واکنش پوتین به پیشنهاد لاوروف | اتاق خبر
کد خبر: 386073
تاریخ انتشار: 10 دی 1395 - 22:16
رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرد، مسکو در واکنش به تحریم‌های واشنگتن علیه کشورش دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج نخواهد کرد و در عوض به دنبال بهبود روابط دوجانبه در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ خواهد بود.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در پاسخ به پیشنهاد اخیر وزارت امور خارجه کشورش، اعلام کرد که قصد ندارد نوعی دیپلماسی غیرمسئولانه را اجرا کند و به جای آن تلاش خواهد کرد تا روابط میان کشورش و آمریکا را پس از مراسم تحلیف دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا بازسازی کند.

با این حال، رئیس‌جمهوری روسیه گفت که کشورش این حق را دارد که به تحریم‌های جدید آمریکا که شامل اخراج ۳۵ دیپلمات روسی می‌شود، واکنش نشان دهد.

کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد، مسکو اقدام‌های بیشتری در راستای احیای روابط آمریکا و روسیه بر مبنای سیاست‌های دولت آتی ترامپ به عمل خواهد آورد.

پیش از این، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد، مسکو تحریم‌های جدید آمریکا علیه کشورش را با استناد به ادعای "بی‌اساس" حملات سایبری بی‌پاسخ نخواهد گذاشت.

سرگئی لاوروف امروز (جمعه) در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: دولت در حال کناره‌گیری باراک اوباما در آمریکا، روسیه را به همه نوع گناه‌هان متهم می‌کند و تلاش دارد ما را مقصر شکست ابتکار عمل‌های سیاست خارجی خود در کنار دیگر شکست‌هایی که خودتان می‌دانید معرفی کرده و به شکلی بی‌اساس اتهامات علیه روسیه درخصوص مداخله در کمپین انتخابات آمریکا در سطح ملی را مطرح می‌کند.

لاوروف تأکید کرد: وزارت خارجه روسیه به ولادیمیر پوتین پیشنهاد داده در پاسخ به تحریم‌های جدید آمریکا اقدام به اخراج ۳۱ تن از اعضای سفارت آمریکا در مسکو و ۴ نفر از کارمندان کنسولگری آمریکا در شهر سنت‌پطرزبرگ کند.

وزیر امور خارجه روسیه اتهامات مربوط به مداخله روسیه و کمپین انتخابات آمریکا را بی‌اساس دانست. این اظهارات لاوروف در حالی مطرح شده که باراک اوباما، رئیس‌جمهور در حال کناره گیری آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که ۳۵ دیپلمات روسیه در پاسخ به مداخله این کشور در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اخراج شده و دو ساختمان دیپلماتیک روسیه در شهرهای مریلند و نیویورک نیز تعطیل می‌شود و همچنین تحریم‌های جدید علیه ۶ مقام روسی و ۵ نهاد این کشور اعمال می‌شود.

وزیر امور خارجه روسیه در ادامه سخنانش تصریح ساخت: رفتار دولت آمریکا نسبتاً آشکار است. در این مورد و همچنین موارد دیگر این ساختمان‌ها برای استراحت بچه‌ها در طول تعطیلات تابستانی در نظر گرفته شده بود چراکه به طور سنتی در اینجا کمپ‌هایی وجود داشته و این ساختمان‌ها آنگونه که من از بیانیه‌های دولت آمریکا متوجه شده‌ام به عنوان لانه‌های جاسوسی اعلام شده‌اند البته ما نمی‌توانیم این حقه‌ها (تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه) بی‌پاسخ بگذاریم. اقدام متقابل قانون دیپلماسی و روابط خارجی است.

لاوروف همچنین گفت: وزارت خارجه روسیه پیشنهاد داده که استفاده دیپلمات‌های آمریکا از تفرج‌گاه موسوم به سربریانی بر در نزدیکی شهر مسکو ممنوع اعلام شود. این در حالی است که دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز اواخر روز پنجشنبه به خبرنگاران گفته بود که روسیه به تدابیر تنبیهی جدید آمریکا پاسخ خواهد داد.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید