Performancing Metrics

جزئیات سرمایه گذاری اروپایی‌ها در پروژه‌های ایران | اتاق خبر
کد خبر: 380657
تاریخ انتشار: 23 آبان 1395 - 14:51
مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری غدیر از نهایی شدن یک و نیم میلیارد یورو قرارداد خارجی برای حضور در پروژه های ایران خبر داد و گفت: بحث فاینانس برخی پروژه ها هنوز در حال مذاکره است.

اتاق خبر: غلامرضا سلیمانی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران از حضور پررنگ سرمایه گذاران خارجی در پروژه های مختلف نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه ها، مواد معدنی و نیروگاه ها خبر داد و گفت: ارزش کل قراردادهای خارجی که در حال حاضر با ما نهایی شده، یک و نیم میلیارد یورو است که برخی از قراردادها نیز علی رغم در حال مذاکره بودن موضوع فاینانس، شرکت بین المللی کار خود را در ایران شروع کرده است.

مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری غدیر افزود: در عین حال یک میلیارد یورو قرارداد خارجی در حال مذاکره است که امیدواریم بتوانیم ۲.۵ میلیارد یورو برای پروژه های مختلف جذب سرمایه کنیم. این در شرایطی است که عمدتاً کشورهای اروپایی از جمله آلمان، ایتالیا، یونان، اسپانیا و چک برای حضور در پروژه های ایران وارد مذاکره شده اند.

وی تصریح کرد: در این میان، پروژه آلومینیوم جنوب به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار هم اکنون فعال و LC آن گشایش شده است که امیدواریم در زمان بندی ۲۷ ماهه بتوانیم به نتیجه برسیم.

مذاکره برای حضور در بورس لندن

سلیمانی در خصوص حضور در بورس لندن نیز گفت: جلسات خوبی برای پذیرش در بورس لندن برگزار شده و با توجه به اینکه ۲ بازار ایم و اصلی برای پذیرش شرکت ها در بورس این کشور وجود دارد، تقاضای خود را به هر دو بازار ارائه دادیم که در مورد بازار ایم، علی رغم برگزاری جلسات متعدد با ۵ کارگزار بورس لندن، اما عنوان شد که مجموعه غدیر برای حضور در بورس ایم ظرفیت اعمالی بیش از حد معمول دارد و باید در بورس اصلی پذیرش شود. بر همین اساس، قرار بر این است که صورت های مالی بر اساس IFRS تهیه شود که در حال انجام این کار هستیم.

سلیمانی در ادامه به موضوع بحران های بخش آب اشاره و خاطرنشان کرد: شرکت های بزرگ سرمایه گذاری باید در بخش آب شیرین کن و انتقال آب فعال شده و به عنوان یک پروژه ملی به این موضوع نگاه کنند. این در شرایطی است که هم اکنون مذاکراتی با یک شرکت ایتالیایی در بخش آب شیرین کن برای ورود تکنولوژی اروپایی وارد مذاکره شده و کار را به نتیجه رسانده ایم. این در شرایطی است که به نظر می رسد ورود به این گونه پروژه ها بازدهی بالایی را نیز برای سرمایه گذاران خواهد داشت.

این کارشناس ارشد حوزه سرمایه گذاری خاطرنشان کرد: به دلیل توسعه فعالیت های سرمایه گذاری خود در پروژه های ملی و با مشارکت سرمایه گذاران خارجی، سرمایه خود را از ۴۶۰۰ میلیارد تومان به ۷۲۰۰ میلیارد تومان افزایش خواهیم داد که از این محل تنها ۸۷۵ میلیون تومان از محل آورده سهامداران است که بر این اساس تلاش داریم از طریق افزایش سرمایه، جذب منابع بانکی و بازار بورس، برای پروژه ها از طریق فاینانس و شرکت های خارجی سرمایه گذار جذب کنیم.

سلیمانی خاطرنشان کرد: پروزه هایی که سرمایه گذاران خارجی به آن ورود پیدا کرده اند در بخش نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی است که بر همین اساس تلاش ما بر این بوده که ۱۵ درصد از برنامه مورد نیاز پروژه ها را از محل آورده نقدی سهامداران شرکت و ۸۵ درصد دیگر را از تامین منابع از طریق شرکت های بین المللی جذب کنیم که به نظر می رسد با توجه به بازار جذاب ایران و سودآوری پروژه های سرمایه گذاری، سرمایه گذاران استقبال مناسبی از این پروژه ها به عمل آورند.

وی با اشاره به پروژه هایی همچون پالایشگاه ۱۲۰ هزار بشکه ای شیراز، اولفین دوازدهم کیان، کیفی سازی پالایشگاه شیراز، نیروگاه ۹۱۳ مگاواتی لامرد، نیروگاه آب شیرین کن قشم، خاطرنشان کرد: قرارداد برخی از این پروژه ها منعقد و کار آن شروع شده است و برخی از آنها نیز تا پایان امسال به بهره برداری خواهند رسید.

مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید