۳ بندر ایران آماده صادرات میوه و غذا به قطر از هفته آینده | اتاق خبر
کد خبر: 394446
تاریخ انتشار: 17 خرداد 1396 - 12:50
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران خبر داد
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران می­‌گوید: بندرهای بوشهر و لنگه و بندرعباس برای صادرات به قطر آمادگی دارند اما مذاکراتی برای صادرات میوه و مواد غذایی به قطر در حال انجام است که احتمالا نتایج آن تا هفته آینده مشخص خواهد شد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از تسنیم، سید رضا نورانی افزود: بازار هدف صادراتی محصولات کشاورزی ایران کشورهای حاشیه خلیج فارس است و با همکاری بخش خصوصی زیرساخت های خوبی در این حوزه فراهم شده است.

وی با بیان اینکه ایران با تولید 128 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و برخورداری از تنوع اقلیمی از توانمندی خوبی برای صادرات محصولات کشاورزی برخوردار است افزود: با توجه به تنش ایجاد شده در روابط میان قطر با کشورهای عربی ، امکان تامین تمامی نیازهای قطر به محصولات کشاورزی وجود دارد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی افزود: هماهنگی لازم برای حمل ونقل محصولات درخواستی قطر از طریق کشتیرانی والفجر انجام شده است و این آمادگی وجود دارد که از بنادر عباس، بوشهر و لنگه خدمات صادراتی به قطر انجام شود.

نورانی افزود: مذاکراتی در حال انجام است و تا هفته آینده تکلیف صادرات به قطر مشخص خواهد شد که آنها چه مقدار درخواست محصولات غذایی و میوه و تره بار دارند تا تامین کنیم البته این ظرفیت وجود دارد که در صورت درخواست قطر، صادرات محصولات کشاورزی و غذایی را به این کشور از هفته آینده آغاز شود.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی روزانه 40 تا 50 کانتینر میوه و تره بار به کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه امارات صادر می شود ادامه داد: با این توانمندی و اعمال تغییرات می توانیم، حجم وسیعی از مواد غذایی و پروتئینی و شیلات به قطر صادر شود.

نورانی گفت: در حوزه خلیج فارس به علت وجود رقبای قدرتمند، محصولات ما از کیفیت بالایی برخوردارند و بسته بندی و نحوه حمل ما در حد استانداردهای جهانی است ضمن اینکه زمان حمل بار از بوشهر تا قطر از مسیر دریایی فقط 8 ساعت و از مسیرهای دیگر تا 12 ساعت است البته مسیرهای هوایی هم برای صادرات به قطر وجود دارد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران با بیان اینکه در بحث محصولات باغی جزو 7 کشور اول تولیدکننده دنیا هستیم افزود: با این ظرفیت می توانیم حضور جدی و چشمگیر در قطر داشته باشیم و نیازهای غذایی آنها را برطرف کنیم ضمن اینکه برآورد ما نشان می دهد 3 تا 4 میلیارد دلار مصرف محصولات غذایی وارداتی قطر است که می توانیم از طریق بنادر دو کشور این نیازها را پوشش دهیم.

نورانی گفت: بیشترین صادرات محصولات غذایی ما در شرایط کنونی به امارات و کویت است اما این توانمندی را داریم که علاوه بر کشورهای یاد شده و قطر به عربستان و دیگر کشورهای اسلامی و همسایه نیز محصولات کشاورزی و غذایی خود را صادر کنیم.

وی با بیان اینکه وضع کیفی محصولات غذایی و کشاورزی ما در حوزه لبنیات و میوه و تره بار بسیار مطلوب است اضافه کرد: البته موردی که موجب شد در بازار روسیه موفق نباشیم به علت تعرفه های بالا و وجود بروکراسی اداری در این کشور و تاخیر در تصمیم گیری ما بود.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران با بیان اینکه تنوع محصولات غذایی و کشاورزی ایران بسیار بالاست افزود: از 13 اقلیم دنیا 11 اقلیم را دارا هستیم ضمن اینکه کشت گلخانه ای ما نیز در حال رشد روزافزون است در بخش محصولات زراعی و به ویژه محصولات جالیزی از انواع سبزیجات، صیفی جات و میوه های جالیزی تنوع و امکانات بسیار خوبی داریم.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید