Performancing Metrics

نگرانی رهبران جهان از مواضع احتمالی هسته‌ای ترامپ | اتاق خبر
کد خبر: 381657
تاریخ انتشار: 2 آذر 1395 - 05:47
اظهارنظرهای ترامپ در طول کمپین انتخاباتی در مورد اجازه به کره جنوبی، ژاپن و عربستان برای دستیابی به سلاح هسته‌ای بسیاری از رهبران جهان را نگران کرده است.

ترامپ

اظهارنظرهای ترامپ در طول کمپین انتخاباتی در مورد اجازه به کره جنوبی، ژاپن و عربستان برای دستیابی به سلاح هسته‌ای بسیاری از رهبران جهان را نگران کرده است اگرچه بسیاری معتقدند بعید است که ترامپ این سخنان را عملی کند، اما باید دید کابینه او که نقش مهمی را در این‌باره ایفا خواهد کرد، شامل چه کسانی خواهد بود.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، نگرانی‌های رهبران جهان در مورد این که آیا دونالد ترامپ، رییس‌جمهور جدید آمریکا پیشنهاداتی مبنی بر این که اجازه به برخی کشورها برای ساخت تسلیحات هسته‌ای را عملی می‌کند یا خیر در حال افزایش است.

اظهارنظرهای ترامپ در مورد تسلیحات هسته‌ای باعث بروز نگرانی‌های عمیقی میان رهبران جهان شده است که بسیاری از آن‌ها نگران آن هستند که تغییر مواضع و سیاست‌های آمریکا در این زمینه باعث ایجاد یک رقابت تسلیحاتی بین‌المللی خواهد شد.

تحلیل‌گران معتقدند که هیچ کس تردید و شک را دوست ندارد و آمریکا دهه‌هاست که در زمینه منع اشاعه اقدامات مثبتی را انجام داده است پیشنهادات ترامپ در طول کمپین که دستیابی برخی کشورها به سلاح هسته‌ای مشکلی ایجاد نمی‌کند و این که آمریکا ضرورتا تعهدات متحدان قدیمی خود را نادیده بگیرد در طول تاریخ بی‌سابقه است بنابراین باعث ایجاد ابهام می‌شود.

ترامپ در طول کمپین خود بارها گفته بود در صورتی که ژاپن، کره جنوبی و عربستان سعودی تسلیحات هسته‌ای در اختیار داشتند، مطمئن نیست که چیز بدی باشد.

ترامپ با اظهار این که بهتر است که این کشورها تسلیحات هسته‌ای نداشته باشند اما تاکید کرده است که آماده است تا به این کشورها اجازه دهد تا به یک قدرت هسته‌ای تبدیل شوند.

اما خود ترامپ در جای دیگر گفته است که از تسلیحات هسته‌ای بیش از هر چیز دیگری بی‌زار است و بزرگ‌ترین مشکلش در جهان تسلیحات هسته‌ای است. اظهارنظرهای متضاد مشابه دیگر در این باره باعث ایجاد ابهام در مورد موضع اصلی او شده است.

اجازه به کشورهای دیگر برای ساخت تسلیحات هسته‌ای باعث از بین رفتن سیاست منع اشاعه آمریکا در چند دهه اخیر خواهد شد که بر روی فراهم کردن چتر هسته‌ای آمریکا در راستای محافظت از متحدان آمریکا متمرکز بود.

ترامپ می‌تواند با اعلام این که از دستیابی کشورهای دیگر به تسلیحات هسته‌ای حمایت نمی‌کند، نگرانی و تشویش ایجاد شده میان بسیاری از رهبران جهان را از بین ببرد. او باید این اقدام را انجام دهد اگرچه از زمان انتخاب به عنوان رییس‌جمهور جدید آمریکا چنین اقدامی را انجام نداده است.

کره جنوبی، ژاپن و عربستان سعودی از اعضای معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (NPT) هستند و برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای باید عضویت خود در NPT را لغو کنند یا تعهدات خود را نادیده بگیرند.

کارشناسان معتقدند که ژاپن به دلیل تاریخ خود به عنوان تنها کشوری که مورد حمله هسته‌ای قرار گرفته است بعید است به‌دنبال ساخت تسلیحات هسته‌ای باشد؛ اما جنگ‌طلبان کره جنوبی که دستیابی کشورشان به سلاح هسته‌ای برای مقابله با پیونگ یانگ را خواستار هستند با پیروزی ترامپ به هدف خود نزدیک شده‌اند.

یک نماینده پارلمان کره جنوبی هفته گذشته به خبرگزاری یونهاپ گفت:‌ در صورتی که ترامپ مواضع خود در این باره را عملی کند، کره جنوبی شاهد تغییرات اساسی در فضای امنیتی خود خواهد بود.

او پیش‌تر گفته بود کشورش نمی‌تواند هر زمان که یک تهدید وجود داشته باشد از آمریکا چتر هسته‌ای را قرض بگیرد.

عربستان سعودی نیز در گذشته چند بار به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای بوده است اگرچه مقامات سعودی این گزارش‌ها را تکذیب کرده‌اند.

طرفداران منع اشاعه امیدوارند که اظهارنظرات ترامپ در این‌باره تنها در محدوده حرف باقی بماند.

طرفداران منع اشاعه معتقدند که این سخنان تنها انتخاباتی بوده است و نباید آن را جدی گرفت.

اگرچه کابینه آینده ترامپ می‌تواند نقش مهمی در شکل دادن به سیاست هسته‌ای ترامپ ایفا کند.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید