ويژگي‌هاي نفر هفتم هيات رييسه چيست | اتاق خبر
کد خبر: 377684
تاریخ انتشار: 4 آبان 1395 - 14:00
20روز به انتخابات مجدد نايب‌رييس اتاق بازرگاني ايران

بر اساس مصوبه هيات رييسه اتاق ايران قرار است در آبان ماه انتخابات نايب‌رييس برگزار شود. با اين حساب و با توجه به اينكه جلسه بعدي هيات نمايندگان در روز 23 آبان برگزار مي‌شود؛ اگر همه‌چيز بر اساس برنامه‌ريزي صورت گيرد در كمتر از 20روز شاهد برگزاري انتخابات ديگري در اتاق بازرگاني خواهيم بود. با اين انتخابات مجددا 7 نفر عضو هيات رييسه تكميل و نايب‌رييس چهارم مشخص خواهد شد. از هم‌اكنون لابي‌هاي مختلف براي انتخابات در حال جريان است اما سوال اين است كه نايب‌رييس جديد بايد داراي چه ويژگي‌هايي باشد؟ آيا قرار است باز هم ارتباطات، نايب‌رييس را تعيين كند يا اين‌بار گزينه نايب‌رييس با توجه به ويژگي‌هاي مورد نياز اتاق تعيين خواهد شد.

 خطر بازي صفر صفر

در ميان حالت‌هاي ممكن درباره نايب‌رييس يكي از حالت‌هاي محتمل توافق بر سر گزينه‌يي است كه سود و زيان چنداني براي هيچ يك از طرفين نداشته باشد. انتخابات رييس به خوبي نشان داد كه فاصله گروه ائتلاف براي فردا و گروه شهرستان‌ها به قدري كم است كه ممكن است نتيجه در انتخابات نايب‌رييس كاملا برعكس شود. به ويژه آنكه تعداد كانديداهاي شهرستاني بسيار زياد است.

در چنين شرايطي كه دو گروه احساس خطر درباره شكست دارند، معمولا رجوع به يك گزينه بي‌خطر براي هر دو طرف و توافق بر سر آن راه‌حلي است كه بارها استفاده شده است. اين گزينه بي‌خطر معمولا يك چهره دولتي پرمشغله يا يك چهره قديمي و به اصطلاح ريش سفيد است كه در هر دو حالت كانديدا قرار نيست در مسائل اجرايي چندان دخالتي بكند. اين شرايط را مي‌توان به مساوي صفر صفر تعبير كرد كه در آن امتيازات به صورت مساوي تقسيم مي‌شود و هيچ گروهي برنده نيست. شايد چنين روشي براي جلوگيري از التهاب انتخاباتي در دوره‌هايي مفيد بوده باشد اما در حال حاضر انتقادات از عملكرد اتاق بازرگاني به ويژگي تحرك كم پارلمان بخش خصوصي به قدري زياد است كه چنين راهكاري باعث زيان بيشتر اتاق بازرگاني مي‌شود. در حقيقت مساوي دو گروه اصلي در انتخابات به معني باخت اتاق بازرگاني در بلندمدت خواهد بود و معادلات داخلي هيات رييسه پيچيده‌تر مي‌شود.


 كمبودهاي هيات رييسه

راهكار ديگر اين است كه به هيات رييسه و كمبودهايي كه در آن وجود دارد، نگاه شود و بر اساس اين كمبودها فردي با ويژگي‌هايي كه مي‌تواند اين مشكلات را حل كند يا حداقل تا حدي كاهش دهد براي نايب‌رييسي مورد توافق قرار گيرد. نخستين ايراد در هيات رييسه اين است كه از بخش‌هاي مختلف اقتصادي به نسبتي كه نماينده در اتاق وجود دارد در هيات رييسه نماينده وجود ندارد. از ميان هيات رييسه تنها حسين پيرموذن داراي خاستگاه توليدي است. غلامحسين شافعي و پدرام سلطاني داراي خاستگاه تجاري هستند، محمدرضا انصاري در ارائه خدمات فني مهندسي فعاليت دارد، كيوان كاشفي از اصناف به اتاق بازرگاني آمده است و مسعود خوانساري اصولا خاستگاهي دولتي دارد.

در حقيقت در نخستين نگاه بزرگ‌ترين مشكل اين است كه بيشترين هزينه اتاق بازرگاني توسط شركت‌هاي توليدي پرداخت مي‌شود ولي سهم توليد در هيات رييسه بسيار اندك است. شايد به همين دليل باشد كه اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران بيشتر با نام اتاق بازرگاني شناخته مي‌شود. در شرايطي كه كشور با ركود توليد روبه‌رو است طبيعتا بخش خصوصي بايد دفاع جانانه‌تري از توليد مي‌كرد و شايد كمبود نفراتي كه از جنس توليد باشند يكي از عوامل اين موضوع باشد.

بحث دوم الزام حضور افراد از برندهاي مطرح بخش خصوصي است. در تمام جهان روساي اتاق‌هاي بازرگاني از فعالان اقتصادي مطرح كه شركت‌ها و برندهاي بزرگ را مديريت مي‌كنند، انتخاب مي‌شود. با اين وجود از ميان شركت‌هايي كه اعضاي فعلي هيات رييسه از طريق آنها به اتاق بازرگاني آمده‌اند فقط يكي به اندازه‌يي بزرگ است كه در بورس حضور دارد. در حقيقت همان‌طور كه اتاق بازرگاني محل حضور شركت‌هاي كوچك و متوسط مقياس است ما نياز به حضور نمايندگان برندهاي مطرح در هيات رييسه داريم. در اين ميان الزام خصوصي بودن كه بارها در زمان انتخابات رييس مطرح شد، كماكان پابرجاست.


 تشكل‌ها كماكان بيرون خط

با وجود تمام مباحث مطرح شده درباره بند ادب و اينكه اين موضوع كماكان مورد انتقاد تشكل‌ها قرار دارد با اين وجود هنوز بر اساس آيين‌نامه‌ها، تشكل‌ها تنها اجازه راي دادن دارند و امكان اينكه در انتخابات به عنوان عضو هيات رييسه انتخاب شوند براي آنها موجود نيست. به نظر مي‌رسد يكي از شعارهاي اصلي در اين دوره مي‌تواند، حل مشكل تشكل‌ها در اين رابطه باشد.

البته چنين بحثي ممكن است باعث از دست دادن آراي شهرستان‌ها براي كانديدايي كه چنين موضوعي را ترويج دهد شود اما با توجه به تعداد زياد كانديداهاي شهرستان‌ها احتمالا راي شهرستان‌ها شكسته خواهد شد و راي تشكل‌ها حتي بيش از انتخابات رياست داراي اهميت خواهد بود. در چنين شرايطي اگر كانديدا حاضر شود مساله بند ادب را از هر طريقي حل كند، اين احتمال وجود دارد كه راي بالايي از سوي تشكل‌ها در سبد وي ريخته شود و وضعيت به نفع وي تغيير كند. گفتني است كه اين بند تنها بر اساس يك تفسير از قانون مجلس نوشته شده است و مي‌تواند با سوال از مجلس مساله كاملا تغيير كند.


 نياز به تحول در اتاق بازرگاني

اتاق بازرگاني نياز به تغييري جدي در ساختار دارد ولي بيش از آن نياز دارد كه اين تغيير هرچه سريع‌تر شكل گيرد. نزديك به 2ماه از انتخاب غلامحسين شافعي به رياست مي‌گذرد و در تركيب بنده اجرايي تنها يك مدير كه خود حاضر به همكاري نبود و بر استعفا اصرار داشت تا به امروز جايگزين شده است. شعارهاي انتخاباتي شافعي درباره تغيير حتي اگر قرار باشد اجرايي شود در پايان دوره هيچ گونه فايده‌يي نخواهد داشت. براي تغيير در ساختار اتاق بازرگاني و ارتقاي عملكرد نياز به زمان كافي براي اجراي تغييرات است و با اين وجود 2 ماه طلايي از دست رفته است بدون آنكه شاهد تغييري اساسي در وضعيت باشيم. شايد بخشي از اين موضوع به روش مديريتي شافعي مربوط باشد كه علاقه‌مند است همه كارها در آرامش و بدون ايجاد مخالف يا منتقد صورت گيرد اما موضوع اين است كه وي زمان كمي تا پايان دوره دارد. به همين دليل به نظر مي‌رسد جاي خالي يك مدير اجرايي قوي كه بتواند برنامه‌هاي شافعي را در هيات رييسه اجرايي كند كاملا خالي است. در حقيقت اگر شافعي بخواهد اين برنامه‌ها اجرايي شود نياز به اين دارد كه اولا نفر هفتم هيات رييسه با وي همراه باشد و دوم اينكه فردي انتخاب شود كه بسياري از وظايف كليدي اجرايي به وي سپرده شود.


 احتمال تعويق انتخابات

با وجود اينكه مصوبه هيات رييسه خبر از برگزاري انتخابات نايب‌رييس در آبان مي‌دهد و با در نظر گرفتن اينكه كمتر از 20 روز تا انتخابات باقي مانده است اما هنوز فضاي انتخاباتي براي مشخص شدن كانديداهاي قطعي آماده نيست. احتمالا در جلسه هفته بعد شوراي روسا شاهد صحبت درباره كانديداي مطلوب شوراي روساي شهرستان‌ها خواهيم بود اما به نظر نمي‌رسد، اين جلسه منجر به مشخص شدن كانديداي قطعي شوراي روسا شود.

در داخل شوراي روسا حدود 7نفر از هم‌اكنون كانديداي رياست هستند. اتاق‌هاي بازرگاني اصفهان، شيراز، لرستان، زنجان، البرز، مازندران و يزد همگي داراي كانديداهاي مشخصي براي رياست هستند. از طرف تهران نيز احتمالا شاهد حضور چهره‌هايي خواهيم بود. در چنين شرايطي اگر شوراي روسا نتواند روي يك گزينه مشخص به جمع‌بندي برسد شكست شهرستان‌ها قطعي خواهد بود مگر آنكه تهراني‌ها روي يكي از كانديداهاي شهرستاني به توافق برسند.

بايد ديد در اين دوره آيا شهرستان‌ها باز هم مي‌توانند ساير كانديداهاي را قانع كنند كه به نفع يك نفر كنار روند يا قرار است شاهد شكست در اتحاد شهرستان‌ها باشيم.

شنيده‌ها حاكي از اين است كه تهران تصميم دارد براي جلوگيري از افزايش اختلافات روي نايب‌رييسي يكي از روساي اتاق‌هاي شهرستان‌ها كه به اتاق تهران نزديك است يا يك چهره قديمي از هيات نمايندگان اتاق ايران به توافق برسد. با اين وجود اگر گزينه مورد نظر تهران با گزينه مورد نظر شوراي روساي شهرستان‌ها تفاوت داشته باشد به زودي شاهد اختلاف نظري ديگر خواهيم بود و با توجه به تعداد زياد كانديداهاي شهرستاني به نظر مي‌رسد، شانس پيروزي تهران در اين معادله بيشتر از شهرستان‌ها باشد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید