نامزدهای نهایی جایزه «بوکر» معرفی شدند | اتاق خبر
کد خبر: 370910
تاریخ انتشار: 25 شهریور 1395 - 05:56
فهرست نهایی نامزدهای جایزه ادبی «بوکر» با کنار رفتن نویسندگان برنده نوبل و پولیتزر منتشر شد.

به گزارش اتاق خبر، هیئت داوران جایزه ادبی «من بوکر» از میان ۱۳ رمان که به فهرست اولیه نامزدهای این جایزه راه پیدا کردند در نهایت شش رمان را به عنوان نامزدهای نهایی جایزه «من بوکر» در سال 2016 انتخاب کرد.

بر این اساس، «پل بیتی» نویسنده آمریکایی رمان «بلیت تمام شد»،  «دبورا لوی» با رمان  «شیر داغ»، «گرم مکری برنت» با داستان «پروژه خونین او»،  «اوتسا مشفق» با رمان «ایلین»، «دیوید زالای» برای نگارش «همه آنچه انسان هست» و «مادلین تین» نویسنده کانادایی برای نوشتن «نگو ما هیچ چیز نداریم» به عنوان نامزدهای نهایی جایزه «من بوکر» در سال 2016 انتخاب شدند.

نکته جالب توجه در میان نامزدهای نهایی جایزه «من بوکر» حذف شدن «جی. ام. کوئتزی» نویسنده برنده جایزه نوبل، «الیزابت استروت» نویسنده برنده جایزه «پولیتزر» و «اِی ال کندی» نویسنده برنده جایزه «کاستا» است که در فهرست اولیه نامزدها حضور داشتند.

جایزه «من بوکر» که اولین‌بار در سال ۱۹۶۹ برگزار شد، جایزه‌ای است برای بهترین اثر ادبیات داستانی که به زبان انگلیسی نوشته شده است. این جایزه بیش از ۴۰ سال تنها به نویسندگان کشورهای مشترک‌المنافع، انگلیسی‌ها و ایرلندی‌ها تعلق می‌گرفت، اما از سال گذشته با وضع قوانین متفاوت، تمام آثار نوشته‌شده به زبان انگلیسی‌ حق شرکت در آن را پیدا کرده‌اند.

برنده نهایی جایزه ۵۰ هزار پوندی «من بوکر» روز ۲۵ اکتبر مشخص خواهد شد.

ایسنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید