صادرات سیب‌زمینی کمتر اما گران‌تر شد | اتاق خبر
کد خبر: 397643
تاریخ انتشار: 18 مرداد 1396 - 18:01
صادرات سیب‌زمینی طی چهارماهه اخیر با بیش از ۳۰ درصد کاهش اما ۲۷ درصد افزایش قیمت در بازارهای جهانی فروخته می شود که همزمانی آن با گرانی این محصول طی یک ماه اخیر جالب به نظر می‌رسد.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، طی چهار ماه نخست امسال بیش از ۶۰ هزار و ۵۵۵ تن  سیب زمینی به ارزش ۱۳ میلیون و ۸۲۶ هزار و ۷۰۰ دلار معادل ۴۴ میلیارد و ۸۶۹ میلیون و ۴۷۳ هزار تومان به ۱۲ کشور مختلف صادر شد که از نظر وزنی ۳۳.۱۲ درصد و از نظر ارزشی ۲۰ درصد کاهش را نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته تجربه کرده است.

آذربایجان، ارمنستان، افغانستان، امارات متحده عربی، ترکمنستان، عراق، روسیه، قزاقستان، قطر، کنیا، کویت و گرجستان ۱۲ مشتری سیب زمینی ایران به شمار می‌روند که در این میان کشورهای عراق، ترکمنستان و آذربایجان به ترتیب بیشترین میزان خرید این محصول را به خود اختصاص داده‌اند و در بازار صادرات سیب‌زمینی مجموعا ۷۹.۷۷ درصد سهم دارند.

 جالب تر اینکه روند صادرات سیب‌زمینی نسبت به گذشته تغییر کرده و با کاهش محسوسی مواجه شده و قیمت آن نسبت به چهار ماهه نخست سال گذشته از نظر ارزی (دلاری) ۲۱.۰۵ درصد و از نظر ریالی ۲۷.۱۰ درصد افزایش یافته است اما همچنان قیمت سیب‌زمینی صادراتی بسیار ارزان‌تر از آن چیزی است که در بازار داخلی به دست مردم می‌رسد.

چراکه با نگاهی به آمارهای رسمی منتشر شده از متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی مواد خوراکی در شهر تهران قیمت هر کیلوگرم سیب زمینی در بازار ۲۲۹۶ است که ۲۰۹.۸۵ درصد گران‌تر از نرخ صادراتی آن محسوب می‌شوند در حالی که کارشناسان معتقدند سیب‌زمینی و محصولات آب‌بری مانند آن که قیمت‌های بسیار پایینی در بازار جهانی دارند نباید صادر شوند و در صورت لزوم تولیدشان باید به اندازه تامین نیاز داخلی باشد.

آمار مقایسه‌ای صادرات سیب‌زمینی در چهار ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته

عنوان چهار ماهه نخست ۱۳۹۵ چهار ماهه نخست ۱۳۹۶ میزان تغییرات (درصد)
میزان صادرات (تن) ۶۰ هزار و ۵۵۵ ۹۰ هزار و ۵۵۱ ۳۲.۱۲-
ارزش صادرات (دلار) ۱۳ میلیون و ۸۲۶ هزار ۱۷میلیون و ۴۵۹هزار ۲۰-
ارزش صادرات
(تومان)
۴۴ میلیارد و ۸۶۹ میلیون ۵۲ میلیارد و ۷۹۰ میلیون ۱۵-
قیمت (هر کیلوگرم) ۷۴۱ تومان ۵۸۳ تومان ۲۷.۱۰

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید