امارات دوباره مشتری گاز ایران شد | اتاق خبر
کد خبر: 368109
تاریخ انتشار: 8 شهریور 1395 - 18:24
مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز با اشاره به مذاکرات انجام گرفته با امارات برای امضای قرارداد فروش گاز، گفت: تا سه سال آینده اولین محموله LNG ایران روانه بازار جهانی گاز می‌شود.

اتاق خبر: علیرضا کاملی در تشریح برنامه‌های جدید صادرات گاز طبیعی ایران در دوران پسا برجام، گفت: بر اساس پیش‌ بینی‌ آژانس بین‌المللی انرژی سهم گاز طبیعی در ترکیب سبد انرژی جهان تا سال ۲۰۳۵ میلادی به بیش از ۲۶ درصد افزایش می یابد.

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران با اعلام اینکه برآوردها حاکی از ان است که تا دو دهه آینده تداوم توسعه اقتصادی درقاره آسیا، تقاضای جهانی برای انرژی را سالانه به طورمتوسط ۴.۱ درصد افزایش خواهد داد و گاز طبیعی به یکی از پرطرفدارترین و پاک‌ترین سوخت‌های جهان تبدیل خواهد شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه در شرایط فعلی ایران با موقعیت ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک و خاص خود در منطقه جنوب غرب آسیا، به ویژه در خلیج فارس و دریای عمان دارای نقش تأثیرگذاری در صنایع نفت و گاز جهان است، اظهار داشت: بر اساس آخرین برآوردهای انجام گرفته تا سال ۲۰۱۵ میلادی ایران با برخورداری از ۳۴ تریلیون مترمکعب ذخایر اثبات شده گاز، با بیش از ۲۰ میدان گازی مستقل در خشکی و دریا، بزرگ‌ترین مالک ذخایر گاز در جهان است.

وی با اشاره به برنامه‌های افزایش تولید گاز در ایران، بیان کرد: تا سه سال آینده تولید روزانه گاز طبیعی ایران به بیش از یک میلیارد متر مکعب در روز افزایش می یابد.

کاملی همچنین با تاکید بر اینکه هم اکنون ایران با داشتن ۱۵ همسایه در مرزهای خشکی و دریایی دارای مزیتی به نام «تنوع همسایگان» است، تبیین کرد: در واقع تعاملات گازی به دلیل ماهیت بلندمدت بودن قراردادهای صادرات گاز در این منطقه حساس از جهان، می‌تواند با تقویت اقتصاد داخلی کشورها و کمک به توسعه با بهبود زیرساخت‌های اقتصادی، همبستگی بیشتر مردم منطقه را به همراه داشته باشد.

امارات به جمع مشتریان گاز ایران پیوست

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز با بیان اینکه براساس سند چشم انداز در افق برنامه ۲۰ساله،  برنامه صادرات بیش از ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز از طریق خط لوله و طرح‌های ال ان جی در دستور کار قرار گرفته است، تاکید کرد: از این رو طرح‌های صـادرات گاز از طریق خط لوله به کشورهای ترکیه و ارمنستان (تهاتر با برق) و جمهوری آذربایجان (سوآپ) عملیاتی شده و قراردادهای صادرات گاز به پاکستان و عراق امضا و به زودی وارد چرخه عملیاتی می‌شود.

این مقام مسئول، افزود: علاوه بر این مذاکره با کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل کویت و امـارات و پـروژه مـطالعات صـادرات گاز بـه عمان از مسیر دریا با مشاور ایرانی در جریان است.

صادرات اولین محموله LNG  ایران تا ۲۰۱۹

 وی در ادامه با بیان اینکه ایران همچنین به دنبال صادرات LNG به کشورهای اروپایی است، گفت: برای دستیابی به بازارهای دوردست و با فاصله بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر، از چند سال گذشته تاکنون روش‌های مایع‌سازی و فشرده‌سازی گاز طبیعی را در دستور کار قرار گرفته است.

کاملی با اعلام اینکه تا سه سال آینده (۱۳۹۸) ایران اولین محموله LNG  خود را روانه بازارهای جهانی گاز می‌کند، تصریح کرد: علاوه بر راه‌اندازی کارخانه‌های مایع سازی «ایران ال ان جی» و طرح های تولید LNG   «پارس ال ان جی» و «پرشین ال ان جی» با ظرفیت سالانه بیش از ۳۶ میلیون تن از برنامه‌های افزایش تولید گاز مایع شده کشور خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز در پایان خاطرنشان کرد: طرح‌های نوین «مایع‌سازی شناور» برای گازهای هدر رفته و سوزانده شده میادین مختلف نفت و گاز در خلیج فارس، از دیگر برنامه‌های صادرات گاز کشور خواهد بود.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید