حمایت عالم اهل تسنن از پیام حج مقام معظم رهبری | اتاق خبر
کد خبر: 370103
تاریخ انتشار: 20 شهریور 1395 - 11:51
شیخ ماهر حمود، رییس اتحادیه جهانی علمای مقاومت در لبنان، پیام حج مقام معظم رهبری را انتقادی به‌جا و درست از عملکرد نادرست عربستان در خصوص فاجعه منا عنوان کرد.

اتاق خبر: رییس اتحادیه جهانی علمای مقاومت در لبنان، در واکنش به اظهارات سخیف مفتی عربستان سعودی و فاجعه منا خاطرنشان کرد: آیا کمیته تحقیقات تشکیل شده و نتایجی اعلام کرده است؟! و آیا علت ازدحام حجاج را کسی می‌داند؟

شیخ ماهر حمود ادامه داد: چرا باید دری که حجاج از آن عبور می‌کردند، بسته می‌شد و آن همه ازدحام پیش می‌آمد و چرا همین در فقط برای عبور کاروان یکی از شاهزادگان یا کسی دیگر از سران مملکتی سعودی باز شد؟ چرا جهان اسلام سکوت کرده است؟

 این روحانی برجسته لبنانی افزود: قربانیان فاجعه منا از کشورهای مختلف اسلامی بودند، پس چرا جهان اسلام سکوت کرده است؟! چرا پیکرهای شهدای منا بدون شناسایی هویت شهدا دفن شد؟ چرا پیکرها در کانتینرها انداخته شد و آیا پیکرهای شهدا، کالاهای بی‌مصرف یا فاسد بودند که آن‌گونه در کانتینرها ریخته شدند؟!

عربستان حجاج ایرانی را از مناسک حج محروم کرد

او ادامه داد: سپس مذاکرات عربستان و ایران برای بررسی مساله حج آغاز شد و عربستان در این مذاکرات شرط‌های غیرمنطقی پیشنهاد کرد و سرانجام حجاج ایرانی را از ادای مناسک حج محروم کرد و هم‌اکنون چنین وانمود می‌کند که حجاج ایرانی فاجعه منا را آفریدند! در حالی که حجاج ایرانی خود قربانی این فاجعه بودند و رسانه‌های سعودی ادعا می‌کنند که ایرانی‌ها از رفتن به حج امتناع می‌کنند و مقامات ایرانی شرط‌های عربستان را نپذیرفتند؛ در حالی که چنین ادعایی خنده‌آور است. 

مفتی سعودی ملت ایران را آتش‌پرست خطاب کرد

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، شیخ ماهر حمود تاکید کرد: پیام حج رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران برگرفته از تعالیم اسلامی و دلسوزانه و حاکی از نگرانی ایشان در قبال فاجعه منا و احتمال تکرار آن بود. متأسفانه واکنش مفتی عربستان سعودی غیرمنطقی و نادرست بود. مفتی عربستان در اظهارات خود ایرانیان را آتش‌پرست و نوادگان آتش‌پرستان و غیرمسلمان خوانده است که این توصیفات در شأن مردم ایران نیست. 

وی با بیان این که اظهارات مفتی عربستان به آتش اختلافات دامن می‌زند و شنیدن آن از زبان یک عالِم دینی - اگر نگوییم مفتی یک کشور اسلامی بزرگ و مهد اسلام- عجیب است، تصریح کرد: این اظهارات نابه‌جا در حالی بیان می‌شود که وضع و اوضاع امت اسلامی نابسامان است و بیان حتی یک کلمه غیرمسوولانه می‌تواند جنگ و فتنه‌ای به پا کند. ایرانی‌ها هر سال به حج می‌روند و آیا مفتی عربستان تازه به این نتیجه رسیده است که ایرانی‌ها غیرمسلمان هستند و نباید به حج بروند و باید برای همیشه از ادای مناسک حج محروم شوند؟!

ادای مناسک حج حق همه مسلمانان است

رییس اتحادیه جهانی علمای مقاومت در لبنان در بخشی دیگر از صحبت‌هایش ادامه داد: همه مسلمانان بدون استثناء باید از حق ادای مناسک حج برخوردار شوند و مقامات سعودی باید به نحو احسن به اداره امور حج بپردازند؛ نه این که برخلاف تعالیم اسلامی و طبق میل و خواست خودشان هر کسی را خواستند، از حج محروم کنند و به هر کسی که خواستند، اجازه ادای مناسک حج بدهند. 

او تاکید کرد: مساله سیاسی کردن حج که ایرانی‌ها متهم به سیاسی کردن حج می‌شوند، باید به خوبی توضیح و تبیین شود. چرا خطیب مسجد الحرام و رسانه‌های سعودی تجاوز عربستان به یمن و حمایت آل‌سعود از گروه‌های تروریستی را "جهاد" می‌نامند ولی به حجاج ایرانی اجازه داده نمی‌شود که شعار "مرگ بر اسراییل" را سر دهند.

شیخ ماهر حمود  با بیان این که القابی هم‌چون نوادگان آتش‌پرستان نمی‌تواند این واقعیت را بپوشاند که ایران هم‌چنان از مقاومت در لبنان و فلسطین و هر جایی در جهان برای مقابله با "اسراییل" حمایت می‌کند، گفت: ادعای حمایت ایران از مقاومت برای دست‌یابی به اهداف توسعه‌طلبانه خود ادعایی پوچ است زیرا ایران بهای گران حمایت خود از مقاومت را می‌پردازد و منفعتی به دست نمی‌آورد.

حمایت علمای اهل تسنن از ایران  

این روحانی برجسته لبنانی با بیان این که ترساندن اهل تسنن کشورهای اسلامی از ایران بیراهه رفتن است و ادعای تلاش ایران برای ترویج تشیع در جوامع اهل تسنن ادعایی نامعقول و نابه‌جاست، خاطرنشان کرد: ما به عنوان علمای اهل تسنن حمایت خود را از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از محورهای مقاومت اعلام می‌کنیم.

عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی

وی با طرح این سوال که آیا "عادی‌سازی روابط با دشمن صهیونیستی، هم‌دستی در محاصره باریکه غزه، تخریب سوریه، حمایت از خوارج زمان، هزینه کردن بیت‌المال در خوشگذرانی‌ها و جنگ‌های متجاوزانه و پیروی از آمریکای جنایتکار "بیانگر وابسته بودن به مذهب تسنن است؟!، ادامه داد: آیا کسانی که خود را اهل تسنن می‌نامند (مسوولان سعودی) و با این ادعا به تخریب وجهه اسلام و بدنام کردن این دین الهی می‌پردازند، واقعاً اهل تسنن هستند؟!

حمایت واقعی ایران از فلسطین و اشک تمساح برخی کشورها

شیخ ماهر حمود تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران قضیه فلسطین را مهم‌ترین قضیه جهان اسلام می‌داند و از ملت فلسطین به هر نحو ممکن حمایت می‌کند؛ در حالی که برخی از کشورهای اسلامی این قضیه حساس را فراموش کرده‌اند و تظاهر به حمایت از قضیه فلسطین می‌کنند و برای ملت فلسطین اشک تمساح می‌ریزند.

او در پایان تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین وظایف ما در این برهه از تاریخ پایان دادن به اختلافات و فتنه‌های فرقه‌یی و مذهبی و نزدیک کردن مسلمانان مذاهب مختلف به همدیگر است.

منبع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید