معاون استاندار گیلان:صنایع دستی معرف هویت فرهنگی و قومی هرمنطقه است | اتاق خبر
کد خبر: 369476
تاریخ انتشار: 17 شهریور 1395 - 02:06
معاون سیاسی و امنیتی استاندار گیلان گفت: با صنایع دستی هرمنطقه، هویت فرهنگی، قومی و قبیله ای آن معرفی می شود.

اتاق خبر:محمد احمدی پور شامگاه دوشنبه در مراسم افتتاح اولین نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری کشور در منطقه آزاد انزلی افزود: علاوه برنگارش یک کتاب به عنوان راه ارتباطی با اقوام گذشته، صنایع دستی نیز نقش بسزایی در این راستا ایفا می کند.
وی، صنایع دستی هرجامعه را هویت بخش آن و موجب ایجاد ارتباط بین تمدنها دانست و افزود: باتوجه به وجود اقوام مختلف در ایران، یکی از نمادهای آن هنری است که درقالب صنایع دستی بروز می کند.
وی پرداختن به مباحث فرهنگی و اقتصادی را به عنوان اصلی ترین دغدغه مدیران ارشد در سطح کشور برشمرد و تاکید کرد: به دلیل استفاده از نیروهای انسانی در صنایع دستی، علاوه برایجاد اشتغال و درآمد و تامین نیروی کار موجبات افزایش رشد مباحث فرهنگی نیز فراهم می شود.
به گفته معاون سیاسی و امنیتی استاندار گیلان درحال حاضر صنایع دستی علاوه بررقابت با صنایع دستی صنعتی باید توانایی رقابت با صنایع دستی وارداتی را نیز داشته و دستگاه های حاکمیتی نیز در راستای حمایت از این هنر، با نیازسنجی و برنامه ریزی پژوهش محور برای ارائه خدمات اقتصادی به این هنر تلاش کنند.
احمدی پور یادآور شد: صنعت فرش به عنوان یکی از صنایع فراموش شده درگیلان، درحال حاضر با حمایت و کمک نهادهایی مانند کمیته امداد و همچنین ارائه تسهیلات بانک ها، در بخش صادرات توفیقات خوبی کسب کرده است.
وی ایجاد روحیه نشاط و امید درجامعه را به عنوان یکی از مهمترین اهداف دولت تدبیر و امید عنوان و اظهار کرد: باتوجه به پایان رسیدن برداشت برنج توسط شالیکاران گیلان، حمایت دولت تدبیر و امید در کنترل واردات برنج در راستای حمایت از تولیدات داخلی از خواسته های مردم گیلان است.
***صادرات نخستین محموله صنایع دستی به کشور امارات از طریق منطقه آزاد انزلی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز در این مراسم از صادرات نخستین محموله صنایع دستی به کشورامارات متحده عربی از طریق منطقه آزاد انزلی خبر داد و گفت: به دلیل وجود مزایا و پتانسیل های موجود درمنطقه آزاد انزلی این منطقه می تواند به کانون مبادلات اقتصادی تبدیل شود.
علی علیزاده با اشاره به فعالیت افزون بر 20 هزار هنرمند در بیش از 180 کارگاه گروهی در سطح گیلان افزود: در عمر سه ساله دولت تدبیر و امید تعداد کارگاه های فعال صنایع دستی با حمایتهای استانداری از 50 به 90کارگاه افزایش یافته است.
وی با تاکید برکارگاه محوری شدن صنایع دستی با اشتغال متراکم یادآور شد: درحال حاضر چهار بازارچه صنایع دستی فعال درگیلان موجود است و بزودی یک بازارچه صنایع دستی نیز در شهر رشت افتتاح می شود.
علیزاده افزود: در راستای پشتیبانی از مشاغل خانگی و با حمایت بانکهای رفاه کارگران، ملی و صندوق کارآفرین امید افزون بر 60 میلیارد ریال تسهیلات به این مشاغل پرداخت شده است .
معافیت مالیاتی 20 ساله از تاریخ بهره برداری انواع فعالیت های اقتصادی، آزادی کامل ورود و خروج سرمایه، آزادی مشارکت سرمایه گذار خارجی تا سقف 100 درصد و معافیت گمرکی برای ورود مواد اولیه ، قطعات و ماشین آلات مورد نیاز کارخانه ها، فعالیت بورس کالای منطقه، اجرای کالای همراه مسافر و اعمال قانون ارزش افزوده برای کالاهای ساخته شده در منطقه آزاد به داخل کشور از مهمترین مزایای ثبت شرکت و فعالیت اقتصادی تولیدی در منطقه آزاد انزلی است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید