Performancing Metrics

رای به ترامپ قیامی در جامعه دموکراتیک بود | اتاق خبر
کد خبر: 381641
تاریخ انتشار: 2 آذر 1395 - 03:09
دهشیار
یک استاد دانشگاه، انتخاب ترامپ را عاملی در بر هم خوردن معادلات در آمریکا دانست و افزود: ترامپ پولداری است که سیاستمدار نیست، اما حرف‌هایی زد که مردم عادی احساس کردند حرف خودشان است.

اتاق خبر: استاد دانشگاه علامه طباطبایی در سخنانی در سومین همایش بین‌المللی "نظام بین‌الملل،‌ تحولات منطقه‌یی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران" با بیان این که یکی از ویژگی‌های مهم منطقه بی‌ثباتی تاریخی آن است اظهار کرد: این بی‌ثباتی دارای ریشه‌های داخلی و بین‌المللی است. به طور کلی دولت‌هایی که در این منطقه شکل گرفته‌اند همگی به طور معیوب و براساس قدرت دادن به هویت‌های ازلی یا غیرتعاملی بوده است و در محیطی که هویت براساس این موارد باشد طبیعی است بخشی از جامعه حذف می‌شود و در این حالت مشارکت اجتماعی بسیار کاهش می‌یابد.

وی گفت: دولت‌های منطقه اساسا در معقولاتی اساسی مثل انباشت سرمایه، امنیت و معنا دادن به پدیده‌هایی که گروه‌های اجتماعی بتوانند به آن‌ها بپردازند ناتوان هستند. در این میان قدرت‌های بزرگ در طول قرن‌ها همواره با تسط بر این دولت‌ها سعی کرده‌اند منافع خود را تامین کنند و اساسا این نوع شکل‌گیری دولت‌ها براساس هویت‌های غیرتعاملی در راستای استعمار این دولت‌هاست.

این استاد دانشگاه در ادامه خاطرنشان کرد: آمریکا و اروپا در چندین قرن سیاست بنا شدن دولت – ملت‌ها را دنبال می‌کردند. اما مدتی است آن‌ها به دنبال سیاست مسطح‌سازی در خاورمیانه هستند. از 1992 که بیل کلینتون روی کار آمد قدرت مانور آمریکا در منطقه به شدت افزایش یافت. چرا که هیچ یک از قدرت‌های بزرگ مخالف آمریکا نبودند و بنای مخالفت با ارزش آمریکایی و قدرت نظامیان را نداشتند.

او گفت: سیاست‌ها و اقداماتی از جمله حمله مستقیم نظامی به کشورهای منطقه و از دخالت دادن متحدانش در این جنگ‌ها از جمله اقداماتی است که در راستای سیاست مسطح‌سازی انجام داده است. هم‌چنین آمریکا سعی کرده تا رفتارها و ارزش‌های حاکم در منطقه را برخلاف موازین بین‌المللی و انسان‌دوستانه به دنیا معرفی کنند تا به این شکل بتوانند ارزش‌های خود را جایگزین کنند.

دهشیار تاکید کرد: به طور قطع و یقین در دهه‌های آینده نقش منطقه این گونه که الان مشاهده می‌کنیم نخواهد بود.

وی با بیان این که اوباما ارزش‌های جهانی را مدنظر داشت در حالی که ترامپ منافع و ارزش‌های آمریکا را مهم می‌داند اظهار کرد: بی‌ثباتی و جنگ سیاستی است که آمریکا در منطقه دنبال می‌کند چرا که این سیاست می‌تواند ارزش‌های مسلط آمریکایی را احیا کند.

او با اشاره به انتخاب ترامپ خاطرنشان کرد: با آمدن ترامپ معادلات آمریکا به طور کامل به هم می‌خورد. انتخاب ترامپ ثابت کرد می‌توان سیاستمدار نبود و پولدار بود اما حرفی را زد که مردم عادی احساس کنند او حرف‌شان را می‌زند. انتخاب ترامپ نشان داد که در یک جامعه دموکرات هم می‌توان قیام کرد.

مبنع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید