نفت بودجه را ذوق زده کرد | اتاق خبر
کد خبر: 387667
تاریخ انتشار: 12 بهمن 1395 - 20:04
/گزارش تفریغ بوجه ۹۴/
با اینکه میزان درآمد نفت و فرآورده‌های آن در بودجه سال قبل در مقایسه با منابع مالیاتی پیش بینی شده به عنوان دو جزو اصلی منابع دولت در سطحی پایین تر است؛اما درآمدهای نفتی تا ۱۳ هزار میلیارد تومان بیش از رقم پیش بینی محقق شده است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، گزارش تفریغ بودجه ۱۳۹۴  دیوان محاسبات نشان می‌دهد که از مجموع منابع عمومی حدود ۲۲۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شد برای سال قبل، حدود ۹۲ درصد آن تحقق یافته است. این در حالی است که از  رقم ۳۸ هزار و ۱۲۸ میلیارد تومان حدود ۷۱ درصد و از منابع بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت که رقمی بیش از ۶۰۸ هزار میلیارد تومان بوده تا ۹۷ درصد محقق شده است. بر این اساس در مجموع  از کل بودجه ۸۳۶ هزار میلیاردی دولت در سال ۱۳۹۴، ۹۴ درصد تحقق ثبت شده است.

منابع عمومی دولت متشکل از درآمدها(مالیات وسایر درآمدها)، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای (نفت و فرآورده‌های آن) و واگذاری دارایی‌های مالی(انتشار اوراق و واگذاری سهام شرکتهای دولتی) است. در حالی طبق قانون بودجه سهم درآمدها تا ۵۹ درصد، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای ۲۶ درصد و واگذاری دارایی‌های مالی تا ۱۶ درصد بودجه‌های پیش بینی شده بود که در عمل میزان درآمدهای تحقق یافته تا ۵۶ درصد، منابع واگذاری دارایی های سرمایه ای ۳۳ درصد و منابع واگذاری دارایی‌های مالی تا ۱۱ درصد منابع عمومی بوده است.

اما در رابطه با سهم مالیات و نفت در منابع عمومی نیز باید یادآور شد که وصول مالیات که بخش عمده‌ای از درآمدها را تشکیل می‌دهد بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان یعنی حدود ۴۰ درصد منابع عمومی وصولی را تشکیل داده و منابع حاصل از نفت خام و میعانات گازی تا ۶۷ هزار میلیارد تومان بوده که بیانگر سهم ۳۳ درصدی این بخش در منابع عمومی وصولی دولت است. این در حالی است که از کل درآمدهای مالیاتی که تا ۸۸ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود رقمی بالغ بر ۸۰ هزار میلیارد تومان و به عبارتی بیش از ۹۱ درصد تحقق ثبت شده است.

جزئیات بیشتر حاکی از آن است که منابع حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی به عنوان مهم‌ترین بخش واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای به گونه‌ای عملکرد داشت که میزان تحقق آن بیش از ۱۲۵ درصد است به‌طوری که تا ۵۳ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده اما تا ۶۷ هزار میلیارد تومان منابع این بخش حاصل شد. این تغییر بیانگر تحقق بیش از ۱۳ هزار میلیاردی درآمد ناشی از نفت است.

در حوزه واگذاری‌های دارایی‌های مالی هم منابع حاصل از فروش اسناد خزانه اسلامی ۹۶ درصد، اوراق مشارکت و صکوک واگذاری شرکت‌های دولتی ۵۴ درصد و استفاده از صندوق توسعه ملی تا ۲۱ درصد  محقق شده است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید