سرمایه‌گذاری ۸۵۰میلیون‌دلاری در بندرچابهار | اتاق خبر
کد خبر: 392554
تاریخ انتشار: 9 اردیبهشت 1396 - 17:31
معاون وزیر راه خبر داد؛
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی نسبت به افتتاح فاز نخست بندر چابهار بعد از انتخابات ریاست جمهوری ابراز امیدواری کرد و گفت: افتتاح این بندر با حضور مقامات کشورهای منطقه برگزار خواهد شد.
 
 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، محمد سعیدنژاد با اشاره به آخرین وضعیت بندر چابهار اظهار داشت: هم اکنون بهره برداران ارزیابی کیفی شده‌اند و ظرف یک یا دو هفته آینده درخواست ارائه قیمت پیشنهادی از سوی سازمان بنادر و دریانوردی مطرح و پیمانکار نهایی پس از ارزیابی قیمت پیشنهادی انتخاب می‌شود.

وی با بیان اینکه «انتخاب پیمانکار این پروژه کار سخت و حساسی است» گفت: زیرا درآن‌واحد سرمایه‌گذار خارجی باید در کنار اپراتور داخلی قرار گیرد. از این رو فرایند تبدیل شدن نتیجه کار این دو به ارائه یک کار مشترک ایرانی ـ خارجی زمان بر بوده و به همین خاطر فرایند ارزیابی به همین دلیل طولانی تر شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سرمایه گذاری‌های صورت گرفته در این پروژه بیان داشت: در چابهار بخشی از سرمایه گذاری توسط  سازمان بنادر و دریانوردی به مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار تحت قراردادی با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) انجام گرفته، همچنین ۴۰۳ میلیون دلار به طور مشترک از محل صندوق توسعه ملی و سازمان بنادر و ۱۵۰ میلیون دلار تحت قرار داد میان سازمان و طرف هندی و ۸۵ میلیون دیگر نیز در قالب قرارداد بین ایران و هند به صورت BOT انجا گرفته است  که مجموع آن به  حدود ۸۵۰ میلیون دلار می رسد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه وجود شرکت های داخلی و خارجی در کنار هم در بندر شهید رجایی فرآیند انتخاب اپراتور فاز اول این بندر را طولانی کرد، افزود: فاز سوم بندر شهید رجایی نیازمند سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری است و فاز دوم آن به سرمایه گذاری زیادی نیاز ندارد.

سعید نژاد با اشاره به زمان افتتاح بندر شهید بهشتی چابهار گفت: افتتاح این بندر قرار بود با حضور مقامات ارشد کشورهای منطقه انجام شود که طبیعتا نیاز به زمان بندی و برنامه ریزی داشت اما با توجه به مقارن شدن این مراسم با انتخابات ریاست جمهوری به نظر می رسد بهترین تصمیم موکول کردن این مراسم به بعد از انتخابات ریاست جمهوری بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: چابهار آماده بهره‌برداری است و بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افتتاح خواهد شد، بخشی از تجهیزات از محل وجوه نام برده خریداری شده، بخشی دیگر در حال خرید و انتقال و بخشی دیگر در مرحله انعقاد قرار داد قرار دارند. لذا فرایند خرید ما تا پایان سال طول خواهد کشید.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اقدامات سازمان بنادر در خصوص همکاری با گمرک برای تشکیل پنجره واحد بیان داشت: خوشبختانه هم اکنون با سیستم کنترل از راه دور و ترخیص از راه‌ دور که به صورت مشترک بین سازمان بنادر و گمرک شکل گرفته این سامانه هم اکنون در دسترس همگان قرار دارد و متقاضیان می توانند با مراجعه به سامانه‌های تحت اختیار گمرک از این امکانات بهره مند شوند.

وی افزود: سازمان بنادر و گمرک با مبادله اسناد میان خود این فرایند را تکمیل می کنند و صاحبان کالا با مراجعه به گمرک می توانند اقدام به ترخیص کالای خود کنند.

سعید نژاد با اشاره به اخباری مبنی بر خروج شرکت یانگ‌مینگ از بنادر ایران تصریح کرد: طی یک ماه اخیر هیچ یکی از خطوط کشتیرانی اطلاعیه‌ای مبنی بر خودداری از ورود به بنادر ایران اعلام نکرده است و هم اکنون ۱۸ خط کشتیرانی در بنادر ایران حضور دارند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید