وضعیت انتشار آثار ابراهیم یونسی | اتاق خبر
کد خبر: 368799
تاریخ انتشار: 12 شهریور 1395 - 12:25
دختر ابراهیم یونسی از وضعیت انتشار آثار این نویسنده و مترجم فقید گفت.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، سیروان یونسی که وصی انتشار آثار مرحوم ابراهیم یونسی است، درباره وضعیت نشر کتاب‌های او گفت: چند کتاب زیر چاپ داریم. برخی کتاب‌ها هم در بازار نیست اما منتظریم به تناوب کار آن‌ها انجام شود. بازار کتاب مثل بقیه بازارها افت کرده است. البته بازار کتاب، بازار فرهنگی است اما آن هم مسکوت و در بحران است. لازم است بگویم از بعد از عید، وضعیت خیلی بهتر شده و خوشبختانه کتاب‌ها مرتب چاپ می‌شود.

او درباره بازنشر کتاب‌های یونسی بیان کرد: «زناشویی و اخلاق» در دست ارشاد است و پس از اعلام نتیجه تجدید چاپ خواهد شد. این کتاب کتابی بسیار قدیمی بود و به علت کمیاب شدن برای چاپ مجدد آن اقدام کردیم. طبق رویه نشر به ارشاد فرستاده شده و در مرحله بررسی است.

دختر ابراهیم یونسی با اشاره به تجدید چاپ کتاب «آرزوهای بزرگ» اظهار کرد: «آرزوهای بزرگ» نیز تجدید چاپ می‌شود و به احتمال زیاد مهرماه عرضه خواهد شد. «آرزوهای بزرگ» کتابی است که پدر  در سال‌هایی که زندان بوده ترجمه کرده‌اند. «آرزوهای بزرگ» نوشته چارلز دیکنز، رمان جذابی است که کشش زیادی دارد. این کتاب داستان پسربچه‌ای به نام «پیپ» را روایت می‌کند. از روی این کتاب بارها فیلم ساخته شده است. البته ترجمه‌های متعددی از این کتاب وجود دارد ولی خوشبختانه نسخه پدر یکی از ترجمه‌هایی است که با اقبال مردم روبه‌رو شده است. همچنین چاپ دوم رمان «لینمارا، عشق و آرزو»  و کتاب ۹ جلدی «زندگی و عقاید آقای تریسترام شندی» نوشته لارنس استرن اسفندماه منتشر و در نمایشگاه کتاب عرضه شد.

او در ادامه از انتشار دو داستان تالیفی ابراهیم یونسی خبر داد و گفت: «داداشیرین» و «زمستان بی‌بهار» به علت کمیاب شدن دوباره تجدید چاپ شده‌اند و در حال حاضر در مرحله چاپ هستند که امیدواریم در شهریورماه عرضه شوند. این دو رمان درباره منطقه کردستان است که پدر مرحومم در آن منطقه به دنیا آمده بود. این دو اثر وقایع و زندگی مردم آن منطقه را روایت می‌کند و داستان‌ها از بطن مردم و زندگی‌شان بیرون آمده است. این کتاب‌ها داستانی شیرین و کشش خوبی دارند و از آن‌ها استقبال خوبی شده بود.

سیروان یونسی همچنین اظهار کرد: مرحوم پدر کتاب‌هایی مثل «هنر نمایشنامه‌نویسی» دارد که معمولا در دانشگاه‌ها به عنوان رفرنس استفاده می‌شود؛ آن‌ها بعد از فوت پدر به تناوب تجدید چاپ شده‌اند. بچه‌های تئاتر، سینما و ادبیات این کتاب‌ها را می‌خوانند. مرحوم پدرم کتاب‌های تاریخی مثل «تاریخ ادبیات یونان» و «سیری در ادبیات غرب» هم دارد که علاقه‌مندان زیادی به آن‌ها رجوع می‌کنند. خوشحالیم که کتاب‌های ایشان چاپ می‌شود و یادشان در جامعه می‌ماند.

ابراهیم یونسی متولد خردادماه سال ۱۳۰۵ در بانه‌ کردستان بود و در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۰ در تهران درگذشت. پیکر او بر اساس وصیتش در بانه به خاک سپرده شد.

از تألیف‌ها و ترجمه‌هایش به این عنوان‌ها می‌توان اشاره کرد:

حوزه‌ زبان‌شناسی و ادبیات: «جنبه‌های رمان ای. ام. فورستر»، «سیری در نقد ادب روس» و «دفتر یادداشت‌های روزانه یک نویسنده» فئودور داستایوفسکی.

داستان و رمان: «گورستان غریبان»، «دلداده‌ها»، «فردا»، «مادرم دو بار گریست»، «کج‌کلاه و کولی»، «داداشیرین»، «شکفتن باغ»، «خوش آمدی» و «دعا برای آرمن».

ترجمه ادبیات: «دن کیشوت»، «سه تفنگدار»، «پشه بینی‌دراز»، «سگ شمال»، «آرزوهای بزرگ»، «اسپارتاکوس»، «خیاط جادوشده»، «سه رفیق»، «طوفان»، «آشیان عقاب»، «یک جفت چشم آبی» و «اگر بیل استریت زبان داشت».

تاریخ و سیاست: «صهیونیسم»، «تجارت اسلحه»، «آمریکای دیگر»، «جنبش ملی کرد»، «روابط ایران و ترکیه» و «مسأله کرد».

«زمستان بی‌بهار» هم کتابی است که در سال ۱۳۸۲ به قلم او منتشر شد. این کتاب شامل خاطرات یونسی از کودکی تا آزادی از زندان است. در کتاب «یکی از ما» نیز امیر حاجی‌صادقی در قالب گفت‌وگو به بیان زندگی و دیدگاه‌های ابراهیم یونسی پرداخته است.

انتهای پیام/

کد: 94108

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید