Performancing Metrics

دیدار روسای جمهور چین و آمریکا در حاشیه نشست اپک | اتاق خبر
کد خبر: 381490
تاریخ انتشار: 1 آذر 1395 - 09:58
روسای جمهور آمریکا و چین در حاشیه نشست همکاری اقتصادی آسیا پسفیک (اپک) دیدار و ابراز امیدواری کردند که کشورهایشان بتوانند روابط دو جانبه را در سال‌های آتی تقویت بخشند .

اتاق خبر: شی جینپینگ رئیس جمهور چین بدون اشاره مستقیم به نام دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا گفت: روابط دو کشور در نقطه مهمی قرار دارد و امیدوارم گذار قدرت نرم و روانی صورت گیرد. امیدوارم چین و آمریکا برای تمرکز بر همکاری، مدیریت اختلافات و تضمین وجود یک گذار نرم در روابط با یکدیگر همکاری کنند و به رشد خود ادامه دهند.

در همین حال باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روابط پکن – واشنگتن را مهمترین روابط در جهان دانست و گفت: این روابط نه تنها برای مردم دو کشور بلکه برای مردم سایر کشورها نیز تاثیرات موثر و سازنده‌ای دارد. این نهمین دیدار من با شی جینپینگ است و من به دنبال یک مذاکره صمیمی در خصوص مسائلی که بر سر آنها اختلاف نظر داریم بوده‌ام.

وی افزود: چین و آمریکا در چند سال گذشته به دنبال رویارویی با چالش‌های جهانی مرتبط با رشد، ممانعت از توسعه برنامه اتمی ایران، اپیدمی ابولا و مبارزه با تغییر آب و هوا، مشارکت موثری داشته‌اند. من از این فرصت استفاده می‌کنم و از تمام طرفین درگیر در مناقشات دریای چین جنوبی می‌خواهم تا به صورت صلح آمیز مناقشات خود را رفع و تنش‌ها را کاهش بخشند. در همین حال چین را به خاطر پیشبرد اصلاحات اقتصادی تحسین می‌کند.

اوباما در ادامه گفت: چین و آمریکا در زمینه اقدام جهانی تغییر آب و هوا نشان دادند که اگر تصمیم به همکاری بگیرند چه کارهایی می‌توانند انجام دهند. وظیفه این دو اقتصاد بزرگ جهان این است که مدل پایداری را در حفظ توافق نامه پاریس به وجود آورند و نشان دهند که همچنان با یکدیگر در مخالفت با اقدامات تحریک آمیز کره شمالی متحد هستند.

منبع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید