Performancing Metrics

انتقاد ترامپ از توافق هسته‌ای فرصتی برای ایران | اتاق خبر
کد خبر: 381656
تاریخ انتشار: 2 آذر 1395 - 05:36
نیویورک تایمز:
یک روزنامه آمریکایی در گزارشی با اشاره به مواضع تند رییس‌جمهور منتخب آمریکا در قبال برنامه جامع اقدام مشترک نوشت: حتی اگر واشنگتن توافق هسته‌ای را کنار بگذارد، ایران باز هم از این توافق بهره می‌برد.

تظاهرات ضد ترامپ

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود نوشت:‌ در نگاه اول، انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهور جدید آمریکا خبری بد برای ایران است اما به نظر می‌آید که بر خلاف این تصور، مسائل با وجود ترامپ می‌تواند برای مقامات ایران به خوبی پیش برود.

مقامات ایرانی می‌گویند که آن چه در آمریکا اتفاق می‌افتد، برای آن‌ها اهمیت کمی دارد، چرا که ایران مستقل از رویدادها است. آیت الله خامنه‌ای، رهبری ایران هفته گذشته در یک سخنرانی گفت که برای ایران فرقی نمی‌کند چه کسی رییس‌جمهور بعدی آمریکا باشد.

دونالد ترامپ در جریان رقابت‌های انتخاباتی‌اش گفته بود که توافق هسته‌ای تاریخی ایران و گروه ۱+۵ را پاره خواهد کرد. رهبری ایران نیز در پاسخ گفته بود اگر ترامپ توافق را پاره کند ما آن را آتش می‌زنیم.

اما بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که انتخاب ترامپ فرصت‌هایی را برای ایران به همراه دارد. اگرچه وی از توافق هسته‌ای انتقاد کرده است، هم‌زمان نیز گفته است که آمریکا باید حمایت از شورشیان را در سوریه متوقف و روی داعش تمرکز کند که این به معنی پشتیبانی از بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه مورد حمایت ایران است.

ایران و متحدش حزب الله لبنان از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سال ۲۰۱۱ در سوریه از اسد حمایت کرده‌اند.

محمد مرندی، استاد دانشگاه تهران در حوزه مطالعات آمریکای شمالی معتقد است که چنین رویکردی از سوی واشنگتن به نفع ایران، منطقه و جهان است و اگر تحقق یابد بسیار قابل توجه خواهد بود.

نیویورک تایمز در ادامه نوشت: به عبارت دیگر، ایران امیدوار است و در انتظار روزی به‌سر می‌برد که آمریکا نیروهای خود را از منطقه خاورمیانه فرابخواند، منطقه را ترک کند پایگاه‌های نظامی خود را در این منطقه ببندد و ناوهای هواپیمابر خود را از خلیج فارس بیرون ببرد. هر چند این اتفاق بعید به نظر می‌رسد اما آقای ترامپ در خصوص جایگاه ناتو و چتر هسته‌ای برای کره جنوبی و ژاپن رویکردی انزواطلبانه نشان داده است.

مرندی در ادامه گفت:‌ آن‌ها باید دست از تهدید ما بردارند. اگر آمریکا در دوران ترامپ سازنده‌تر باشد، خواهد دید که ایران نیز نرم‌تر واکنش نشان خواهد داد.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، حتی اگر توافق هسته‌ای در نهایت پاره شود، ایران احتمالا باز هم از توافق بهره خواهد برد. این کشور تاکنون نیز به میلیاردها دلار از سرمایه مسدود شده‌اش دسترسی پیدا کرده، در حال فروش نفت خود در بازارهای جهانی است و با بازرگانان اروپایی قرار داد امضا می‌کند. اگر واشنگتن نیز بخواهد تحریمی جدید علیه ایران وضع کند، بعید است که دیگر قدرت‌های جهانی که از امضاء‌کنندگان توافق هستند با آمریکا باز هم همراهی کنند.

تنها حوزه‌ای که هر دو کشور ممکن است در آن بازنده باشند، دیپلماسی شخصی است که با وجود نبرد روابط دیپلماتیک میان تهران و واشنگتن از سال  ۱۹۷۹ بین جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران حاصل شده است. این دو نفر در گذشته‌های دور، زمانی که ظریف نماینده ایران در سازمان ملل بود با یکدیگر آشنا شدند و داماد جان کری نیز یک ایرانی الاصل است.

دونالد ترامپ هنوز تصمیمی درباره وزیر امور خارجه‌اش نگرفته است، اما با توجه به افرادی که احتمال انتصاب آن‌ها بالا رفته است چنین تعاملی آن گونه که اکنون میان کری و ظریف برقرار است بعید است که در چنین سطحی باز هم ایجاد شود.

نیویورک‌تایمز هم‌چنین نوشت:‌ اگرچه دولت اوباما تلاش کرده است تا موانع اجرای توافق هسته‌ای را برطرف کند، یک دولت جمهوری‌خواه احتمالا تمام این تلاش‌ها را از بین خواهد برد. برخی تحلیلگران بر این باور سنتی تاکید دارند که دشمنی آمریکا با ایران هیچ‌گاه از بین نرفته است بلکه شرایط به دلیل مذاکرات هسته‌ای تغییر کرده بود.

ایرانی‌ها نیز نظر خودشان را درباره ترامپ دارند و وی را پیش‌تاز هرج و مرج می‌دانند.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید