برای کسری بودجه سلامت اوراق صکوک اسلامی عرضه شد | اتاق خبر
کد خبر: 376402
تاریخ انتشار: 28 مهر 1395 - 03:41
سخنگوی دولت با بیان اینکه در اصلاحیه قانون بودجه تصریح شده دولت برای تأمین بدهی‌های خود اقدام به انتشار اوراق اسلامی کند، گفت: آنچه امروز عمل می‌شود، انتشار اوراق به صورت صکوک اسلامی است.

اتاق خبر: محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری  مبنی بر اینکه چرا دولت برای کسری بودجه حوزه سلامت اقدام به ارائه اوراق قرضه کرده زیرا برخی مراجع تقلید نسبت به ربوی بودن ارائه این اوراق اعتراض کرده‌اند؟ گفت: در تبصره ۳۸ اصلاحیه قانون بودجه تصریح شد که ما بتوانیم در جهت تأمین بدهی‌هایی که دولت و دستگاه‌های دولتی نسبت به افراد و اشخاص دارد، از طریق انتشار اوراق اسلامی عمل کند.

وی افزود: این اوراق به صورت صکوک (سکه‌ها) انجام می‌شود. صکوک یکی از عقود اسلامی است. مکانیزمی که در قانون آمده به گونه‌ای است که این مسئله اشکال شرعی دارد زیرا شورای نگهبان که مرجع رسمی این اظهارنظر بوده، صراحتاً آن را تائید کرده است.

سخنگوی دولت تأکید کرد: آنچه که در حال حاضر عمل می‌شود و از طریق بازار سرمایه و فرابورس است و این هم به اوراق سکوک اسلامی تبدیل شده است. در بورس هم نوع قراردادها از لحاظ فقهی بررسی می‌شود و این مسئله از نظر آنها هیچ اشکالی نداشته است.

نوبخت تصریح کرد: حتماً ارائه اوراق قرضه برای رفع بدهی‌ها اشکال شرعی دارد و نه تنها در آن تشکیک و تردیدی وجود ندارد، بلکه قطعاً ربوی است. ما این مسئله را رعایت کرده‌ایم و حتماً نظر مراجع تقلید و ضروریات شرعی برای ما حائز اهمیت است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید