ضرورت راه اندازی جنبش علیه کانون های اصلی قاچاق | اتاق خبر
کد خبر: 372804
تاریخ انتشار: 5 مهر 1395 - 15:49
ناطقان پیش از دستور ششمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران تاکید کردند؛
ششمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران روز دوشنبه با حضور رئیس و هیات رئیسه اتاق اصناف ایران، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تولید، سرپرست بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین ۱۴۵ نفر از نم

اتاق خبر: در  ششمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران چهار تن از نمایندگان اتاق های اصناف شهرستان ها به ایراد نطق پیش از دستور پرداختند.

محمدرضا تقی نژاد از اتاق اصناف خراسان رضوی در نطق پیش از دستور ششمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران به بررسی و ارزیابی چالش های درونی و خارجی اصناف پرداخت و ضمن تقدیر از تلاش های هیات رئیسه اتاق اصناف ایران در ارتباط سازنده با قوای سه گانه و وزارتخانه ها و اشاره به وجودِ ۴۰۰ اتاق اصناف در سراسر کشور  خواستار انسجام و وحدت رویه میان اتاق های اصناف کشور شد.

وی همچنین بر آگاهی و اشراف کامل بر قانون نظام صنفی و قوانین جاری از سوی صنوف، شناخت فرصت ها و تحلیل تهدیدها، داشتن درکی صحیح از وضعیت منتخب بودن و تفاوت با منتصب بودن و بهره مندی از روش های نوین را از پیش نیاز های اولیه اصناف در شرایط فعلی عنوان کرد و افزود: اتاق اصناف با تکیه بر تجارب و ظرفیت های موجود باید در راستای مطالبات صنفی و ایجاد انسجام میان اتاق های اصناف بکوشد.

تقی نژاد در عین حال بر ضرورت تشکیل معاونت هماهنگی در اتاق های اصناف ایران به منظور سازماندهی بهینه امور و ایجاد یک شبکه سراسری بین اتاق های اصناف تاکید کرد.

وی در ادامه کمیسیون های نظارت را دولتی کوچک در کنار اتاق های اصناف توصیف کرد و با تاکید بر بهره گیری از ظرفیت کمیسیون های نظارت به این نکته اشاره کرد که هم اینک برخی کمیسیون های نظارت به علت عدم آگاهی از حوزه ی نظام صنفی و نگرش فردی و تشکیلاتی به یکی از چالش های اتاق اصناف تبدیل شده اند.

 *برخی نمی خواهند اصناف صاحب بانک شود / در نصب رایگان صندوق مکانیزه صنوف تسریع شود

نصرالله غفاری از اتاق اصناف چهار محال و بختیاری نیز در نطق پیش از دستور ششمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران ضمن اشاره به این مطلب که اصناف بزرگترین تشکل خصوصی کشور با بالاترین قدرت سیاسی هستند، خواستار حل هر چه سریعتر معضلات صنفی شد.

وی در ادامه به موضوع تاسیس بانک و بیمه اصناف اشاره کرد و افزود: احساس ما این است که برخی تمایل ندارند که اصناف صاحب بانک شوند چون به خوبی می دانند که در صورت تاسیس بانک اصناف، منابع دیگر بانکها کاهش قابل توجهی پیدا می کند و درب بانک های دیگر بسته می شود.

غفاری موضوع نصب صندوق مکانیزه فروش در واحدهای صنفی را متذکر شد و ضمن اشاره به تدوام اخذ مالیات های سنگین در شهرستانها اظهار داشت: قرار بر این بود که صندوق مکانیزه فروش به صورت رایگان در اختیار صنوف قرار بگیرد اما متاسفانه این کار صورت نگرفت.

وی در ادامه از دفاتر پیشخوان دولت و اداره پست که برای صدور کارت هوشمند مبادرت به عکسبرداری می کنند نیز به شدت انتقاد کرد و خواستار رفع این معضل شد.

 

*  راه اندازی جنبش علیه کانون های اصلی قاچاق/ دولت در امور صنف عکاسان دخالت می کند

ناصر ناصری از اتاق اصناف دلفان نیز در نطق پیش از دستور ششمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران با انتقاد از دخالت دولت در امور اصناف گفت: اگرچه نظر دولت بهبود فضای کسب و کار و سپردن امور مردم به مردم است اما متاسفانه هم اکنون با تهیه عکس در دفاتر پیشخوان دولت و اداره پست برای صنف عکاسان مزاحمت ایجاد کرده و با وجود نامه نگاری های متعدد از این رویه دست برنمی دارند.

وی همچنین نحوه برخورد با کالاهای قاچاق را مورد اشاره قرار داد و ضمن انتقاد از هجمه های اخیر علیه بازاریان گفت: تنها راهکار ما برای مبارزه با قاچاق کالا این است که جنبشی علیه کانون های اصلی قاچاق راه اندازی شود و جلوی قاچاق کالا از گلوگاه های های اصلی قاچاق گرفته شود.

ناصری در ادامه نحوه ی پلمپ واحدهای صنفی توسط اماکن نیروی انتظامی را هم مورد ارزیابی قرار داد و اظهار داشت: در بسیاری از موارد پلمپ واحدهای صنفی به صورت سلیقه ای انجام می شود که ضرورت دارد با تهیه و تدوین دستور العملی، جلوی برخورد های سلیقه ای را گرفت.

 

*ادغام اتحادیه های صنفی در مشهد ادامه دارد/ برگزاری نمایشگاه در کشورهای همسایه

محمود بناء نژاد رئیس اتاق اصناف مشهد، نطق پیش از دستور ششمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران را به موضوع ادغام اتحادیه های صنفی در مشهد اختصاص داد و ضمن اشاره به وجود ۱۰۷ اتحادیه صنفی در مشهد گفت: تا کنون ۱۷ اتحادیه صنفی در مشهد ادغام شدند و فرایند ادغام اتحادیه های همگن، فاقد بنیه مالی و حدنصاب کماکان ادامه دارد.

وی در ادامه با اشاره به تشکیل کارگروهی به منظور تنظیم و اصلاح قوانین مالیاتی، گفت: هم اینک چالش های صنوف در بخش مالیات احصاء شده است.

رئیس اتاق اصناف مشهد با اعلام اینکه گزارش مناسبی از وضعیت پرداخت مالیات اصناف نداریم، تصریح کرد: اغلب ضرایب مالیاتی غیرکارشناسی است.

بناء نژاد در ادامه برنامه های اتاق اصناف مشهد را در راستای حمایت از تولید داخلی و توسعه صادرات مورد اشاره قرار داد و گفت: هیاتی از صنوف مختلف را به منظور برگزاری نمایشگاه افغانستان، تاجیکستان، قزاقستان، هند و عراق اعزام کردیم.

وی همچنین در مورد برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم کالا نیز گفت: علی رغم فشارهای صورت گرفته،از سوی برخی افراد برای برگزاری نمایشگاه در مشهد  اما اجازه برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم کالا به خاطر حمایت از صنوف داده نشد و نمایشگاهی در مشهد برگزار نگردید.

رئیس اتاق اصناف مشهد با انتقاد از گسترش واحدهای صنفی بدون پروانه، خواستار هماهنگی و همکاری نیروی انتظامی با اتاق اصناف شد و افزود: علی رغم آنکه نیروی انتظامی مکلف است تا با ما برای برخورد با واحدهای صنفی بدون پروانه همکاری کند اما متاسفانه همکاری های لازم صورت نمی گیرد این درحالیست که یکی از منابع مالی اتحادیه های صنفی به این بخش اختصاص داد.

وی همچنین با اشاره به ازدیاد رفت و آمد زائران امام رضا(ع) به شهر مشهد مقدس در ایام نوروز و تابستان و ضرورت نظارت و بازرسی بیشتر صنوف در این ایام خاطر نشان کرد: بودجه بازرسی کفایت نمی کند و درخواست ما این است که تبصره ۷ ماده ۷۲ مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

مبنع: اتاق اصناف

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید