پیوستن فارس به صادرکنندگان مجوز کتاب | اتاق خبر
کد خبر: 372081
تاریخ انتشار: 2 مهر 1395 - 02:52
محول شدن صدور مجوز نشر کتاب به استان فارس و همچنین انتشار تمبرهای جدید آگاتا کریستی در صدمین سال انتشار اولین اثرش از جمله اخبار مهم حوزه کتاب در این هفته هستند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر گزارش هفتگی اخبار حوزه کتاب و کتابخوانی در این هفته، وضعیتی مشابه هفته گذشته داشته و چندان پرخبر نیست.

این گزارش چند خبر داخلی و تنها چند خبر خارجی را در بر می‌گیرد.

محول شدن صدور مجوز نشر کتاب به استان فارس

اولین خبر گزارش این هفته، خبر محول شدن صدور مجوز به یک استان دیگر در کشور است. به این ترتیب مدیرکل توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد از آغاز رسمی صدور مجوز نشر کتاب در استان فارس خبر داد.

یکی از گزارش‌های منتشرشده در روز دوشنبه ۲۹ شهریور این بود که محمد سلگی یکشنبه شب در آیین «یاد یار» که به مناسبت بزرگداشت شعر و ادب پارسی با حضور اعضای انجمن‌های شعر و ادب استان فارس در کافه ترمه آرامگاه عبدالله خفیف برگزار شد، با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید تاکید بر واگذاری امور چاپ و نشر به استان‌ها نهاده شد، گفت: پس از بررسی امکانات و اعلام آمادگی استان فارس مبنی‌بر دارا بودن ظرفیت های صدور مجوز کتاب با تشکیل هیئت علمی امر بررسی و نظارت کتاب به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس محول شد.

افتتاح مرکز مطالعات میراث مکتوب اسلام و ایران در روسیه

یکی از خبرهای داخلی این هفته هم مربوط به کتابخانه ملی بود که به موجب آن، مرکز مطالعات میراث مکتوب اسلام و ایران در آکادمی علوم روسیه افتتاح شد. این اتفاق روز سه شنبه ۳۰ شهریور رخ داد و مرکز مطالعات میراث مکتوب اسلام و ایران در انستیتو نسخ خطی شرقی سن پترزبورگ، سی‌ام شهریورماه با حضور صالحی امیری و رئیس آکادمی علوم روسیه افتتاح شد.

دعوت از ناشران کشور برای حضور در نمایشگاه تخصصی کتاب عاشورا

اولین روز این هفته، خبری درباره اولین نمایشگاه تخصصی کتاب عاشورا منتشر شد و به موجب آن اعلام شد که موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران از انتشار فراخوانی ناشران سراسر کشور را برای حضور در نمایشگاه تخصصی کتاب عاشورا دعوت کرد.

اولین نمایشگاه تخصصی کتاب عاشورا با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران و مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی سرچشمه از تاریخ ۵ تا ۱۱ مهرماه برگزار خواهد شد.

تمدید مهلت ارسال آثار به سومین جشنواره مروجان کتابخوانی

این هفته همچنین، فراخوان سومین جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی تا تاریخ بیستم مهرماه تمدید شد. پیش‌تر در فراخوان  این جشنواره که اول شهریورماه منتشر شده بود، آخرین مهلت ارسال آثار تا بیست و پنجم شهریورماه اعلام شده بود.

آغاز به کار سیصدوهشتمین نمایشگاه کتاب استانی در ارومیه

سیصد و هشتمین نمایشگاه کتاب استانی و چهاردهمین نمایشگاه کتاب آذربایجان غربی هم از روز یکشنبه این هفته ۲۸ شهریور کار خود را آغاز کرد. این نمایشگاه با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به همت موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی در مجتمع فرهنگی و هنری ارومیه برگزار می‌شود.

مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با حضور سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد همراه بود و ۳۲۷ ناشر از سراسر کشور ۳۵ هزار و ۸۰۰ عنوان کتاب را در ۱۵۲ غرفه به نمایش گذاشته اند.

بستری شدن توران میرهادی در بیمارستان

روز یکشنبه این هفته خبری مبنی بر بستری شدن توران میرهادی، بنیان‌گذار و مسئول طرح فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، براثر سکته مغزی در بیمارستان منتشر و اشاره شد که میرهادی ممنوع الملاقات شده است.

میرهادی که از اعضای هیئت مدیره شورای کتاب کودک است، روز شنبه ۲۷ شهریور بر اثر سکته مغزی در بیمارستان بستری و از طرف پزشک معالجش ملاقات ممنوع شد.

انتشار تمبرهای جدید آگاتا کریستی

آخرین خبر این گزارش هم تنها خبر خارجی آن است. صد سال پس از این که آگاتا کریستی اولین داستان معمایی‌اش را با نام «ماجرای اسرارآمیز در استایلز» منتشر کرد، دسته جدید از تمبر برای پاسداشت این رویداد به بازار آمد. این تمبرها که دربرگیرنده کلیدهایی معمایی از آثار این نویسنده است، به صورت سیاه و سفید منتشر شده‌اند.

این نویسنده مشهور روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۵ سپتامبر) ۱۲۶ ساله شد.

94105

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید