اصلاح سیاست های دولت در بخش معدن | اتاق خبر
کد خبر: 366670
تاریخ انتشار: 1 شهریور 1395 - 15:53
عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران در گفت و گو با اتاق خبر تاکید کرد:
وابستگی به ذخایر معدنی الزاماتی را به وجود می آورد که شرایط ریسک را در معدن کاری متفاوت می کند.

سجاد غرقی در خصوص ماهیت معدن کاری توضیح داد: اولین موضوعی که باید در زمینه سرمایه گذاری در بخش معدن مورد لحاظ قرار داد، ماهیت معدن کاری است؛ به این معنا که صنعت معدن کاری به لحاظ وابستگی به ذخایر با صنایع دیگر متفاوت است. صنایع دیگر بر مبنای پیش فرضی از مواد اولیه و ورودی های ماده اولیه، محاسبات را انجام می دهند. 

وی ادامه داد: وابستگی به ذخایر معدنی الزاماتی را به وجود می آورد که شرایط ریسک را در معدن کاری متفاوت می کند.برخلاف سایر صنایع که می توان به صورت تقریبی جانمایی مکان را تعیین کرد و پس از آن وارد مجوزها و الزامات حقوقی و قانونی شد در معدن این ذخایر است که مکان معدن کاری را مشخص می کند.

غرقی افزود: به طورکلی می توان این گونه ادعا کرد که وابستگی به ذخایر چه در جانمایی، نوع ماده معدنی،کیفیت و چه در هزینه های استخراج و فرآوری مؤثر است.

این فعال بخش معدن بیان داشت: شخصی که بخواهد وارد معدن کاری شود می تواند از قسمت های مختلف این زنجیره  وارد کار معدن شود. اولین مرحله ورود، بخش اکتشاف است، این مرحله پر ریسک ترین مرحله معدن کاری است، یا این که می توان ذخیره اکتشاف شده را خریداری و از مرحله آماده سازی و  استخراج شروع به کار کرد و یا این که در کنار معدن، واحد کانه آرایی و یا فرآوری را تأسیس کرد.

وی گفت: طبیعتا به هر میزان که معدن کار، از ابتدای زنجیره یعنی اکتشاف به سمت فرآوری حرکت کند ریسک کاهش پیدا کرده اما سرمایه گذاری اولیه و یا هزینه ورود به صنعت افزایش می یابد.

غرقی در همین باره توضیح داد: برای ورود به معدن کاری، مقیاس معدن نیز بسیار حائز اهمیت است، به طور مثال هزینه ورود به معادن کوچک، متوسط و بزرگ مقیاس متفاوت است. به طور کلی می توان گفت؛تفاوت مقیاس معدن، نوع ماده معدنی، جانمایی، عیار و کیفیت ذخیره همه در ماهیت معدن کاری اهمیت دارد.

عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران تصریح کرد: برخلاف سایر فعالیت های صنعتی که تا حدودی به لحاظ هزینه های سرمایه گذاری و تکنولوژی ابهام کم تری در آن ها وجود دارد، در بخش معدن کاری به دلیل این که ذخایر موجود در زیر زمین است و دائما دچار تغییر می باشند، ریسک سرمایه گذاری افزایش پیدا می کند.

وی ادامه داد: معدن کاری بسیار پرهزینه و زمان بر است. یک پروژه معدنی برای سوددهی در حداقل ترین شرایط به 7 سال زمان احتیاج دارد. می توان این صنعت را با پروژه های ساختمان سازی قیاس کرد ،جایی که می توان در یک سال پروژه ای را شروع و خاتمه داد و به سوددهی رسید.

غرقی در خصوص وجود آمار برای شروع یک فعالیت معدنی گفت: در ایران یک نظام مشخص، به لحاظ ارزش گذاری ماده معدنی وجود ندارد این در حالی است که در تمام دنیا این محاسبات فنی و مهندسی براساس ذخیره برجا انجام می شود.

وی در خصوص تهدید های این حوزه اظهار داشت: علی رغم ذخایر خوبی که در معدن کاری ایران وجود دارد، این بخش شامل کم ترین حمایت ها و شدیدترین فشارهاست. فضای کسب و کار معدن در ایران فضای بسیار سخت و طاقت فرسایی است؛ مشخصا از سمت دولت و مجلس هیچ گونه نگاه مثبتی به معدن کاری وجود ندارد، تمام این ها مسائلی است که باید شخص سرمایه گذار و خواهان ورود به معدن کاری از آن مطلع باشد.

غرقی درخصوص دریافت مجوز کسب و کار معدن توضیح داد: در ابتدا این مجوز از سوی وزارت صنعت معدن، تجارت استان ها صادر می شود اما بنا به فراخور محل معدن، اخذ مجوز از سایر نهادها مانند منابع طبیعی و محیط زیست و دیگر ارگان ها نیاز است.

وی در خصوص تسهیلات دریافتی این بخش ادامه داد: تسهیلاتی به بخش معدن ارائه شده است اما این تسهیلات بسیار ناچیز و غیرقابل ذکر است. صندوق بیمه فعالیت های معدنی، یکی از مکانیزم های قانونی است که برای دریافت تسهیلات معدن کاری پیش بینی شده ،به طوری که این صندوق ریسک فعالیت های معدنی را از مرحله اکتشاف تا فرآوری بیمه کرده و از روی بیمه نامه ها وام می دهد.

عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران گفت: ما خواستار این هستیم که دولت در حد یک نظارت حداقلی، نقش حاکمیتی خود را داشته باشد، چرا که سیاست های دولت در چند سال گذشته به خصوص در حوزه سنگ آهن باعث تشدید رکود شده است. ضمن این که هیچ مساعدتی را از سوی دولت شاهد نبودیم، در بخش معدن دولت همواره به مثابه یک مانع عمل کرده است.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید