سیاست ما نگهداری کودکان در بهزیستی نیست | اتاق خبر
کد خبر: 376081
تاریخ انتشار: 26 مهر 1395 - 20:21
مدیر کل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور گفت:درحال حاضر سرپرستی 24 هزار کودک در کشور به سازمان بهزیستی واگذار شده است اما سیاست ما نگهداری کودکان در مراکز بهزیستی نیست.

اتاق خبر:محمد نفریه روز یکشنبه درپنجمین نشست منطقه ای هم اندیشی اجرای قانون حمایت ازکودکان بی سرپرست و بدسرپرست درشیراز بیان کرد:هدف ما این است که کودکان و نوجوانان در دامان خانواده بزرگ شوند.
وی ادامه داد: به همین دلیل در مرحله نخست خانواده های سببی و نسبی بچه ها شناسایی و برای نگهداری انتخاب می شوند که در این صورت سازمان بهزیستی برای نگهداری هر بچه ماهیانه 270 هزار تومان به خانواده های سببی و نسبی کمک مالی می کند.
وی بابیان اینکه مراکز نگهداری کودکان ونوجوانان بهزیستی مناسب ودر حدبالاست گفت: سیاست سازمان بهزیستی بزرگ شدن کودکان و نوجوانان در خانواده است زیرا معتقدیم متوسط ترین خانواده ها نیز شرایطی بهتر از مجهزترین مراکز ما دارند.
نفریه عنوان داشت: فرزند خواندگی یکی از کارهای سازمان بهزیستی است که بر اساس آمار سال 94 تعداد هزار و 500 فرزند به صورت فرزند خواندگی به متقاضیان واگذار شده است.
وی با بیان اینکه 80 درصد فرزندان زیرپوشش سازمان بهزیستی بد سرپرست هستند افزود:14 هزار در قالب خانواده های جایگزین سببی و نسبی و یا فرزند خواندگی قرار دارند و 9 هزار و 900 کودک نیز در مراکز بهزیستی در کشور نگهداری می شوند.
نفریه گفت: در حال حاضر برای هر فرزند بی سرپرست در بهزیستی کشور، هفت و نیم خانواده متقاضی برای واگذاری سرپرستی است و استان های کرمان، تهران و خراسان رضوی بیشترین کودکان بی سرپرست تحت پوشش سازمان بهزیسی را دارند.
مدیر کل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور اظهارداشت: این سازمان هم اینک در کل کشور 580 مرکز نگهداری از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست دارد که 540 مرکز توسط خیریه ها، سازمان های مردم نهاد و یارانه های بهزیستی گرداننده می شود و بقیه را مراکز غیر دولتی اداره می کنند.
وی با بیان اینکه در هر مرکز ما بین 15 تا 20 بچه نگهداری می شود اضافه کرد: همچنین از این تعداد مراکز نیز 34 مرکز شیرخواران است که توسط بخش دولتی اداره می شود.
او ادامه داد: قانون حمایت کودکان بی سرپرست و بد سرپرست مربوط به سال 53 بود که در دوره جدید این قانون اصلاح و بازنگری شد.
وی گفت: این قانون سال 92 تصویب و سال 94 برای اجرایی شدن ابلاغ شده است که تاکنون 17 ماده و 17 تبصره این قانون هنوز کاملا اجرایی نشده است که برگزاری نشست های منطقه ای نیز با هدف هماهنگی بیشتر و رفع نواقص این قانون در بخش اجرا انجام می شود.
او بیان کرد: این قانون از زمان مصوب و اجرایی شدن تاکنون روند مناسبی در بخش تسهیل واگذاری فرزندان ایجاد کرده است که اگر تمام این قانون اجرایی شود شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.
نفریه اظهارداشت: در قانون جدید حمایت از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست خلع ید خانواده ها به معنای اثبات کردن عدم صلاحیت خانواده های کودکان بد سرپرست موضوع حساسی است و شاخص ها در این زمینه باید معرفی شود.
وی ادامه داد: امروز وضعیت فرهنگی مردم ما برای فرزند خواندگی کودکان بی سرپرست بسیار بهتر از گذشته است و امیدواریم در چند سال آینده نیز شرایط نگهداری و فرزند خواندگی کودکان بد سرپرست نیز بهبود پیدا کند و خانواده ها ازاین موضوع نیز استقبال کنند.
پنجمین نشست منطقه ای هم اندیشی اجرای قانون حمایت از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست با حضور کارشناسان استان های ایلام، بوشهر، هرمزگان و کهگیلویه و بویراحمد و فارس در شیراز برگزار شد.

ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید