Performancing Metrics

وزارت خزانه داری آمریکا مجوز فروش هواپیما به ایران رابررسی می کند | اتاق خبر
کد خبر: 393830
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1396 - 10:03
با هدف افزایش فشار به تهران؛
وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرد که این وزارتخانه در حال بررسی مجوزهای «شرکت بوئینگ» و «ایرباس» برای فروش هواپیما به ایران است تا از این رهگذر، فشار تحریمها بر تهران را افزایش دهد.
 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، «استیون منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که این وزارتخانه در حال بررسی مجوزهای صادره برای «شرکت بوئینگ» و «ایرباس» جهت فروش هواپیما به ایران است.

منوچین در ادامه اظهاراتش خطاب به قانونگذاران کنگره آمریکا گفت که وی فشار تحریمها بر ایران، سوریه و کره شمالی را افزایش خواهد داد.  

وزیر خزانه داری آمریکا در جلسه شهادت خود در برابر «کمیته راه و روشها» مجلس نمایندگان گفت که «آمریکا برای حراست از جان شهروندانش از تمام ابزارهای موجود در حیطه قدرت و اختیارات خود برای وضع تحریمهای بیشتر علیه ایران، سوریه و کره شمالی استفاده خواهد کرد. من به شما اطمینان می دهم که این موضوع [افزایش تحریمها] نقطه تمرکز اصلی من است و در مورد آن با رئیس جمهور گفتگو می کنم».

با این حال، استیون منوچین در خصوص روند بررسی مجوزهای فروش هواپیما به ایران توضیح بیشتری ارائه نداد.

گفتنی است که فروش هواپیماهای مسافربری به ایران، به پاییندی تهران به توافق هسته ای منعقده در سال ۲۰۱۵ میان این کشور و شش قدرت جهانی (آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه، آلمان) پیوند خورده است.

لازم به ذکر است که شرکت هواپیمایی «ایران ایر» با خرید ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافربری ساخت آمریکا و اروپا با ارزشی بالغ بر ۳۵ میلیارد دلار موافقت کرده است. این خرید شامل ۸۰ فروند جت مسافربری از شرکت بوئینگ، ۱۰۰ فروند از شرکت هواپیمایی رقیب- ایرباس- و ۲۰ فروند هواپیمای توربین دار از شرکت تأمین کننده فرانسوی- ایتالیایی «اِی تی آر»- ATR- می شود.

فروش تمام این هواپیماها با مجوزهای صادرات آمریکا امکان پذیر است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید