دعوای انگلیس و روسیه بر سر طرح لندن برای یمن | اتاق خبر
کد خبر: 379332
تاریخ انتشار: 14 آبان 1395 - 04:05
انگیس سومین پیش‌نویس طرح اصلاح شده خود را که خواهان بازگشت به آتش بس ۱۰ آوریل در یمن و واگذاری نهادهای کشور به دولت مستعفی یمن است، به شورای امنیت ارائه کرد.

اتاق خبر: دیپلمات‌ها معتقدند، متیو ریکرافت، نماینده انگلیس در سازمان ملل گفت: کشورش طی روزهای آینده مذاکراتی را درباره طرح پیش‌نویس مربوط به یمن به شورای امنیت انجام خواهد داد.

به گفته وی، پیش‌نویس این طرح شامل چهار نکته اساسی از جمله توقف اقدامات خصمانه، حمایت از نقشه صلح پیشنهادی فرستاده سازمان ملل، ارسال کمک‌های بشردوستانه به تمامی مناطق و تحقیق در مورد تمامی ادعاهای مربوط به نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه می‌شود.

انگلیس در این طرح خواستار بازگشت به آتش‌بس دهم آوریل در یمن و تحویل موسسات دولتی به دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن شده است.

این در حالی است که این طرح موجب تبادل اتهامات بین انگلیس و روسیه درباره وضعیت این کشور شده است.

ریکرافت گفت: بارها از مخالفت طرف روس با این طرح‌ها ناامید شدیم.

به گفته کارشناسان، پیش‌نویس طرحی که اخیر انگلیس داده شانسی برای موفقیت ندارد زیرا هنوز این مساله را نادیده می‌گیرد که یمن بر خلاف قطعنامه‌های بین‌المللی در معرض تجاوزی از سوی کشورهای خارجی است. تمامی حملات هوایی علیه یمن مشروعیت نداشته و قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت آن را مجاز نمی‌داند.

ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل در خصوص  پیش‌نویس طرح انگلیس گفت: آیا این چیزی است که وقایع کنونی سزاور آن است؟ سه پاراگراف فقط؟ آن هم بعد از ارائه دیدگاه‌های ما در مورد پیش‌نویس؟

وی افزود: ما در این مورد مناقشه خواهیم کرد و امیدواریم مساله یمن و عراق را مورد توجه قرار دهد و مفید باشد.

چورکین به همتای انگلیسی خود قراردادهای تسلیحاتی میان انگلیس و عربستان را یادآور شد و گفت: آیا پیش‌نویس طرح شما شامل درخواست از ارتش‌های بیگانه به عقب‌نشینی و تسریع در مبارزه با تروریسم می‌شود؟

در این راستا محمد البخیتی عضو شورای سیاسی انصارالله به المیادین گفت: تمامی طرح‌های انگلیس درباره یمن در جانبداری از عربستان است.

البخیتی به المیادین گفت: ادامه جنگ در یمن به نفع منافع انگیس و آمریکا برای ادامه فروش سلاح‌هایشان است.

وی اظهار داشت: نقش روسیه اجازه نمی‌دهد آمریکا از شورای امنیت برای اجرای طرح‌های خاص خود استفاده کند.

این در حالی است که عبدربه منصور هادی در دیدار با سفیران انگلیس و آمریکا در محل اقامت خود در ریاض نسبت به عملکرد نیروهای انصارالله و حزب علی عبدالله صالح هشدار داد.

هادی بر برقراری صلح مطابق با طرح شورای همکاری خلیج فارس و خروجی‌های کنفرانس ملی فراگیر و قطعنامه‌های بین‌المللی تاکید کرد.

وی کشورهای منطقه‌ای را به تامین سلاح برای انصارالله متهم کرد.

منبع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید