ترامپ تحریم‌های آمریکا علیه کوبا را دور زده بود | اتاق خبر
کد خبر: 373418
تاریخ انتشار: 9 مهر 1395 - 14:20
دونالد ترامپ، کاندیدای ریاست جمهوری حزب جمهوری‌خواه آمریکا متهم شده به این که چند سال پیش و هنگامی که تحریم تجاری آمریکا علیه کوبا همچنان پابرجا بود این تحریم‌ها را دور زده است.

ترامپ

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، این جنجال تازه انتخاباتی در آمریکا پس از آن بالا گرفت که هیلاری کلینتون، نامزد ریاست جمهوری دموکرات‌ها با استناد به گزارش یک نشریه آمریکایی دونالد ترامپ را به قانون‌شکنی متهم و یک بار دیگر تاکید کرد که از نظر او ترامپ شایسته ورود به کاخ‌سفید نیست.

نشریه آمریکایی نیوزویک در گزارشی تحقیقی مدعی شد که شرکت بازرگانی ترامپ در سال ۱۹۹۸ و با وجود تحریم‌های تجاری علیه کوبا، به طور محرمانه با این کشور معامله‌ انجام داده و بابت آن حداقل ۶۸ هزار دلار به کوبا پول ارسال کرده است.

این در حالی است که سخنگوی ستاد انتخاباتی ترامپ در واکنش به این گزارش هرگونه تجارت میان گروه بازرگانی ترامپ و کوبا را انکار کرده است.

ترامپ در چند ماه گذشته بارها تاکید کرده که او از تجارت و سرمایه گذاری در کوبا پرهیز کرده است.

بنابر گزارش نیوزویک، شرکت ترامپ این مبلغ را با پرداخت به یک شرکت مشاور اقتصادی به کوبا فرستاده تا جنبه قانونی به آن بدهد.

همزمان هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها با استناد به این گزارش تحقیقی گفت: ما در این کشور قانون داریم و این که ترامپ سعی کرده با کوبا تجارت کند نشان می دهد که او منافع شخصی و مالی خود را بر قانون، ارزش‌ها و سیاست‌های کشورش مقدم دانسته است.

مارکو روبیو، سناتور کوبایی‌تبار جمهوری‌خواه که نامزد رقابت‌های مقدماتی جمهوری‌خواهان بود و پس از شکست از دونالد ترامپ به جمع حامیانش پیوست، در واکنش به این خبر خواستار توضیح از سوی ستاد انتخاباتی ترامپ شده است.

کوبا، همسایه آمریکا بیش از نیم قرن با تحریم‌های گسترده واشنگتن روبرو بود اما اخیرا دو کشور با بازگشایی سفارت‌های خود دوران جدیدی از روابط دیپلماتیک را شروع کردند

با وجود این، ترامپ در پاسخ به یک سوال مستقیم خبرنگاران درباره تجارتش با کوبا صریحا آن را تکذیب کرد و گفت: چه باید بگویم. آشکار و واضح دارم می‌گویم که من با کوبا تجارت نکرده‌ام.

در گزارش نشریه نیوزویک به مدارک متعددی اشاره شده و با مدیران سابق گروه بازرگانی ترامپ گفتگو شده است.

بر اساس این گزارش، گروه بازرگانی ترامپ در سال ۱۹۹۸ با پرداخت پول به یک شرکت مشاور اقتصادی، از این شرکت خواسته تا به کوبا سفر کند و از طرف گروه بازرگانی ترامپ در زمینه فرصت های اقتصادی در کوبا تحقیق کند.

نیوزویک همچنین گزارش کرده که مدیران وقت شرکت ترامپ برای پنهان کردن این موضوع، پرداخت را در قالب یک اهدای خیریه به یک کلیسای کاتولیک جلوه داده‌اند.

انتهای پیام/

کد: 94108

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید