن سنگین گرید پایپ مشکی PE100 یک محصول استراتژیک پتروشیمی جم می باشد که میزان مصرف داخلی این گرید در زمینه های مختلف حدود ۴۰۰ هزار تن در سال می باشد که کمتر از ۶۵ درصد از نیاز واقعی بازار داخل از محل واردات و تولید محصول مشکی با کیفیت پایین توسط کامپاندر های داخلی با بهره گیری از محصولات پایپ خود رنگ صورت می پذیرد. با توجه به سطح قیمت های وارداتی این محصولات حدود ۱۵۵۰-۱۵۷۰ دلار در هر تن، صرفه اقتصادی ایجاد شده بیش ۲۰۰ دلار در هر تن خواهد بود.

بدیهی است با تولید انبوه این محصول از واردات ۳۰۰ هزار تن در سال جلوگیری بعمل خواهد آمد. از جمله گریدها پلی اتیلن سنگین FT 503 گرید باک خودرو می باشد که مطابق با برآوردهای بعمل آمده از صنایع خودروسازی داخلی میزان مصرف سالیانه این گرید معادل ۱۵-۱۰ هزار تن در سال بوده که به دنبال تحقق پروژه مشترک فی مابین پتروشیمی جم و شرکت طراحی مهندسی تامین قطعات ایران خودرو (ساپکو) و پژوی فرانسه در مدار تولید قرارگرفتن این گرید با حجم انبوه، صرفه اقتصادی بیش از ۳۵ درصد برای صنایع خودرو سازی به ازای تولید هر قطعه باک خودرو برآورد می گردد.

دو گرید دیگر EPX 3130UV & RP340R پلی پروپیلن گرید سپر خودرو و گرید تزریقی برای ظروف شفاف است که میزان مصرف داخلی گرید سپر معادل ۱۰ هزار تن در سال و میزان مصرف داخلی گرید تزریقی شفاف ۵ هزار تن در سال می باشد، و افزایش این دو گرید به سبد محصولات پلی پروپیلنی علاوه بر صرفه اقتصادی به جهت تولید داخل سبب ارتقا سطح کیفی محصولات تکمیلی خواهد شد.

94105

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید