تجهیزات توقیف شده نفتی در انگلیس و امارات پس از برجام آزاد شد | اتاق خبر
کد خبر: 397122
تاریخ انتشار: 9 مرداد 1396 - 11:01
مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت:
مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران می گوید: تعدادی از توربین ها که برای تعمیر به امارات و انگلیس منتقل شده بودند ،پس از اعمال تحریم ها در این کشورها، توقیف شدند، اما پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام)، آزاد شدند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، «عباسعلی جعفری نسب» روز دوشنبه درباره دستاوردهای برجام در صنعت نفت، بیان داشت: پس از اجرای برجام و رفع تحریم ها، ارتباط و تعامل با شرکت های بین المللی تسهیل شده است، به طوری که هیات های متعددی برای مذاکره به کشور آمده اند.

وی افزود: در زمان تحریم، به سختی حاضر به پاسخ گویی به ما بودند، اما اکنون، در بخش های مختلف در حال تعامل با آنها هستیم که از جمله آنها می توان به شرکت های اروپایی تامین کننده توربین های صنعت انتقال نفت اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران تاکید کرد: پس از برجام و مراجعه شرکت های بین المللی، به آنها اعلام کردیم که برای همکاری مجدد با ایران باید با شرکت های ایرانی مشارکت کرده و در داخل کشور ما مستقر شوند.

جعفری نسب به آزادسازی تجهیزات توقیف شده پس از اجرای برجام اشاره کرد و ادامه داد: تعدادی از توربین ها پیش از این برای تعمیر به امارات و انگلیس منتقل شده بودند که پس از اعمال تحریم ها در این کشورها، توقیف شدند، اما پس از اجرای برجام، آزاد شدند.

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت درباره فرصت های ایجاد شده پس از اجرای برجام، گفت: با رفع تحریم ها، امکان آشنایی و انتقال فناوری های جدید فراهم شده است که این امر باعث افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها می شود.

اجرای برجام و رفع تحریم ها، فرصتی را برای جبران عقب ماندگی های گذشته در صنعت نفت و جذب فناوری های جدید فراهم کرد.

بر این اساس، در بخش بالادستی قراردادهای جدید نفتی ارایه شد و در بخش پایین دستی نیز تعامل در بخش های مختلف گسترش یافت.

نخستین قرارداد جدید نفتی در پساتحریم در دوازدهم تیرماه سال جاری بین شرکت ملی نفت و کنسرسیوم بین المللی به رهبری شرکت نفتی توتال فرانسه برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی امضا شد.

ارزش قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی چهار میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار است که با به ثمر رسیدن آن، روزانه 56 میلیون مترمکعب (معادل 2 میلیارد فوت مکعب) به ظرفیت برداشت ایران از میدان گازی پارس جنوبی مشترک با قطر افزوده می‌شود.

این قرارداد، نخستین قرارداد در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی است که پس از لغو تحریم ها امضا شد.

برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) از بیست و ششم دی ماه 1394 آغاز شد که بر اساس آن، تحریم های مرتبط با صنعت نفت رفع شد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید