مذاکره آمریکا و غرب با ایران برای کاهش بیشتر ذخیره اورانیوم غنی‌شده | اتاق خبر
کد خبر: 382277
تاریخ انتشار: 6 آذر 1395 - 07:46
وال‌استریت ژورنال مدعی شد
روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه مدعی شد: آمریکا و هم‌پیمانان غربی‌اش برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران وارد مذاکره شده‌اند تا تهران را برای کاهش ذخیره اورانیوم غنی‌شده‌اش متقاعد کنند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، منابع غربی به روزنامه وال‌استریت ژورنال گفته‌اند که آمریکا و متحدان غربی‌اش مذاکراتی را با ایران از یک ماه گذشته آغاز کرده و از این کشور خواسته‌اند که میزان اورانیوم غنی‌شده خود را بیش از محدودیت تعیین‌شده در برجام کاهش دهد تا از این طریق دونالد ترامپ رئیس‌جمهور منتخب آمریکا را از کنار گذاشتن توافق هسته‌ای منصرف کنند.

به ادعای این مقامات غربی این رایزنی‌ها که بخشی از اقدامات دولت باراک اوباما رئیس‌جمهور کنونی آمریکا برای مستحکم کردن توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در ماه‌های پایانی دوران ریاست‌جمهوری اوباما است و از زمان پیروزی ترامپ در انتخابات، با افزایش نگرانی‌ها درباره آینده برجام، ضرورتش بیشتر حس شده و اجرای آن اولویت بیشتری یافته است.

این مقامات همچنین گفته‌اند که در صورت به نتیجه رسیدن این طرح و کاهش ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به کمتر از آنچه در توافق سال 2015 تعیین شده است، احتمالا وقوع یک اختلاف ناگهانی میان تهران و واشنگتن پس از روی کار آمدن ترامپ را کاهش خواهد داد.

به ادعای این مقامات، اگر ایرانی‌ها با این طرح موافقت کنند زمان موسوم به گریز هسته‌ای ایران یعنی زمانی که این کشور برای دستیابی به مواد کافی برای ساخت یک بمب یا نقض برجام نیاز دارد، تا حدود نامعینی افزایش می‌یابد. محدودیت‌های تعیین‌شده کنونی در برجام به‌گونه‌ای است که این مدت‌زمان را به حداقل یک‌سال کاهش می‌دهد. سقف اورانیوم غنی‌شده ایران در برجام 300 کیلوگرم است که طبق طرح جدید آمریکایی‌ها و غرب این میزان حتی از این هم کمتر خواهد بود.

هیچ‌یک از مقامات ایران و یا تیم ترامپ اظهارنظری درباره این گزارش نکرده‌اند.

انتهای پیام/

کد:94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید