Performancing Metrics

جزئیات جلسه کمیسیون تخصصی شورای اشتغال | اتاق خبر
کد خبر: 381882
تاریخ انتشار: 3 آذر 1395 - 08:40
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از انتخاب ۷ استان برای اجرای طرح‌های پایلوت حوزه اشتغال خبر داد و گفت: حمایت مالی تنها یک بخش از ایجاد اشتغال در کشور است.

اتاق خبر: جلسه کمیسیون تخصصی اشتغال‌ شورای عالی اشتغال، امروز با حضور علی ربیعی، وزیر کار و عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر برگزار و برنامه‌های اشتغالزایی مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه که با هدف بررسی ۵ دستور زیر برنامه‌های ملی اشتغال شامل «ارائه کلیات برنامه ملی اشتغال»، «طرح مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی»، «ارائه زیر برنامه ملی اشتغال با عنوان طرح کارورزی»،   «تحرک بخشی به بازار کار از طریق مشوق‌های بیمه‌ای به کارفرمایان»، «ارائه برنامه مشترک اشتغالزایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه فناوری اطلاعات»  برگزار شد، موارد مذکور به بحث و بررسی گذاشته شد و هریک از حاضرین در این رابطه نظرات خود را اعلام کردند که در نهایت، به تصویب حاضران جهت طرح در شورای عالی اشتغال رسید.

علی ربیعی، در این جلسه خواستار تشکیل گروه همفکری اشتغال و استفاده از ظرفیت استانها  شد و گفت: خوشبختانه ظرفیت‌های استانها با همکاری معاونت توسعه اشتغال، مورد بررسی قرار گرفت که ۷ استان برای اجرای پایلوت طرح‌های اشتغالی انتخاب شدند.

ربیعی همچنین در این جلسه به حضور ۴ برند خارجی لباس در کشور اشاره کرد و از اتصال و همکاری آنها با برندهای داخلی خبر داد و توضیح داد: در این زمینه نیز اشتغال خوبی ایجاد شده است.

وی حمایت‌های مالی را تنها یک بخش از ایجاد اشتغال در کشور خواند و گفت: در این زمینه همکاری‌های بین‌بخشی لازم و ضروری است.

گفنتی است، برنامه ملی اشتغال با هدف مواجهه فراگیر با مساله ایجاد اشتغال در کشور تنظیم شده و در بردارنده همه طرح‌ها و فعالیت‌هایی است که قبلا به صورت پایلوت و یا کامل در کشور به اجرا درآمده و اینک با توجه به شرایط موجود، در دستور کار برای اجرای فراگیر قرار گرفته است.

همچنین طرح مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی با دستورالعمل پیشنهادی دبیرخانه شورای عالی اشتغال به تصویب شورای عالی رسید. به این ترتیب متقاضیان مهارت آموزی که دارای شرایط لازم باشند، می‌توانند ضمن ثبت‌نام در سامانه ادارات کل فنی-حرفه‌ای استان نسبت به استفاده از دوره‌های آموزش مهارت آموزی در مراکز آموزشی واجد شرایط اقدام کنند.

لازم به ذکر است در طرح کارورزی، ایجاد زمینه‌های لازم به منظور به کارگیری نیروهای تحصیلکرده با هدف مهارتآموزی و هدایت آنها به سمت بازار کار از طریق طرح کارورزی در دستور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفته است.

در طرح «تحرک‌بخشی به بازار کار از طریق مشوق‌های بیمه‌ای به کارفرمایان» وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هدف ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، تلاش کرده تا از طریق استفاده از ظرفیت‌های بلاتصدی موجود نزد واحدهای اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری در کشور، اقداماتی صورت دهد.

در دستور «ارائه برنامه مشترک اشتغالزایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه فناوری اطلاعات» این دو وزارتخانه در قالب طرح تکاپو، موظفند با تاکید بر تجارب حاصل از اجرای آزمایشی، با همکاری دستگاههای ذیربط نسبت به پیاده‌سازی برنامه توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار در صنعت IT در استانها اقدام نمایند؛ به گونه‌ای که تا پایان سال ۹۶ کلیه استانها تحت پوشش این برنامه قرار گیرند.

مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید