Performancing Metrics

ارقام تجاری درختان میوه امسال وارد باغ‌ها می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 391592
تاریخ انتشار: 21 فروردین 1396 - 13:13
وزارت کشاورزی اعلام کرد؛
رییس گروه نهال و بهبود ارقام وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد : سال ۹۶ تعداد قابل توجهی نهال گواهی شده از ارقام تجاری درختان میوه تولید و وارد باغ‌های تجاری کشور می‌شود.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، صغری خوشکام اظهار داشت: از سال ۹۶ به منظورایجاد تحول در دستیابی به نهال سالم و اصیل در کشور، تولید نهال گواهی شده که هسته‌های اولیه و مادری آنها در اسکرین هاووس و گلخانه‌های قرنطینه مطابق استانداردهای بین الملی نگهداری می‌شود؛ تولید و در عرصه ورود می‌یابند.

وی در مورد حمایت از زیرساخت‌های تولید نهال‌های گواهی شده درختان میوه اذعان داشت: برآورد ما نشان می‌دهد برای تولید نهال گواهی شده که پایه مادری آنها عاری از تمام آفات و بیمارگرها باشد حمایت‌های دولتی و اعتباری مناسبی نیاز است.

خوشکام افزود: این اعتبار برای ایجاد و توسعه زیر ساخت‌ها، تأمین ژرم پلاسم تجاری و به روز، ارزیابی دائم سلامت نهال و سایر موارد مرتبط با آن مورد نیاز است که به دلیل شرایط اقتصادی دولت در حال حاضر تنها بخشی از آن تأمین شده است.

وی توسعه و حمایت از تولید نهال در شرایط کنترل شده یا فضای بسته و واحدهای تجاری کشت بافت را از دیگر برنامه‌های معاونت امور باغبانی عنوان کرد و گفت: این ظرفیت در کشور وجود دارد که بتوان از ارقام بومی و تجاری با استفاده از تکنولوژی کشت بافت به نهال سالم، اصیل و گواهی شده دست یافت و خوشبختانه با حمایت معاونت امور باغبانی انجمن تولید کنندگان نهال کشت بافت در کشور ایجاد شده که در برنامه تولید نهال کشور نقش مفید و مؤثر دارند.

رییس گروه نهال و بهبود ارقام معاونت امور باغبانی، تعداد واحدهای تولید کننده محصولات کشت بافت را نزدیک به ۶۰ مورد عنوان کرد و اظهار داشت: این واحدهای تولیدی در قالب شرکت‌های دانش بنیان در انجمن مجتمع شده‌اند.

وی افزود: در تعدادی از این واحدهای کشت بافت، گل محمدی، خرما، گردو، موز و گل و گیاهان زینتی به صورت رقم و پایه‌های رویشی درختان میوه تولید می‌شود.

خوشکام گفت: در دستور العمل ارسالی به استان‌ها، وسعت نهالستان‌های مرجع برای تولید نهال گواهی شده با زیر ساخت‌های تجاری و بین المللی ۱۰۰ هکتار تعیین شده است و این دستورالعمل نشان دهنده موضوع تخصصی بودن تولید نهال می‌باشد و از این رو باتوجه به این که رویکرد معاونت امور باغبانی اصلاح باغات غیر اقتصادی است، تولید نهال سالم و با اصالت ژنتیکی که احتیاج به دانش فنی و زیرساخت دارد در این دستورالعمل پیش بینی شده است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید