Performancing Metrics

ثبت بیش از 10 هزار بازدید از جاذبه های گردشگری زنجان | اتاق خبر
کد خبر: 390531
تاریخ انتشار: 2 فروردین 1396 - 16:59
زنجان - ایرنا- دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان زنجان گفت: در نخستین روز فروردین جاری 10 هزار و 358 مورد بازدید از جاذبه های گردشگری این استان به ثبت رسید.

 

یحیی رحمتی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از 25 اسفند 95 تا اول فروردین جاری در مجموع 2 هزار و 869 نفر از گنبد سلطانیه بازدید کردند که این میزان نسبت به مدت سال گذشته، 158 درصد رشد دارد.
وی ادامه داد: در همین مدت یک هزار و 926 نفر از موزه مردان نمکی بازدید کردند که این میزان نیز نسبت به مدت سال گذشته 232 درصد افزایش نشان می دهد.
رحمتی با بیان اینکه 560 نفر در روز نخست فروردین از موزه مردم شناسی رختشویخانه بازدید کردند، افزود: این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته 75 درصد افزایش داشته است.
وی اظهار کرد: 7 هزار و 281 مورد بازدید نیز در نخستین روز فروردین جاری از سایر جاذبه های استان به ثبت رسیده است.
به گزارش ایرنا وجود بزرگترین گنبد آجری جهان، شگفت انگیزترین غار آهکی دنیا، مومیایی های مردان نمکی با قدمت بیش از 2 هزار سال، طولانی ترین بازار سر پوشیده جهان و مردمانی مهمان نواز، استان زنجان را به میزبانی پر جاذبه و مهربان برای مسافران و گردشگران تبدیل کرده است.
گنبد سلطانیه یکی از 17 میراث جهانی ایران محسوب می شود که قدمت آن به قرن هفتم هجری شمسی، دوره ایلخانیان می رسد.
بنای رختشویخانه توسط علی اکبر توفیقی نخستین شهردار زنجان حدود 90 سال پیش با کاربری انحصاری شستشوی لباس و ظروف توسط بانوان، در مرکز این شهر احداث شده است.
بنای رخشتویخانه در نوع خود منحصر به فرد بوده و از سال 1377 به عنوان موزه مردم شناسی این استان نیز مورد بازدید گردشگران و علاقه مندان قرار می گیرد.
غار کتله خور از طولانی ترین و شگفت انگیزترین غارهای آهکی جهان است که در 80 کیلومتری شهر گرماب از توابع شهرستان خدابنده قرار گرفته است.
تا کنون حدود 22 کیلومتر از این غار آهکی نقشه برداری و شناسایی شده و در زمان حاضر یک مسیر 2 کیلومتری در آن برای بازدید گردشگران مهیا است.
'مردان نمکی' مومیایی های نمکی هستند که از معدن نمک روستای چهرآباد در حوالی شهر زنجان کشف شده اند.
تاکنون 6 مرد نمکی از همین معدن کشف شده است که کاوشگران حدس می زنند همه این مردان در معدن نمک مشغول معدنکاری بوده اند که بر اثر ریزش، زیر آوار نمک مانده و در همان معدن مدفون شده اند.
بر اساس مطالعات انجام شده، قدمت مردان نمکی به بیش از 2 هزار و 300 سال می رسد.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید