دو نرخی بودن ارز عامل رانت و فساد | اتاق خبر
کد خبر: 377132
تاریخ انتشار: 2 آبان 1395 - 12:37
عضو اتاق بازرگانی معتقد است تک نرخی شدن ارز می تواند موجب شفافیت و ثبات اقتصادی در کشور شود.

اتاق خبر_گروه اقتصادی: عضو اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با اتاق خبر گفت: در هر کشوری تک نرخی شدن ارز می تواند موجب شفافیت اقتصاد می شود و هر شخص و یا نهادی جایگاه مشخصی داشته باشد.

محسن حاجی بابا در این خصوص افزود: چند نرخی بودن ارز می تواند موجب فساد و بروز رانت شود لذا این امر می تواند در بخش های مختلف اقتصادی تاثیر متمایزی داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از اصول اولیه و بدیهی اقتصاد در همه کشور ها همین بحث تک نرخی بودن ارز است گفت: از آنجا که تحقق این امر می تواند فضایی را ایجاد کند که شفافیت در نظام اقتصادی حاکم باشد می تواند در بلند مدت عوامل بروز فساد را قابل کنترل کند.

حاجی بابا تصریح کرد: به عنوان مثال در شرایطی که افراد، دلار دولتی را با قیمت 3000 تومان از دولت دریافت کنند با بالا بردن این مقدار و فروش آن در بازار آزاد با قیمت 3500 اشخاص سود بیشتری کسب می کنند که این مسئله خود فساد در اقتصاد است.

عضو اتاق بازرگانی ایران همچنین اظهار داشت: یکی دیگر از مشکلات این است که نبود نرخ واحد برای ارز می تواند منجر به از بین رفتن ثبات اقتصادی شود.

وی در ادامه اذعان داشت: با اینکه به نظر می رسد در حال حاضر نرخ مبادله ای با نرخ ارز آزاد تفاوت اندک و شاید 2 تا 3 درصدی داشته باشد اما هنوز می توانیم تاثیر دونرخی بودن ارز را در یخش های مختلف اقتصاد مشاهده کنیم.

حاجی بابا تشریح کرد: به هرحال یکی از برنامه های دولت برداشتن ارز مبادله ای بوده که تا به اینحا توانسته تا حدی در کنترل و اصلاح آن اقداماتی انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه مزایای تک نرخی شدن ارز امری بدیهی در اقتصاد کشور است توضیح داد : با این وجود به نظر می رسد که تا به امروز دولت هایی که بر سر کار آمده اند نتوانستند در تحقق این مسئله موفق باشند و در شرایط فعلی  بخشی از دلایل آن در ارتباط با جریان انتخابات ریاست جمهوری در سال 96 است ، بهرحال موجب می شود که بسیاری از مسائل از جمله این موضوع تا پس از آن مورد بررسی قرار نگیرد.

وی تاکید کرد: از آنجا که دخالت سیاست و اقتصاد طی چند دهه اخیر در کشور ما به شکل افراطی صورت گرفته است موجب شده که این مسائل اقتصادی به شکل مستقیم  تحت تاثیر مسائل سیاسی قرار گیرد.

حاجی بابا در پایان اظهار داشت: دولت با توجه به ابزار های سیاست گذاری که در اختیار دارد می تواند این امر را مدیریت کند.

 95103ت

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید