الگویی برای حمایت از صنایع وجود ندارد | اتاق خبر
کد خبر: 368315
تاریخ انتشار: 9 شهریور 1395 - 11:13
گفت و گوی اتاق خبر با عضو هیات رییسه خانه اقتصاد:
عضو هیات رییسه خانه اقتصاد ایران ضمن انتقاد از نحوه حمایت دولت از صنایع گفت: در حال حاضر نبود یک مدل حمایتی باعث هرج و مرج در نحوه حمایت دولت از صنایع شده است.

اتاق خبر، گروه اقتصادی: ایرج تاج الدین  در خصوص نحوه حمایت دولت از صنایع به خبرنگار اتاق خبر گفت: دولت به دلیل نداشتن یک برنامه جامع در زمینه حمایت از صنایع، نمی تواند صنایع کوچک و بزرگ را به صورت راهبردی حمایت کند، همچنین در اعطای تسهیلات فاقد برنامه ریزی می باشد.

وی در زمینه علت حمایت نادرست دولت بیان کرد: نبود یک مدل حمایتی در صنایع باعث اختلال در این زمینه شده و بدیهی است با تعریف مدل حمایتی مناسب، دولت بهتر می تواند به ایفای نقش مادری برای صنایع بپردازد.

تاج الدین ادامه داد: همانگونه مادر یک خانواده به طور ناخواسته تابع یک مدل حمایتی می باشد به طوری که حمایت از فرزند خود را منوط به دوره سنی وی می کند، دولت نیز باید صنایع را با توجه به شرایط و ظرفیت های آن صنعت مورد حمایت قرار دهد.

وی افزود: در صورت اعتقاد به چرخه عمر چه برای انسان ها و چه برای صنعت و کشور باید بپذیریم که حمایت دولت از صنایع باید متناسب با چرخه عمر و میزان رشد صنعت مورد نظر باشد، اگر دولت تمام صنایع کوچک و بزرگ را به یک شکل حمایت نماید همانند مادری است که تمام فرزندان خود را بدون توجه به شرایط سنی آن ها پشتیبانی می کند.

عضو هیات رییسه خانه اقتصاد ایران در رابطه با شیوه مطلوب حمایت دولت از صنایع مطرح کرد: قوه مجریه باید متناسب با میزان رشد و بلوغ شرکت های صنعتی به حمایت از آن ها بپردازد؛ زمانی که شرکت ها کوچک هستند و یا زمانی که به بلوغ رسیده اند، باید حمایت های خاص همان دوره شامل این صنایع گردد و همچنین زمانی که شرکت ها بزرگ شدند از آن ها حمایت بگیرد.

تاج الدین ادامه داد: در حال حاضر صنایعی همچون مس، خودرو، فولاد به مرحله بلوغ رسیده اند و نباید همچون صنایع کوچک حمایت شوند بلکه این صنایع باید در شرایط خاص اقتصادی کمک حال دولت بوده و عامل دغدغه آن نباشند.

وی در رابطه با مسائلی که باعث جلوگیری از شیوه صحیح حمایتی شده است اظهار داشت: دلایلی همچون نبود مدل حمایتی، مشخص نبودن مزیت های صنعتی کشور، اطلاع نداشتن از سطح بلوغ هر صنعت و جایگاه آن در چرخه عمر باعث شده است که دولت به صورت ناشیانه از صنایع حمایت نماید.

تاج الدین تصریح کرد: به طورمثال صنعت خودروسازی با توجه به نداشتن مزیت رقابتی نباید بدین شکل حمایت شود، این مسئله باعث تبدیل صنعت خودرو سازی به یک صنعت وابسته به دولت شده است.

عضو هیات رییسه خانه اقتصاد ایران در زمینه راهکارهای موجود برای تصحیح حمایت دولت از صنایع عنوان  کرد: از وزارت صنعت، معدن و تجارت انتظار می رود که با طراحی یه مدل حمایتی مناسب و منطقی صنایع را مورد حمایت قرار دهد و باتوجه به منابع محدود مالی کشور از حمایت های بی برنامه خودداری کند.

95102ت

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید