تاثیر وام خروج از رکود در شهرک های صنعتی | اتاق خبر
کد خبر: 376203
تاریخ انتشار: 26 مهر 1395 - 14:46
اتاق خبر بررسی می کند
علیرغم اینکه اعطای وام می تواند در خروج از رکود نقش داشته باشد اما مسائلی مانند کیفیت و قدرت مالی مصرف کنندگان نیز در خروج از رکود نقش دارند.

اتاق خبر- گروه اقتصادی: شهرک های صنعتی همواره به عنوان آیینه ای از وضعیت کلی صنعت کشور از سوی کارشناسان و صنعت گران شناخته می شود. با این حال وضعیت کنونی شهرک های صنعتی به گونه ای است که فعالیت بیشتر واحد های صنعتی در این شهرک ها به طور کامل متوقف یا با کمتر از ظرفیت اسمی خود به کار و فعالیت می پردازند.

توافق هسته ای موسوم به برجام علیرغم اینکه باعث شد که تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران لغو شود و برخی گشایش ها در زمینه های بانکی و حمل و نقل به وجود بیاید. با این حال رکودی که در اقتصاد کشور به وجود آمد باعث شد که صنایع کشور با مشکلات بسیاری مواجه شود. عده از منتقدان علت به وجودآمدن رکود در صنایع کشور را جدا از مشکلات سومدیریتی، بالا بودن انتظارات از شرایط رفع تحریم ها در کشور می دانند. به عبارت ساده تر به نظر می رسد که مدت زمانی که برای دیدن اثرات رفع تحریم ها در صنایع کشور نیاز بوده  بیشتر از انتظار است.

در این میان و با توجه به شرایطی که شهرک های صنعتی در کشور داشتند، وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیم گرفت که با اعطای وام، صنایعی که به طور کامل تعطیل شد بودند و یا با کمتر از ظرفیت خود کار می کردند را دوباره به چرخه تولید کشور بازگرداند و به همین دلیل تسهیلاتی را با اعتبار ۱۶ هزار میلیارد تومان در نظرگرفت تا بنگاه های تولیدی با استفاده از این وام ها، از رکود عبور کنند. آمار نشان می‌دهد تا ۱۴ مهر  ۵۷ هزار و ۳۰۸ واحد در این طرح ثبت نام کرده اند که از این تعداد، ۴۵ هزار و ۲۶۰ واحد «تولیدی» بوده اند. با این حال به نظر می رسد که اعطای این وام نیز نتوانسته است رونق را به واحد های تولیدی و شهرک های صنعتی در کشور بازگرداند.

 

مشکل فقط نقدینگی نیست

فریدون فرقانی عضو کمیسون صنعت اتاق بازرگانی ایران در گفت و گویی که با اتاق خبر داشت در مورد تاثیر اعطای وام خروج از رکودی که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به واحد های تولیدی شهرک های صنعتی گفت: آمارهای ضد و نقیضی در مورد تعداد واحد هایی که وام را دریافت کردند وجود دارد و نمی توان به راحتی درباره نتیجه این طرح اظهار نظر کرد. در حدود 16 هزار میلیارد تومان برای این طرح و از محل منابع بانکی قرار است پرداخت شود با این حال تعداد محدودی از واحد های تولیدی در شهرک های صنعتی موفق به دریافت وام شده اند.

فرقانی ادامه داد: برخلاف برخی از صحبت ها، رونق اقتصادی با تزریق پول اتفاق نمی افتد و برای به وجود امدن رونق اقتصادی و به تبع آن تولید نیازمند پیش شرط های دیگری است.

عضو کمیسون صنعت اتاق بازرگانی ایران با اشاره به نقش کیفیت در بیرون آمدن صنایع از رکود گفت: مردم باید از نظر مالی توانایی و قدرت خرید محصولات تولیدی را داشته باشند و به همین دلیل قدرت خرید مردم باید بالا برود. مشکل اصلی تولید در کشور بالا بودن هزینه های مربوط به تولید کالا در کشور است.

وی با اشاره به نقش ورود کالا های قاچاق به کشور در بروز مشکل برای واحد های تولیدی افزود: ورود غیر قانونی کالا و ورود کالاهای مشابه خارجی باعث شده که رقابت در بین واحد های صنعتی و تولیدی کم شود و رکود در صنایع کشور ایجاد شود.

فرقانی در مورد میزان وام اعطایی به واحد های تولیدی گفت: براساس برآورد های به عمل آمده، مبلغ مورد نیاز صنعت کشور برای خروج از رکود بیشتر از 16 هزار میلیارد نیاز است. با این حال علیرغم اینکه کمتر از یک سوم از مبلغ در نظر گرفته تا کنون پرداخت شده اما باید منتظر ماند تا نتایج این طرح به طور کامل مشخص شود.

 94105 ت

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید