زمان نفوذ صنایع دستی ایران به بازارهای جهانی فرارسیده است | اتاق خبر
کد خبر: 373126
تاریخ انتشار: 7 مهر 1395 - 13:01
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: پیش از تصدی دولت تدبیر و امید، صنایع دستی کشورمان بازارهای جهانی را از دست داد اما اکنون با توسعه ارتباطات بین المللی، زمان ورود و نفوذ صنایع دستی ایران به بازارهای جهانی فرا رسیده است.

اتاق خبر:بهمن نامور مطلق سه شنبه شب همزمان با مراسم اختتامیه کنفرانس شورای جهانی صنایع دستی در نشست خبری در اصفهان افزود: در اواخر دولت دهم، صنایع دستی کشور به دلیل اعمال تحریم ها و کاهش ارتباطات بین المللی از بازارهای جهانی اخراج شد.
وی با اشاره به توافق هسته ای و توسعه ارتباطات بین المللی کشورمان ، افزود: اکنون با اجرایی شدن برجام زمینه ورود صنایع دستی ایران به بازارهای جهانی بویژه کشورهای اروپایی فراهم شده است و باید بتوانیم از فرصت بوجود آمده بهره برداری کنیم.
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: وظیفه داریم برای بخش خصوصی جهت ورود به بازارهای جهانی صنایع دستی فرصت سازی کنیم و در این راستا از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.
وی در ادامه، هجدهمین نشست شورای صنایع دستی در اصفهان را یکی از موفق ترین اجلاس های این شورا ارزیابی کرد و افزود: شرکت کنندگان در این نشست بویژه خانم غدا هیجاوی رئیس شورای صنایع دستی آسیا و اقیانوسیه همچنین خانم ' رزی گرین لس ' رئیس جدید شورای صنایع دستی جهان سطح این اجلاس را نسبت به دوره های پیشین بالاتر و با کیفیت تر عنوان کردند.
نامور مطلق اضافه کرد: در این نشست موضوع های نشست قبلی، ترویج و آموزش صنایع دستی همچنین تجاری سازی این صنایع بررسی و پیگیری شد.
وی از نشست شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان به عنوان بزرگترین رویداد صنایع دستی، فعال ترین و پرسودترین اجلاس برای صنایع دستی کشورمان نام برد و تصریح کرد: در این اجلاس به اهداف مورد نظر دست یافتیم و هجدهمین نشست شورای جهانی صنایع دستی زمینه بازگشت پیروزمندانه صنایع دستی ایران به بازارهای جهانی را فراهم کرد.

*** اعتماد از دست رفته ایران در شورای جهانی صنایع دستی، بازسازی شد
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: در دولت قبل، 2 بار میزبانی برگزاری نشست شورای جهانی صنایع دستی به ایران واگذار شد اما هر مرتبه به دلیل کاهش سطح ارتباطات بین المللی کشورمان با سایر کشورها، بسیاری از کشورهای عضو از حضور در ایران امتناع کردند.
وی افزود: به همین دلیل، شورای جهانی صنایع دستی این بار نیز در واگذاری میزبانی این نشست به ایران تردید داشت اما برگزاری موفقیت آمیز این اجلاس در اصفهان، اعتبار از دست رفته ما در این شورا را بازسازی کرد که در آینده دستاوردهای بزرگی برای صنایع دستی ما خواهد داشت.
نامور مطلق بیان کرد: هجدهمین نشست شورای جهانی صنایع دستی، افق های جدیدی را بر روی صنایع دستی کشورمان گشود و تصویربدی که از جمهوری اسلامی ایران در اذهان اعضای این شورا نقش بسته بود از بین رفت.
وی با اشاره به برگزاری نشست سران شورای صنایع دستی قاره ها، نشست مدیران منطقه ای صنایع دستی آسیا و اقیانوسیه و برگزاری مجمع شورای صنایع دستی آسیا در جریان برگزاری چهار روز نشست شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان، تصریح کرد: در این بخش ها به اهداف مورد نظر خود دست یافتیم و همه چیز مهیاست که با به کارگیری تجربیات به دست آمده، با حفظ جایگاه خود در سطح بین الملل برای ارتقای این جایگاه و کسب کرسی های بیشتر تلاش کنیم.
جمهوری اسلامی ایران ریاست شورای صنایع دستی غرب آسیا را در اختیار دارد و نماینده کشورمان در مجمع اخیر انتخابات این شورا با کسب اکثریت آرا به عنوان رئیس این شورا در سمت خود ابقا شد.

*** کارگاه های آمورشی صنایع دستی برای اولین بار وبه پیشنهاد ایران در نشست شورای صنایع دستی برپا شد
نامور مطلق با اشاره به اینکه برای اولین بار در نشست شورای جهانی صنایع دستی کارگاههای آموزشی و نمایشگاه بین المللی عرضه این صنایع برگزار شد، افزود: با برگزاری این کارگاهها و نمایشگاه که پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران بود، فرصت خوبی برای تبادل نظر و انتقال تجربیات هنرمندان کشورهای عضو بوجود آمد.
وی بااشاره به اینکه هند، مالزی، بنگلادش ، چین و ژاپن توانسته اند خود را به عنوان کشورهای صاحب نام در زمینه تولید و عرضه صنایع دستی معرفی کنند، ادامه داد: برگزاری کارگاههای آموزشی و نمایشگاه صنایع دستی در حاشیه این اجلاس موجب شد تا 22 کشور شرکت کننده به اندیشه، تفکر و توانایی ایرانیان در حوزه صنایع دستی پی ببرند.
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی با اشاره به اینکه در جریان برگزاری این رویداد در اصفهان، هنرمندان ایرانی برای شرکت در نمایشگاههای بزرگ صنایع دستی جهان از جمله ' سانتافه' دعوت شدند، افزود: قزاقستان و قرقیزستان نیز خواستار استفاده از تجربیات جمهوری اسلامی ایران برای حمایت و توسعه صنایع دستی در این کشورها شدند.
وی اضافه کرد: همچنین در این نشست مقرر شد شبکه اطلاع رسانی صنایع دستی جهان توسط کمیته ای متشکل از سه کشور ایران، مالزی و استرالیا راه اندازی شود.

*** انتخاب ' گرین لس' به ورود صنایع دستی ایران به بازارهای اروپا کمک می کند
نامور مطلق با ابراز خرسندی از انتخاب ' رزی گرین لس ' رئیس شورای صنایع دستی اروپا به عنوان رئیس شورای جهانی این صنایع گفت: ریاست شورای جهانی صنایع دستی، دوره ای است بنابراین خرسندیم که ریاست این شورا به اروپا واگذار شد.
وی، انتخاب ' گرین لس' به عنوان رئیس شورای جهانی صنایع دستی را به سود ایران دانست و گفت: انتخاب وی می تواند همکاری ما با اروپا را تقویت و ورود صنایع دستی ایران به بازارهای اروپایی را تسهیل کند.
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از گرین لس به عنوان فردی آگاه، محقق و علاقه مند به توسعه و احیای صنایع دستی جهان نامبرد و افزود: با انتخاب وی انتظار داریم، در حوزه علمی صنایع دستی فعالیت های بیشتری در سطح جهان انجام شود و همکاری های ایران و اروپا در این زمینه گسترش یابد.

*** اصفهان محل اهدای نشان بین المللی ' دست خلاق' صنایع دستی می شود
نامور مطلق با اشاره به اینکه در مراسم افتتاح نشست شورای جهانی صنایع دستی به 10 هنرمند برتر کشور نشان ' دست خلاق ' اعطا شده است، افزود: هدف مااین است که برگزاری سالانه این مراسم در برنامه های شورای جهانی صنایع دستی گنجانده شود و با کمک بخش خصوصی و نظر هیات داوری متشکل از کارشناسان شورای جهانی، هر سال، نشان ' دست خلاق ' صنایع دستی به 10 هنرمند برتر صنایع دستی جهان در اصفهان اعطا شود.

*** معاونت صنایع دستی، در حال راستی آزمایی هنرمندان است
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این نشست خبری، درباره بیمه هنرمندان صنایع دستی نیز توضیح داد: به رغم اینکه بیمه هنرمندان صنایع دستی هزینه زیادی را به دولت تحمیل می کند اما سعی کردیم بیمه هنرمندانی که در گذشته تحت پوشش بیمه بودند و بیمه آنها بصورت مستمر برقرار بوده است، قطع نشود.
وی با اشاره به مشکلات مالی دولت افزود: به دلیل مشکلات مالی نتوانستیم هنرمندانی که بتازگی وارد این عرصه می شوند را بیمه کنیم اما نسبت به آنها نیز بی تفاوت نیستیم و در حال بررسی راهکارهایی جهت حل این مشکل هستیم.
نامور مطلق با اشاره به اینکه در گذشته برخی افراد بدون داشتن سابقه فعالیت در صنایع دستی و مهارت در این صنایع بنا به دلیلی تحت پوشش بیمه هنرمندان صنایع دستی قرار گرفته اند، افزود: معاونت صنایع دستی در حال راستی آزمایی و شناسایی این افراد است تا افرادی که حق آنها قرارگرفتن در لیست استفاده از بیمه هنرمندان نیست را خارج و افراد محق را جایگزین کند.
وی همچنین امضای تفاهمنامه با آموزش و پرورش برای آموزش صنایع دستی در مدارس و گفتمان سازی برای ترویج و فروش صنایع دستی کشور را از برنامه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای ارتقای سطح کیفی این صنایع بیان کرد.
مراسم اختتامیه هجدهمین نشست بین المللی شورای جهانی صنایع دستی سه شنبه شب با حضور معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در باغ موزه چهلستون اصفهان برگزار شد.
این نشست بین المللی، یکشنبه گذشته با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و رئیسان جهانی صنایع دستی در هتل عباسی اصفهان گشایش یافته بود.
در این همایش حدود 200 نفر از شخصیت های بین المللی از 90 کشور حضور داشتند.
همچنین در حاشیه برگزاری این اجلاس 10 نشان دست خلاق به 10 هنرمند صنایع دستی اعطا شد.
برگزاری نمایشگاه بزرگ صنایع دستی در فضای کاخ چهلستون، همایش ' تکنولوژی های نوین و آینده صنایع دستی' و کارگاه تخصصی بررسی تجارب کشورهای مختلف در حوزه رنگرزی با حضور کارشناسان خارجی از دیگر برنامه های این اجلاس چهار روزه بود.
این نمایشگاه با مشارکت 22 کشورجهان و نیز شهرهایی از ایران مشتمل بر 166 غرفه برپا شده است.
غرفه های صنایع دستی اصفهان به عنوان شهرجهانی صنایع دستی، مشهد به عنوان شهر جهانی گوهر تراشی، تبریز به عنوان شهر جهانی فرش و شهر لالجین همدان به عنوان شهر جهانی سفال از بارزترین غرفه های این نمایشگاه به شمار می رود.
همچنین در غرفه هایی برپاشده ازسوی بنگلادش، استرالیا، چین، اندونزی، بوتان، هند، ترکمنستان، ژاپن، قرقیزستان، قزاقستان، لبنان، تاجیکستان، نپال، مالزی، فیلیپین، عمان، فلسطین، پاکستان، ازبکستان، تایلند و قاره آفریقا و آمریکای لاتین زیباترین آثار صنایع دستی این کشورها در معرض دید عموم قرار گرفته است.
در این نمایشگاه همچنین شهرهای فعال در عرصه صنایع دستی همچون کاشان در رشته نساجی سنتی، مریوان در رشته گیوه دوزی؛ شیراز درگبه بافی، تهران در هنرشیشه گری سنتی، شهرضا درسفال گری، یزد درنساجی سنتی، میبد درزیلوبافی، سیرجان دررشته گلیم شیرکی و سیستان و بلوچستان در هنرسوزن دوزی حضور دارند.
همچنین رئیس جدید شورای جهانی صنایع دستی روز دوشنبه در نشست مجمع عمومی هجدهمین شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان انتخاب و معرفی شد.
بر این اساس، 'زی گرین لس' از انگلستان برای چهارسال به عنوان رئیس شورای جهانی صنایع دستی انتخاب شد.
با انتخاب وی، شورای جهانی صنایع دستی برای مدت چهار سال از پکن به لندن انتقال می یابد
شورای جهانی صنایع دستی یکی از سازمان های زیر مجموعه یونسکو است که ایران حدود 50 سال است در آن عضویت دارد.

منبع: ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید