نگرانی کنگره آمریکا نسبت به مجوزهای فروش بویینگ و ایرباس به ایران | اتاق خبر
کد خبر: 372280
تاریخ انتشار: 3 مهر 1395 - 18:20
قانونگذاران جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه اعلام کردند با وجود موافقت وزارت خزانه داری برای صدور مجوز صادرات، به تلاش علیه فروش هواپیماهای مسافربری بویینگ و ایرباس به ایران ادامه می‌دهند.

اتاق خبر: پیتر روسکام و جب هنسارلینگ در نامه ای به دفتر کنترل داراییهای خارجی وزارت خزانه داری که بر تحریمها نظارت می کنند، خواستار پاسخ درباره پیامدهای امنیتی فروش هواپیماهای مسافربری به ایران شدند.

در این نامه که به مشاهده رویترز رسیده، اتهام حمایت از گروه‌های نظامی توسط ایران‌ایر بار دیگر مطرح شده است.

هر دوی این نمایندگان موقعیت مالی پرنفوذی در کنگره دارند. هنسارلینگ رییس هیات مدیره کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان و روسکام رییس هیات مدیره کمیته فرعی نظارت کمیته راه‌ها و ابزارهای مالیات نویسی است.

ایرباس و بویینگ چهارشنبه هفته گذشته اعلام کردند از وزارت خزانه داری آمریکا برای آغاز صادرات بیش از ۲۰۰ فروند جت به ایران تحت توافقی که در ماه ژانویه منعقد شده است، مجوز دریافت کرده اند.

بعضی از نمایندگان کنگره این نگرانی را مطرح کرده اند که لغو توافق فروش هواپیما به ایران به قیمت از بین رفتن مشاغل در کارخانه‌های بویینگ تمام خواهد شد اما مخالفان این توافق می‌گویند نگرانی‌های امنیتی مهمتر هستند.

در این نامه که به آدام سوزبین، معاون وزارت خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی ارسال شده، درخواست شده است به پرسشهای متعدد درباره مسائلی شامل مدیریت ایران ایر و توانایی وزارت خزانه داری برای کنترل انتقال هواپیما یا قطعات پاسخ داده شود.

بر اساس گزارش رویترز، بانکهای خارجی به دلیل نگرانی از نقض تحریمها آمریکا و قرار گرفتن در معرض مجازاتهای این کشور، تمایلی به فاینانس توافقهای فروش هواپیما به ایران نداشته اند.

با انتقاد شدید دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواه ریاست جمهوری آمریکا از این وضعیت، بعضی از بانکها از این واهمه دارند که در صورت اعمال مجدد تحریمها علیه ایران، تضمینی برای گریز از مجازات نخواهند داشت.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید