قیمت گاز در ماه های سرد سال تصاعدی محاسبه می شود | اتاق خبر
کد خبر: 386888
تاریخ انتشار: 28 دی 1395 - 13:51
توضیح شرکت گاز درباره افزایش مبلغ گازبها:
مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران درباره چرایی افزایش قیمت گازبها در ماه های اخیر، گفت: در چهار ماه فصل سرد سال، قیمت گاز به طور تصاعدی محاسبه می شود و امسال هم همین روش مبنای محاسبه است و با پارسال تفاوتی ندارد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، مردم در هفته های اخیر با دریافت قبض های گاز از افزایش قابل توجه رقم آنها شگفت زده شدند و نسبت به اطلاع رسانی نشدن از افزایش قیمت گاز گله مند بودند.

در واکنش به این نگرانی ها ، مسوولان شرکت ملی گاز ایران اعلام کردند همه ساله در ماه های سرد سال برای تشویق به صرفه جویی، قیمت گاز به صورت تصاعدی محاسبه می شود تا مانع افزایش بیش از حد مصرف شود.

به گزارش وزارت نفت، حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان این که روش محاسبه پلکانی قیمت گاز مصرفی و ارتباط آن با فصل سرد دو موضوعی است که برخی مشترکان و رسانه ها را دچار ابهام کرده است، گفت: در چهار ماه فصل سرد سال، قیمت گاز به طور معمول تصاعدی محاسبه می شود که امسال هم همین روش مبنای محاسبه است و با پارسال تفاوتی ندارد.

وی با تکذیب تغییر در روش محاسبه قیمت گاز خانگی، افزود: قیمت‌ گاز در هشت ماه گرم سال مانند سال گذشته به ازای هر مترمکعب 1500 ریال و ثابت است.

معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: در روش پلکانی، برای نمونه به ازای مصرف ١٠٠ مترمکعب گاز 120 هزار ریال گازبها محاسبه می‌شود که هم اکنون با ثابت شدن قیمت 1500 ریال به ازای هر متر مکعب گاز، این رقم در تابستان به 150 هزار ریال می‎رسد.

عراقی با توضیح این که سرمای آذرماه امسال در ٢٠ سال گذشته بی سابقه بوده است، گفت: بر اثر سرما به طور طبیعی مردم گاز بیشتری مصرف کردند، به همین دلیل مبلغ قبض آذرماه امسال در مقایسه با آذرماه 1394 رقم بالاتری بود و این ابهام به وجود آمده که افزایش قیمت رخ داده است.

وی با بیان این که مبنای محاسبه قیمت گاز در دو فصل سرد (چهارماه) و گرم سال (هشت ماه) متفاوت است، اضافه کرد: این تفاوت روش سبب می شود مردم در مصرف گاز بیشتر صرفه جویی کنند که این موضوع هم به نفع خود مردم و هم موجب مدیریت بهتر عرضه گاز ازسوی دولت می شود.

ظرفیت تولید روزانه گاز ایران به بیش از 700 میلیون مترمکعب رسیده که سهم مصرفی بخش خانگی بیش از 400 میلیون مترمکعب است.

در هفته های گذشته با استقرار جبهه هوای سرد در کشور نگرانی هایی درباره تامین گاز استان های سردسیر به وجود آمد که با مدیریت توزیع و مصرف، این دغدغه برطرف شد.

اکنون ایران بزرگترین دارنده ذخایر گازی جهان شناخته می شود، که البته بر خلاف کشورهای توسعه یافته، بخش عمده ای از این گاز در بخش غیرصنعتی و غیر تولیدی مصرف می شود.

بر اساس گزارش موسسه های بین المللی ایران، میزان مصرف گاز ایران با کشورهایی مانند چین برابری می کند.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید