Performancing Metrics

شاخص کل در نیمه کانال ۸۰ هزار واحدی | اتاق خبر
کد خبر: 394076
تاریخ انتشار: 9 خرداد 1396 - 17:34
در معاملات تالار شیشه‌ای رخ داد
در چهارمین روز معاملات بورس تهران در این هفته شاخص کل پس از ۹۶ واحد کاهش در نیمه کانال ۸۰ هزار واحدی قرار گرفت. اکثریت گروه‌ها در این روز روند رو به کاهش در قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله را تجربه کردند و قندی‌ها به جز در دو نماد شاهد روند افزایشی بودند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، امروز سه‌شنبه شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران از ابتدای باز شدن معاملات روندی نزولی را آغاز کرد و با شیبی تقریبا ثابت پس از ۹۶ واحد افت تا تراز ۸۰ هزار و ۵۱۱ واحدی پایین آمد. همچنین شاخص کل هم‌وزن پس از ۲۴ واحد افت به عدد ۱۷ هزار و ۴۴۸ واحدی رسید.

شاخص آزاد شناور نیز پس از ۳۶۵ واحد افت تراز ۸۷ هزار و ۷۴۲ واحدی را تجربه کرد و شاخص بازار اول پس از ۱۰۲ واحد افت به رقم ۵۵ هزار و ۶۱۱ واحدی رسید. علاوه بر این شاخص بازار دوم ۱۲ واحد پایین رفت و در تراز ۱۷۹ هزار و ۹۳۱ واحدی نشست.

نماد گسترش نفت و گاز پارسیان با ۲۱ واحد تاثیر مثبت روی دماسنج بازار سعی کرد تا نگذارد شاخص بیش از این افت کند. اما در طرف مقابل نماد پالایش نفت بندرعباس با ۱۶ واحد تاثیر منفی در نماگر بازار بیشترین فشار را برای افت شاخص اعمال کرد.

امروز در گروه خودرو و ساخت قطعات تعداد زیادی از نمادهای بورسی روند رو به افتی داشتند هر چند که تعداد اندکی از نمادهای خودرویی با افزایش اندکی در قیمت پایانی مواجه شدند.

در نماد ایران خودرو به عنوان یکی از پربیننده‌ترین نمادها حدود ۴۶ درصد از خریدها مربوط به سهامداران حقوقی است و مابقی مربوط به افراد حقیقی بود. همچنین بیش از ۷۶ درصد از عرضه‌ها را نیز حقیقی‌ها بر عهده گرفتند. قیمت پایانی این سهم پس از بیش از ۱.۵ درصد افت به مبلغ ۲۶۸ تومان رسید.

همچنین در گروه محصولات دارویی اکثر نمادها با روند رو به کاهش در قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله مواجه شدند البته نمادهایی همچون دارویی لقمان و تولید مواد اولیه داروپخش روند رو به رشدی را شاهد بودند، اما به عنوان نمونه گروه دارویی برکت که در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۵ در بورس تهران عرضه شد امروز ۰.۱۶ درصد افت در قیمت پایانی را تجربه کرد و به مبلغ هر سهم ۱۹۲ تومان رسید. این در حالی است که این سهم در زمان عرضه اولیه با قیمت ۲۴۲ تومان کشف قیمت شد.

علاوه بر این در گروه محصولات شیمیایی نمادهای بیشتری روند رو به رشد را از خود نشان دادند، اما تعداد زیادی از نمادها نیز با روند رو به کاهش در قیمت پایانی مواجه شدند. برای نمونه نماد پلی‌اکریل با ۲.۷۸ درصد افت در قیمت آخرین معامله حدود ۵۹ تومان داد و ستد شد. در گروه فلزات اساسی نیز تعدادی از نمادها روند کاهشی و تعدادی نیز روند افزایشی را تجربه کردند.

اما در گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای اکثریت قریب به اتفاق نمادها روند کاهشی در قیمت پایانی را تجربه کردند.

به عنوان نمونه پالایش نفت تهران ۲.۴۸ درصد در قیمت آخرین معامله و ۱.۵۲ درصد در قیمت پایانی افت را تجربه کرد. در این نماد بیش از ۷۰ درصد از خریدها مربوط به افراد حقیقی و نزدیک به ۳۰ درصد از خریدها مربوط به حقوقی‌ها بود.

گروه استخراج کانه‌های فلزی نیز در اکثر نمادها شاهد روند کاهشی بود، اما در گروه قند و شکر که روز گذشته نیز توانسته بود یکدست رشد کند، تمام نمادها غیر از دو نماد روند افزایشی را از سر گرفتند اما در گروه سیمان، آهک و گچ اکثر نمادها هم‌جهت با روند کلی بازار شرایط کاهشی را تجربه کردند.

از جمله معاملات درون‌گروهی امروز می‌توان به داد و ستدهایی در نماد صنایع آذرآب، صنعتی بهشهر، حق تقدم ایران ترانسفو، فولاد مبارکه اصفهان و ایران‌ترانسفو اشاره کرد.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم ۱۵۶ میلیارد و ۵۹۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۶۱۸ میلیون و ۷۶۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۹ هزار و ۳۰۷ نوبت داد و ستد بود.

آیفکس نیز امروز پس از ۱.۶ کاهش به رقم ۹۱۵ واحدی رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به عدد ۲۴۷ میلیارد و ۸۸۲ میلیون تومان بالغ شد که این رقم ناشی از یک میلیارد و ۸۲۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۶ هزار و ۱۳۲ نوبت داد و ستد بود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید